Wczytywanie...

POMÓŻ PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!

2019-01-09

Skrzydlaci mieszkańcy miast, na których szczególnie zimą warto zwrócić większą uwagę! Pomóżmy im przetrwać mrozy, dokarmiając je mądrze.

„Chłopiec z Burzy” nie jest wyłącznie filmem aktorskim, ważną rolę odgrywają w nim różne osobliwości oraz osobowości świata natury, wliczając w to niezwykle ciekawe i majestatyczne, aczkolwiek wciąż niezrozumiałe przez większość ludzi pelikany. Jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań do zdjęć producenci postawili sobie dwa zadania. Po pierwsze, nakręcić większość scen z pelikanami bez pomocy efektów komputerowych, za to z udziałem prawdziwych ptaków przed kamerami. Po drugie, wytworzyć niemalże namacalną więź pomiędzy tymi widowiskowymi ptakami i aktorem, który miał wcielić się w Chłopca z Burzy.

W Polsce co prawda pelikany można oglądać wyłącznie w ogrodach zoologicznych, ale są inni skrzydlaci mieszkańcy miast, na których szczególnie zimą warto zwrócić większą uwagę! Pomóżmy im przetrwać mrozy, dokarmiając je mądrze.

 

Jeśli chcesz, żeby wiele ptaków skorzystało z prowadzonej przez Ciebie stołówki, zorganizuj karmnik wielozadaniowy. Ziarna rozsypane na płaskiej powierzchni przyciągną wiele gatunków ptaków. Zrobi się jednak jeszcze ciekawiej, jeśli np. w siateczce przy daszku podwiesisz tłuszczową kulkę – z pewnością skorzystają z niej nie tylko sikorki. Niewielkim ptakom warto dać szansę na spokojne najedzenie się w karmniku z niewielkim otworem wejściowym. Karmnik najlepiej podwiesić jak najwyżej, a nie stawiać na nóżce – dzięki temu drapieżniki, np. wolno żyjące koty, czające się na ptactwo nie będą miały łatwego zadania.

 

Nie trzeba kupować specjalnej gotowej mieszanki nasion dla ptaków – można ją łatwo zrobić samemu z powszechnie dostępnych produktów. Ptaki lubią np. sezam, pestki dyni, siemie lniane, nie pogardzą owsem czy zarodkami pszennymi ani suszonymi owocami, choćby jabłkami. Nasiona można też powbijać w kulkę z tłuszczu – smalcu albo oleju kokosowego (w żadnym wypadku nie należy podawać ptakom solonej słoniny), który w niskiej temperaturze utrzyma kształt, dzięki czemu ptaki będą się mogły na nim swobodnie zawiesić podczas posiłku.

 

Nie dokarmiaj ptaków pieczywem – bułki czy chleb zawierają często substancje bardzo szkodliwe dla ptaków. Ptakom wodnym absolutnie nie należy wrzucać pieczywa do wody – rozmiękły chleb jako pokarm może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zgonu ptaka. Ptasie żołądki to nie śmietniki! - absolutnie nie należy karmić ptaków produktami spleśniałymi. Pleśń szkodzi przecież także zwierzętom.

 

Nie dokarmiajmy za wcześnie – jeśli karmimy ptaki przed pierwszymi mrozami, dajemy im powód do rezygnacji z zamorskich przelotów.

 

Informacja ta powstała dzięki współpracy z WWF – patronem filmu.

 

CHŁOPIEC Z BURZY (Storm Boy)

PREMIERA: 18 STYCZNIA 2019

 

 

Reżyseria: Shawn Seet

 

Obsada:

•       Geoffrey Rush („Blask” - OSCAR, „Jak zostać królem”, „Zakochany Szekspir”,

„Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara“, „Koneser”)

•        Jai Courtney („Terminator: Genisys”, „Legion samobójców”, „Niezgodna”,

„Szklana pułapka 5”)

•       David Gulpilil („Australia”, „Polowanie na króliki”, „Krokodyl Dundee”)

 

Gatunek:  familijny / przygodowy

Produkcja: Australia 2018

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

 

Zabawna, wzruszająca i mądra opowieść o niezwykłej przyjaźni, która daje siłę na całe życie.

 

Laureat Oscara GEOFFREY RUSH w ekranizacji jednej z najpiękniejszych powieści dla młodych widzów.

 

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone maleńkie pelikany. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o przyjaźni i dorastaniu człowieka i zwierzęcia. O tym jak wiele potrafią sobie nawzajem dać i jak wiele mogą siebie nauczyć. Mozolna nauka latania, walka z kłusownikami polującymi na nadmorskie ptaki i niekończące się wspólne wygłupy zacieśniają niezwykłą więź między Michaelem i jednym z pelikanów zwanym Panem Percivalem. W końcu jednak przychodzi moment, gdy pelikan dorasta, a chłopiec musi opuścić domek na plaży. Czy ich przyjaźń jest w stanie przetrwać?

Po wielu latach zamożny biznesmen Michael Kingsley powraca w rodzinne strony, by opowiedzieć swojej ukochanej wnuczce o niezwykłym przyjacielu z dzieciństwa. Stojąc u progu życiowych podsumowań rozumie, że nie rodzinna fortuna, ale ta niezwykła opowieść jest najcenniejszym dziedzictwem, które może przekazać Madeline.

 

Wzrusza i bawi jak „E.T.” i „Uwolnić orkę”.