17 listopada 2023

Katarzyna Bonda, Robert Górski i Szymon Majewski na premierze „Horror Story”. – To najlepsza komedia ostatnich lat! – tak ją podsumowali

W czwartkowy wieczór 16 listopada w warszawskim kinie Atlantic odbyła się uroczysta premiera „Horror Story”, intrygującego debiutu reżysera Adriana Apanela. Poprowadził ją Szymon Majewski, który tuż przed seansem nie krył swojego zachwytu nad tą nietuzinkową komedią. Zapewnił też, że zaproszeni goście wyjdą z projekcji zachwyceni i w szampańskich nastrojach. Film w kinach od piątku, 17 listopada.

Entuzjazmu po projekcji nie kryła też autorka bestsellerowych kryminałów, Katarzyna Bonda.

Film bardzo mi się podobał. W jego trakcie szczerze i spontanicznie wybuchałam śmiechem.  A przecież właśnie to w komedii jest pożądane. Jako autorka kryminałów wiem, że łatwo jest budzić w ludziach strach, ale ze śmiechem to już nie jest taka prosta sprawa (…) Przyznaję, że kupiłam konwencję tej komedii, ten dziwny dom, oryginalne postacie, które się w nim pojawiają i świetne dialogi. Gratuluje twórcom „Horror Story”. Szczególnie wyróżniłabym Annę Seniuk, która wcieliła się w czarownicę jak z Szekspira. Doskonały był też Jakub Zając jako taki życiowy ciapciuś (…) Pochwaliłabym również reżysera, Adriana Apanela za doskonały research i świetne komediowe wyczucie. W żadnym momencie nie przesadził i zrobił wzorcową czarną komedię dla wszystkich. Idealną na randkę. I brawa też za doskonałą scenografię – wyznała.

Robert Górski, znany kabareciarz i współtwórca hitowego „Ucha Prezesa”, mówił:

W tym filmie fantastyczną rolę zagrał Konrad Eleryk. Jego Jarek był wybitny, ale pewnie nie jestem jedyną osobą, która tak uważa po wyjściu z premiery „Horror Story” (…) Sam film był zabawny, wielokrotnie zdarzało mi się w jego trakcie zaśmiać. Od początku współczułem głównemu bohaterowi, który przez cały czas próbował znaleźć się w korporacji, gdy ja z kolei przez całe życie robiłem wszystko, by tego losu uniknąć (śmiech). Należy też podkreślić, że to jest mądra komedia, w której znajdziemy wiele odniesień do tego, co dzieje się współcześnie w Polsce. Opowiada o naszej rzeczywistości i jestem pewien, że każdy widz znajdzie w niej coś dla siebie. Zwróciłem też uwagę na muzykę Tymona Tymańskiego, który jest na scenie od stu lat. Cieszę się, że to właśnie on jest jej autorem, ponieważ doskonale uzupełnia się z całością i dodaje filmowi dodatkowego smaczku.

Satyrykowi wtórowała żona, Monika Sobień-Górska, dziennikarka i  scenarzystka.

– W „Horror Story” na szczególne wyróżnienie zasługuje casting. W tej komedii zagrali aktorzy bardzo utalentowani, ale jeszcze nieograni. Jeśli chodzi już o samą komedię, to ujęło mnie tempo opowiadanej historii. Było zabawnie, ale ten humor nie był w żaden sposób przesadzony. Nie czułam się zażenowana i dobrze mi się go oglądało (…) Ten film bardzo mocno odwołuje się do współczesnych problemów, do języka środowiskowego, do języka młodych ludzi i do problemów, które nie są wydumane. „Horror Story” to oryginalny pomysł, a nie kopia amerykańskiego hitu. Świetnie napisany i zagrany. Po raz kolejny przekonuje się, że mamy w Polsce fantastycznych aktorów i reżyserów. To jest budujące i dobrze wróży na przyszłość (…) Ten film przede wszystkim spodoba się ludziom młodym, zwłaszcza takim, którzy lada moment skończą studia i wejdą na rynek pracy. Ale nie tylko, ponieważ to komedia uniwersalna, w której każdy znajdzie coś dla siebie – przyznała.

Tymczasem Łukasz Drapała, finalista The Voice of Poland, takimi wrażeniami podzielił się po obejrzeniu „Horror Story”:

– Film bardzo mi się podobał. Uważam, że bardzo potrzebujemy produkcji, w trakcie których możemy się przez cały czas śmiać i w żadnym momencie nie wiemy, gdzie tak naprawdę poprowadzi nas fabuła. To była w ogóle jedna z najlepszych komedii, które widziałem w ostatnich latach (…) Dodam jeszcze, że to, jak świetnie się bawiłem,  to zasługa idealnie dobranej obsady aktorskiej. Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek inny wcielił się w te postacie i z lepszym skutkiem. Widać było ogrom włożonej przez nich pracy. Co więcej, sztosem była scenografia! (…) Piękny film, od razu mianuję się prezesem jego fanklubu, ponieważ humor w nim nie był prostacki, tylko przemyślany i wyważony. Nie brakuje w tej komedii też walki, determinacji, pogoni za marzeniami (…) Zostawia widzów z myślą, że perfekcja nie jest najważniejsza, a happy end może być słodki, ale nie przesłodzony.

Natalia Sisik, aktorka, aktorka dubbingowa, influencerka, przyznała: 

– „Horror Story” to lekka komedia, z wysmakowanymi żartami, w trakcie której można się śmiać, ale nie rechotać. Ponieważ w żadnym momencie ten żart nie jest przesadzony, a co jest jego dodatkowym atutem również odzwierciedla naszą rzeczywistość (…) Myślę też, że wiele osób, które pójdą na ten film do kina będą miały okazję utożsamić się nie tylko z losami głównego bohatera, ale również z jego problemami (…) Na „Horror Story” bawiłam się naprawdę znakomicie i wychodzę z seansu z taką refleksją, że w życiu nie zawsze wszystko układa się idealnie, ale koniec końców po burzy zawsze wychodzi słońce.

Natomiast Sylwia Jędrzejewska, seksuolożka mówi:

– Gratulacje! Doceniam reżyserską błyskotliwość Adriana Apanela w podejmowaniu trudnych tematów, problemów społecznych i paradoksów naszych czasów. „Horror Story” to nie tylko dająca do myślenia inteligentna polska czarna komedia, ale też przyjemnie spędzony czas (…) Jestem seksuologiem klinicznym i nie byłabym sobą gdybym nie skomentowała kluczowej sceny, czyli bardzo ważnej kwestii dotyczącą tego jak brak sukcesu w życiu zawodowym może negatywnie wpłynąć na relację w związku i to jak udane życie seksualne dodaje pewności siebie i wpływa na inne obszary funkcjonowania człowieka w tym na sukces biznesowy. Zaledwie w kilku ujęciach reżyserskich świetnie pokazane zostało jak energia sukcesu seksualnego nakręca energię sukcesu zawodowego. Ale to tylko jeden z wielu ważnych psychologicznie wątków tego filmu. Zachęcam do zobaczenia tej historii. Wyszłam z premiery z poczuciem dobrze spędzonego czasu, a w kuluarach czułam energię dobrej atmosfery z planu filmowego, chociaż „Horror Story” pozostaje horrorem naszych czasów.

O FILMIE:

„Horror Story” to przewrotna komedia o wchodzeniu w dorosłość, pełna ekscentrycznych postaci, które wprowadzają w życie głównego bohatera chaotyczną mieszankę horroru i komedii, burząc jego dotychczasowy świat.

Tomek, świeżo upieczony absolwent bankowości, przyjeżdża do wielkiego miasta, by z przytupem rozpocząć dorosłe życie. Marzy o spektakularnym sukcesie, dzięki któremu odzyska względy swojej byłej dziewczyny i pokaże światu, na co go stać.

Na początek, z braku funduszy decyduje się na wynajęcie pokoju w starej, rozpadającej się willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że zamieszkał w domu rodem z horrorów.

Wygląda na to, że stąd szybciej trafi do psychiatryka, niż do wymarzonej korporacji. Wielki świat szklanych biurowców, miłosnych podbojów i ogólnego „dolce vita” oddala się od Tomka, a jego młode życie pogrąża się w chaosie.

Czy znajdzie w sobie dość siły, by wyrwać się z paszczy szaleństwa?

Na ekranie zobaczymy m.in.: Jakuba Zająca („Zenek”), Michalinę Olszańską („Córki dancingu”), Paulinę Gałązkę („Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”), Martę Stalmierską („Johnny”), Konrada Eleryka („Furioza”), a także Annę Seniuk i Mariana Opanię. Reżyseria i scenariusz: Adrian Apanel

Scenariusz i reżyseria: Adrian Apanel
Zdjęcia: Ernest Wilczyński
Montaż: Wojciech Mrówczyński
Scenografia: Radosław Zielonka
Kostiumy: Małgorzata Fudala
Muzyka: Tymon Tymański
Kierownictwo produkcji: Magdalena Tomanek
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska, Jacek Bromski
Produkcja: Studio Munka-Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: Studio Produkcyjne Orka
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Monolith Films.

Horror Story

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun