19 maja 2023

Vicky Krieps – urodzona, by grać królowe. Po sukcesie roli Sisi w filmie „W gorsecie” zagrała królową Francji w „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”

Po wielkim sukcesie roli Sisi w filmie „W gorsecie” zagrała królową Francji, Annę w filmie „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”. – Myślałam o Annie Austriaczce jako o nowoczesnej kobiecie, która wierzy, że można kochać kilka osób jednocześnie – mówi Vicky Krieps.

Tak naprawdę Vicky Krieps nie przepada za nagrodami. Nie marzy nawet o Oskarze. Mówi, że to… „trucizna”. A jednocześnie w wywiadzie dla „The Rolling Stone” stwierdza bez fałszywej skromności: „Dziś jestem największą gwiazdą naszego kina”. Ma ku temu powody, bo w kraju, w którym się urodziła, czyli w Luksemburgu nie ma dla siebie obecnie konkurencji. Ci, którzy znają ją bliżej, twierdzą, że aktorka jest bezpośrednia i często wypowiada się kontrowersyjne na ważne społeczne tematy.

Być może swoją odwagę odziedziczyła po dziadku. Robert Krieps był członkiem socjalistycznej opozycji w czasie II wojny światowej i pełnił w rządzie funkcję ministra sprawiedliwości, doprowadzając m.in. w Luksemburgu do zniesienia kary śmierci.

Vicky od blisko 20 lat mieszka w Berlinie, skąd pochodzi jej matka. Biegle mówi w trzech językach: francuskim, niemieckim, angielskim. Jej partnerem życiowym jest niemiecki aktor Jonas Laux. Razem wychowują dwoje dzieci – córkę Elisę (12) i syna Jana-Noaha (8).

Aktorka często powtarza, że najważniejsza jest dla niej rodzina. Rozmawia z nimi otwarcie nawet na temat swoich wyborów aktorskich. Uważa, że jest to winna dzieciom, bo zwykle jej praca wiąże się z wyjazdami i rozłąką.

–  W przypadku realizacji zdjęć do „Trzech muszkieterów: D’Artagnan” twórcy zgodzili się na to, bym zabrała dzieci na plan. Były zachwycone. Dzięki temu rola w tym filmie stała się naszą wspólną przygodą – opowiada.

Co sądzi o swojej bohaterce granej w Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”? – Anna Austriaczka i Ludwik XIII są jak dwoje nastolatków, którzy jeżdżą od festiwalu do festiwalu i unoszą się ponad rzeczywistością. (…) jest między nimi coś, co przypomina trochę wolny związek, koncepcję uniwersalnej miłości. (…) Myślałam o Annie Austriaczce jako o nowoczesnej kobiecie, która wierzy, że można kochać kilka osób jednocześnie. Kocha swojego męża, ale także księcia Buckingham i potrafi z dystansu obserwować, co się wokół niej dzieje. Takie podejście wydało mi się o tyle ciekawe, że Martin Bourboulon chciał, aby ten film przemawiał do ludzi współczesnych, a nie był prostą rekonstrukcją minionej epoki – przyznała w „Twoim Stylu”.

O czym jest film „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”?

Film opowiada historię, której bohaterem jest młody, waleczny Gaskończyk D’Artagnan. W drodze do Paryża staje w obronie młodej kobiety. Pokonany przez zamaskowanych napastników cudem uchodzi z życiem. Po przybyciu do stolicy postanawia odnaleźć sprawców i wymierzyć im sprawiedliwość. Nie podejrzewa, że w ten sposób trafi w sam środek międzynarodowej intrygi zagrażającej bezpieczeństwu Francji.

Wraz z nowymi przyjaciółmi, muszkieterami Atosem, Portosem i Aramisem, próbuje udaremnić niebezpieczne machinacje kardynała Richelieu. Jednak to miłość do pięknej Konstancji Bonasieux sprowadzi na niego prawdziwe niebezpieczeństwo. Konstancja jest powiernicą królowej Francji, która zostaje uwikłana w niebezpieczną grę mającą na celu wciągnięcie kraju w wyniszczającą wojnę. D’Artagnan musi stanąć do walki o bezpieczeństwo i honor swojej ukochanej oraz jej pani. W ten sposób stanie się śmiertelnym wrogiem Milady de Winter, która nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój podstępny plan.

W filmie „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” wystąpili, m.in.: François Civil („Sponsoring”, „Jako w piekle, tak i na Ziemi”, „Miłość po francusku”, „Północny bastion”, „Moja nieznajoma”, „Gdzie jest mój agent?” – serial), Eva Green („Casino Royale”, „Królestwo niebieskie”, „Prawdziwa historia”, „Ostatnia miłość na Ziemi”, „Sin City 2”), Vincent Cassel („Jason Bourne”, „Wróg publiczny numer jeden”, „Ocean’s 13”, „Nieodwracalne”, „Nienawiść”), Pio Marmaï („Podziały”, „Miłością i wodą”, „Mój problem to ty”), Vicky Krieps („W gorsecie”, „Nić widmo”, „Hanna”, „Old”, „Dziewczyna w sieci pająka”) i Romain Duris („Smak życia”, „Nowa dziewczyna”, „Gadjo dilo”, „Czarna rzeka”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Eiffel”).

Scenariusz: Matthieu Delaporte i Alexandre de la Patelliere.

Reżyseria: Martin Bourboulon.

W kinach 12 maja 2023 roku.

Dystrybucja „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” – Monolith Films.

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun