22 października 2021

NAUCZYCIELE I EKSPERCI O FILMIE „ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA”

Jesteś nauczycielem i chcesz zabrać klasę na film „Śmierć Zygielbojma”? Skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz grupowy o dowolnej godzinie!

HONOROWY PATRONAT
WICEPREMIERA, MINISTRA KULTURY,
DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU
PROF. PIOTRA GLIŃSKIEGO

Poruszająca prawdziwa historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat dostrzegł tragedię milionów. W kinach od 5 listopada.

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat wydawałoby się jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że trafił na historię tak dramatyczną i wstrząsającą, że cały świat powinien o niej usłyszeć. Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm. W okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci, by ruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma spotykały się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, postanowił więc poświęcić życie w nadziei, że taka ofiara nie pozostanie niezauważona. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

FILM POKAZYWANY W KONKURSIE GŁÓWNYM 46. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI.

Śmierć Zygielbojma

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun