23 marca 2022

„KSIĄŻĘ” JUŻ OD 20 MAJA W KINACH!

Już 20 maja w polskich kinach pojawi się film „Książę”, w którym główne role grają zdobywcy OSCARÓW: Jim Broadbent i Helen Mirren. Oboje gwarantują aktorstwo najwyższych lotów. A zważywszy, że to film producenta takich hitów jak „Boska Florence”, „Judy”, „Królowa”, „Slumdog, milioner z ulicy”, czy „Żelazna dama” – widzowie mają zapewnioną znakomitą rozrywkę i łzy wzruszenia.

„Książę” to prawdziwa historia Kemptona Buntona niepozornego brytyjskiego taksówkarza, który został oskarżony o wykradzenie z Galerii Narodowej w Londynie „Portretu Księcia Wellingtona”, autorstwa Francisco Goyi.  Była to pierwsza tego typu sytuacja w historii tej renomowanej instytucji – i do dziś pozostaje jedyną kradzieżą w jej obecnie niemal dwustuletniej historii. Czynem tym Kempton ośmieszył brytyjskie władze, zrobił to jednak w szczytnym celu. Jakim? Cóż… nie wypada spojlerować.

Film zdobywa laury na festiwalach i serca krytyków na całym świecie. Wystarczy przeczytać recenzje na Rottentomatoes, w których ma 94% pozytywnych not.

https://www.rottentomatoes.com/m/the_duke

Oczywiście znakomity scenariusz i reżyseria są bardzo istotne, ale dziennikarzy najbardziej zachwycają aktorskie kreacje Jima Broadbenta, który gra Kemptona Buntona i Helen Mirren – w roli jego żony, Dorothy Bunton. 

Nicky Bentham, producentka „Księcia” tak mówi o Broadbencie: “Jestem przekonana, że widzowie zakochają się w filmowym Kemptonie, bo Jim zagrał go tak, jak tylko on potrafi – z wdziękiem i szelmowską iskierką w oku”. Na temat roli Mirren wypowiada się Roger Michell, reżyser filmu: „Byłem pod dużym wrażeniem przygotowania Helen, jej aktorskiej transformacji. Jestem pewien, że zaskoczy widzów tą rolą”.

Cóż, pozostaje czekać do premiery.

Książę

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun