19 lipca 2022

TOMASZ WŁOSOK jako „KRÓL DOPALACZY”

Gwiazdorska obsada w filmie inspirowanym wydarzeniami, którymi żyła cała Polska.

Gdyby „WILK Z WALL STREET” był z Polski, zrobiłby fortunę na dopalaczach.

Trwają  jeszcze zdjęcia do „Króla dopalaczy” w reżyserii Pata Howla. By doszło do jego realizacji, ponad milion złotych zostało zebrane w ramach crowdinvestingu. Premiera filmu zaplanowana jest na 2023 rok.

Zobacz zdjęcia: https://we.tl/t-AdyAMYAVwJ

W Polsce, przed delegalizacją dopalaczy w 2010 roku, działało ponad tysiąc sklepów z takim asortymentem. Po ich zamknięciu zatruć było jeszcze więcej, bo sprzedaż przeniosła się do podziemia. Historia imperium legalnych narkotyków to idealny temat dla kina, a że takiego jeszcze nie było Katarzyna Samson, producentka oraz Pat Howl, reżyser, postanowili opowiedzieć tę historię po swojemu. Wspólnie napisali scenariusz „Króla dopalaczy” i wspólnie go realizują. To pierwsza w Polsce produkcja społecznie odpowiedzialna, czyli realizowana z dobrowolnym uwzględnieniem interesów społecznych oraz aspektów środowiskowych.

Jak mówi Samson: „Ten film nie jest landrynkową laurką wystawioną głównemu bohaterowi. To bardziej studium psychologiczne postaci oraz otoczenia społeczno-prawnego. Pogłębione psychologicznie kino akcji, w którym mierzymy się z bohaterem, który wybrał drogę prowadzącą w głąb bardzo mrocznej przestrzeni”.

W główną rolę wcielił się Tomasz Włosok, znakomity aktor młodego pokolenia, którego widzowie pokochali za role w „Jak zostałem gangsterem” i „Hiacyncie”. Reżyser, Pat Howl przyznaje, że nie wyobraża sobie innego aktora w roli Dawida: „Kiedy Tomek przyszedł na zdjęcia próbne już po kilku minutach wiedzieliśmy, że mamy głównego bohatera i nie szukaliśmy nikogo więcej. To jego film.”

„Król dopalaczy” to film zrealizowany w ramach crowdinvestingu, nowoczesnej formy finansowania społecznościowego, w ramach którego drobni inwestorzy obejmują akcje spółki producenta (jest to co innego niż popularny crowdfunding, w którym wspiera się projekt, nie licząc na zysk finansowy).

Synopsis

Niesłychana historia zwykłego studenta, który niemal z dnia na dzień staje się jednym z najbogatszych ludzi w kraju.

Jak szybko i legalnie zgarnąć wielką kasę w Polsce wczesnych lat 2000? Wielu chciało to wiedzieć, ale Dawid po prostu musiał! Kiedy wraz ze śmiercią ojca spadły na niego problemy finansowe, które pogrążyły jego rodzinę, wpadł na pomysł: dopalacze! Absolutnie legalne zamienniki narkotyków. Całkowicie bezpieczna zabawa dla tysięcy młodych ludzi. Pomysł chwycił, Dawid nie nadążał z realizacją zamówień, mieszał coraz bardziej wymyślne formuły, a kasa rosła. Wydawało się, że świat leży u jego stóp: piękne kobiety, szybkie samochody i układy na najwyższych szczeblach władzy. Niestety okazało się, że dopalacze nie są jednak całkiem legalne i bezpieczne. Co gorsza, znalazł się policjant, którego nie dało się przekupić, a układy z gangsterskim światem to stąpanie po kruchym lodzie.

Reżyseria:       Pat Howl

Obsada:

 • Tomasz Włosok  
 • Vanessa Aleksander
 • Łukasz Simlat
 • Agnieszka Grochowska
 • Janusz Chabior
 • Adam Wietrzyński
 • Marek Kalita
 • Rafał Maćkowiak
 • Katarzyna Gałązka
 • Grażyna Szapołowska
 • Jan Frycz
 • i inni

Gatunek: thriller

Produkcja: Król Dopalaczy Film

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films