21 lipca 2022

Zapnijcie pasy! „Zbrodnie przyszłości” Cronenberga – rewelacja festiwalu w Cannes od jutra w kinach.

– Chirurgia to seks przyszłości – mówi Timlin, bohaterka „Zbrodni przyszłości”, najnowszego filmu Davida Cronenberga, grana przez Kristen Stewart (saga „Zmierzch”). Film od 22 lipca w polskich kinach. „Zbrodnie przyszłości” niektórych szokują do tego stopnia, że dostają ataku paniki. Reżyser na wieść o tym rzucił krótki komentarz „I to jest ok”. Kiedy po premierowej projekcji filmu w Cannes dziennikarze zgotowali mu owację na stojąco, Cronenberg zapytał: „Żartujecie chyba?”

To nie lada gratka dla fanów talentu tego kontrowersyjnego reżysera. Po ośmiu przerwy zdecydował się on na realizację scenariusza, który napisał 23 lata temu. Jedyne co w nim zmienił to tytuł. Pierwotnie był to „Painkiller”. Ostatecznie Cronenberg zdecydował się na tytuł „Crimes of the future” – dokładnie taki sam miał jego film z 1970 roku.

„Zbrodnie przyszłości” są konsekwencją dotychczasowej pracy reżysera. Fani znajdą tu nawiązania do scen i fragmentów z poprzednich filmów.  Jak przyznaje sam twórca, taka ciągłość obrazuje jego rozumienie połączeń technologii z człowiekiem.  – Technologia zawsze była przedłużeniem ludzkiego ciała, nawet wtedy, kiedy wydawała się mechaniczna i nieludzka. Pięść zastąpił kij lub kamień, który rzucasz – ale ostatecznie ten kij lub kamień to ulepszenie możliwości ludzkiego ciała – wyznał Cronenberg.

Przyznaje on też, że w pewnym momencie rozwoju człowieka padnie pytanie – czy ewolucja ludzkiego ciała zacznie rozwiązywać problemy, które sami stworzyliśmy? Czy ludzkie ciało będzie zdolne do trawienia plastiku i tworzyw sztucznych? Czy dojdzie w ten sposób do zażegnania kryzysu klimatycznego, a przy tym do wzrostu, przetrwania i rozkwitu ludzkości? Film nie jest próbą odpowiedzi na te pytania, tylko zastanowienia się nad tym czym obecnie jest dla nas ciało i to, co z nim robimy.

Również dziennikarze entuzjastycznie oceniają film Cronenberga. Michał Walkiewicz w recenzji dla Filmwebu napisał m.in. „Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jeśli mielibyście zobaczyć w życiu jeden film Davida Cronenberga, Zbrodnie przyszłości będą właściwym wyborem”. Z kolei Jan Dąbrowski, ekspert od twórczności Cronebrga, twórca cronenbergalia.pl, napisał: „Dla fanów Davida Cronenberga Zbrodnie przyszłości to spełnienie marzeń. Dla nowych widzów – świetne wprowadzenie do Cronenbergowskiego uniwersum”.

Czas, by nowi widzowie poznali wizję świata tego ekscentrycznego i jedynego w swoim rodzaju reżysera jakim jest David Cronenberga, mistrza gatunku body horror movies.

Zbrodnie przyszłości

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun