19 sierpnia 2022

NOTRE-DAME PŁONIE już w kinach!

„NOTRE-DAME PŁONIE” to nowy film jednego z największych reżyserów współczesnego kina, Jean-Jacquesa Annaud, twórcy filmów „IMIĘ RÓŻY”, „KOCHANEK”, „WALKA O OGIEŃ”.

Zrealizowana z niezwykłym rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa.

Ten dramat wydarzył się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku. Wielu odebrało pożar jak zdarzenie symboliczne a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa.

Mury „Matki Wszystkich Katedr” przetrwały, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Ten film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Scenariusz i reżyseria: Jean-Jacques Annaud („Imię Róży”, „Wróg u bram”, „Kochanek”, „Siedem lat w Tybecie”, „Walka o ogień”)

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja 2022

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films i Rafael Film

W czwartek Polskę odwiedził francuski aktor, Maximillien Seweryn, który w „Notre – Dame płonie” gra rolę oficera Reynalda, jednego ze strażaków gaszących pożar paryskiej katedry. To właśnie oficer Reynald znajduje rozwiązanie, które uratuje Matkę Wszystkich Katedr.

Maximillien jest najmłodszym synem Andrzeja Seweryna i jego czwartej żony, Mireille Maalouf. Poszedł w ślady ojca. Ukończył Guildhall School of Musić & Drama w Londynie. Gra w teatrze i w filmach. Poza tym jest tez muzykiem i gra w zespole Buffalo Clash.

Maximilien wziął udział w uroczystym pokazie filmu, który odbył się w czwartek, 18 sierpnia o godz. 18:30 w warszawskim kinie Atlantic.

Notre-Dame płonie

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun