12 grudnia 2022

Nominacje do Złotych Globów ogłoszone! 5 nominacji dla „Fabelmanów” Stevena Spielberga

Nominacje do Złotych Globów ogłoszone! 5 nominacji dla „Fabelmanów” Stevena Spielberga.

„Wieloryb” z nominacją dla Brendana Frasera za najlepszą rolę w filmie dramatycznym.

FABELMANOWIE

Najlepszy film, najlepsza reżyseria (Steven Spielberg), najlepszy scenariusz (Tony Kushner i Steven Spielberg), najlepsza aktorka w filmie dramatycznym (Michelle Williams), najlepsza muzyka (John Williams) – te wszystkie nominacje zdobył najnowszy film Stevena Spielberga „Fabelmanowie”. Obraz ten aktualnie można zobaczyć na pokazach przedpremierowych w całej Polsce. Do regularnej dystrybucji film trafi jeszcze w tym roku – 30 grudnia.

O filmie:

To historia o żyjącym w odosobnieniu chłopcu, Sammym Fabelmanie (Gabriel LaBelle), który dopiero definiuje swoje marzenia i podąża za nimi. Mocno formującym doświadczeniem jest dla niego odkrywanie kina, które zainteresuje go nie tylko z perspektywy widza, lecz także twórcy. I choć Sammy’ego wychowują kreatywni rodzice: pianistka Mitzi (Michelle Williams) i naukowiec Burt (Paul Dano), czasem ich wizje świata mocno się różnią.

Steven Spielberg zawarł w „Fabelmanach” cząstkę własnych wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami i opowiada o swojej pasji do kina, którą rozwijał od dzieciństwa. Film chciał zrealizować od dawna, ale potrzebował blisko szesnastu lat, by przepracować wspomnienia i przekuć je w scenariusz historii o dorastaniu.

Co do Fabelmanów, to nie chodziło o metaforę. Chodziło o pamięć. – Steven Spielberg

WIELORYB

Jedną nominacje krytycy przyznali Brendanowi Fraserowi za przejmującą, chwytającą za serce kreację w najnowszym filmie Darrena Aronofskiego „Wieloryb”. Film ten pokazywany był do tej pory w Polsce tylko na American Film Festiwal. Widzowie będą mogli go zobaczyć na specjalnych pokazach przedpremierowych po Nowym Roku. Oficjalna data premiery kinowej to 17 lutego 2023.

O filmie

Charlie (Brendan Fraser) już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką (Sadie Sink). Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Przenikliwa, poruszająca przypowieść o próbie pogodzenia się z własnym życiem, opowiedziana z iście biblijną siłą. – Robbie Collin, Daily Telegraph