19 grudnia 2022

„Fabelmanowie” – arcydzieło Stevena Spielberga wyróżnione znakiem jakości Filmwebu

„Fabelmanowie” zawitali już do wybranych polskich kin na pokazach specjalnych, a od 30 grudnia 2022 roku rozpocznie się ich szeroka dystrybucja. Najnowsze dzieło Stevena Spielberga, inspirowane jego dzieciństwem i młodością, znalazło się w gronie najbardziej polecanych filmów 2022 roku na oficjalnej stronie Filmwebu. Trudno się dziwić!

Wybitny twórca udowodnił po raz kolejny, że jest w świetnej formie i potrafi stworzyć coś wyjątkowego z lekkością i łatwością, niezmiennie od wielu lat. Wielkość dzieła potwierdzają brawurowe kreacje aktorskie: Michelle Williams, Paula Dano i Setha Rogena. Efekt dopełniają olśniewające zdjęcia Janusza Kamińskiego i nastrojowa muzyka.

„Fabelmanowie” z pewnością podbiją serca widzów na całym świecie. Ten film to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela kina. „Spielberg opowiada swoją prawie-że-autobiografię, pisze esej o kinie i sprawozdaje amerykańsko-żydowskie doświadczenie. Zwierza się z trzech najważniejszych relacji: z matką, ojcem i dziesiątą muzą. Fakt i fikcja, kino i życie spotykają się tu na równych prawach” –czytamy w recenzji Jakuba Popieleckiego na filmweb.pl.

Redaktor Filmwebu zwraca też uwagę na to, że Spielberg w „Fabelmanach” nie markuje hollywodzkiego stylu z lat 50. czy 60. – „Nie finguje filmu z epoki, tylko stara się, jak zawsze, opowiedzieć klarownie historię – i tyle (…) „Fabelmanowie” to akt wybaczenia i przeprosin, gest podziękowania i pogodzenia z rodzicami” – dodaje Popielecki na filmweb.pl.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że „Fabelmanowie” w pełni zasłużyli na wyróżnienie znakiem jakości. Niewykluczone, że za kilka miesięcy film okaże się też największą gwiazdą Oscarów 2023 i spadnie na niego deszcz prestiżowych statuetek.

Czym jest znak jakości „Filmweb Poleca!”?

Warto wiedzieć, że znak jakości „Filmweb Poleca!” to wyróżnienie przyznawane przez redakcję Filmwebu filmom zasługującym na szczególną uwagę widzów. Są wśród nich nie tylko produkcje artystyczne, ale także komercyjne, doskonale spełniające wymagania danego gatunku bądź przekraczające je w zaskakujący sposób.

W poprzednich latach znakiem jakości „Filmweb Poleca!” uhonorowano takie wybitne produkcje, jak: „La La Land”, „Nice Guys”, „Przełęcz ocalonych”, „Na noże”, „Dżentelmeni”, „Czwarta władza”, oraz „Dziedzictwo. Hereditary”.

O FILMIE:

„Fabelmanowie” to najnowsze dzieło Stevena Spielberga. Wybitny filmowiec wraca w nim do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

Obsada: Michelle Williams („Manchester by the Sea”, „Venom”, „Blue Valentine”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Mój tydzień z Marylin”). Paul Dano („Zniewolony”, „Aż poleje się krew”, „Love & Mercy”, „Batman”, „Młodość”), Seth Rogen („Niedobrani”, „Sąsiedzi”, „Steve Jobs”, „Wpadka”, „Supersamiec”), Judd Hirsch („Piękny umysł“, „Dzień Niepodległości”, „Zwykli ludzie”).
Reżyseria: Steven Spielberg.
Scenariusz: Steven Spielberg, Tony Kushner.
Premiera: 30 grudnia 2022 r.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Fabelmanowie

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun