11 stycznia 2023

Polacy bardzo lubią się bać. Ponad 100 tysięcy widzów w Polsce obejrzało „Terrifier 2. Masakra w Święta”

„Terrifier 2. Masakra w Święta” to wyjątkowo krwawy, szokujący i przyprawiający o mdłości horror, który od kilku miesięcy budzi ogromne zainteresowanie wśród widzów na całym świecie. Również w Polsce, gdzie do tej pory obejrzało go w kinach ponad 100 tysięcy osób. Najwyraźniej Art. (w tej roli David Howard Thornton), maniakalny psychopata w stroju klauna, który specjalizuje się w patroszeniu i skalpowaniu swoich ofiar, nikogo do siebie nie zniechęcił. A łatka, że to „najbrutalniejszy horror w historii”, podziałała jak magnes przyciągający na sale kinowe tysiące fanów kina grozy.

Z pewnością „Terrifier 2. Masakra w Święta” to gatunkowy fenomen. To produkcja dla widzów o mocnych nerwach i sercach ze stali, którzy kochają się bać. Ale też horror, przed którym ostrzegał sam reżyser, Damien Leone, co jest czymś niespotykanym i zdumiewającym. Wiadomo już, że ta swoista antyreklama z przymrużeniem oka sprawiła, że tylko w samej Polsce sto tysięcy widzów miało już okazję zobaczyć ten pełen absurdalnej przemocy obraz.

Jak go oceniają? Jakimi opiniami podzielili się w sieci?

„Terrifier 2. Masakra w Święta”. Opinie w sieci

„Terrifier 2. Masakra w Święta” obrósł mitem filmu, na seansie którego widzowie wymiotują i mdleją na sali. W Polsce było jednak inaczej. W trakcie emisji „Terrifier 2. Masakra w Święta” nie odnotowano przypadku, by któryś z właścicieli kin musiał wzywać karetkę. To jednak wcale nie oznacza, że horror rozczarował widzów.

Ostatnio zainteresowałem się tym filmem, w trakcie którego podobno ludzie mdleli. Słyszałem o przypadku, gdy komuś zrobiło się niedobrze i musiał opuścić salę, a także o przypadku, gdzie ktoś zemdlał, uderzył głową w fotel. Możliwe, że jest to trochę naciągany chwyt marketingowy, ale już sam zwiastun wrażliwych może przyprawić o mdłości. Dla mnie to był naprawdę dobry film. W swojej klasie, ale mnie specjalnie nie wystraszył” – przyznał jeden z internautów w mediach społecznościowych.

Inny zauważył: „Po obejrzeniu zadawałem sobie pytanie, czemu miała służyć ta absurdalna dawka zadawania bólu i seanse okrucieństwa w tak “wyrafinowanych” formach. Skoro w prawdziwym życiu tego nie brakuje. Po drugie, przyznam, że w trakcie filmu solidaryzowałem się z ofiarami Arta i było mi ich zwyczajnie szkoda. Nie zasłużyli na swój los. Dawno mi się nie zdarzyło podobne współodczuwanie z ekranowymi postaciami”.

Z kolei jedna z wielbicielek tego gatunku filmów dodała: „To specyficzny rodzaj horrorów. Nie dla wszystkich. Obrzydliwy, dziwaczny. W USA zrobił furorę, ale i w Polsce bardzo się podoba. Ja byłam i się nie zawiodłam. Było mnóstwo krwi, ale tako to konwencja. Duży plus za scenariusz i grę aktorską”.

„Terrifier 2. Masakra w Święta” z nagrodami

Warto też pamiętać, że „Terrifier 2. Masakra w Święta” to nie tylko artystyczny fenomen, ale również horror, który jest doceniany na najważniejszych festiwalach filmów grozy.

Na listopadowym Splat!FilmFest w 2022 roku zgarnął aż pięć prestiżowych nagród:
Nagroda Publiczności – Najlepszy film pełnometrażowy
Nagroda Publiczności – Najlepszy reżyser filmu pełnometrażowego
Nagroda Publiczności – Najstraszniejszy film pełnometrażowy
Nagroda Publiczności – Najbardziej szokujący film pełnometrażowy
Nagroda Publiczności – Najlepsze efekty w filmie pełnometrażowym.

O filmie:

Akcja „Terrifier 2. Masakra w Święta” rozgrywa się w Halloween. Tym razem klaun Art., który nie zginął, na swoje ofiary upatrzy Siennę (Lauren LaVerra), jej brata Jonathana, najbliższych, oraz przyjaciół nastolatki. Maniakalny zabójca znowu pokaże swoją prawdziwą, bezlitosną twarz i udowodni, że jego okrucieństwo nie zna granic. Kierowany demonicznymi podszeptami tajemniczej istoty, a może własnej chorej psychiki, Art z precyzją szalonego artysty wprowadza w życie swój potworny plan. Podczas gdy granice między koszmarnym snem, a jawą coraz bardziej się zacierają, a kolejne ofiary giną w mękach, Sienna i Jonathan odkrywają rodzinną tajemnicę, która może okazać się dla nich jedyną szansą na przetrwanie.

W „Terrifier 2. Masakra w Święta” wystąpili, m. in.: David Howard Thornton, Lauren LaVerra, Samantha Scaffidi, Griffin Santopietro, Elliott Fullam, Chris Jericho.
Scenariusz i reżyseria Damien Leone („Masakra w Halloween”, „Cukierek albo psikus”, „Terrifer”).
Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.
Film w kinach od 23 grudnia 2022 r.

Terrifier 2. Masakra w Święta 

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun