16 stycznia 2023

Nagrody Critics’ Choice Awards 2023: „Fabelmanowie” I „Wieloryb” ze statuetkami! Lista laureatów

W niedzielę 15 stycznia w hotelu Fairmont Century Plaza w Los Angeles wręczono Critics’ Choice Awards. W trakcie 28. ceremonii Gabriel LaBelle („Fabelmanowie”) otrzymał statuetkę w kategorii „Najlepszy młody aktor” za Sammy’ego Fabelmana. Z kolei Brendana Frasera („Wieloryb”) wyróżniono nagrodą dla – „Najlepszego aktora” za rolę Charliego.

Gala Critics’ Choice Awards już za nami. Tym razem prestiżową galę poprowadziła Chelsea Handler, która w roli gospodarza zastąpiła Taye Diggsa. Ten wieczór okazał się wyjątkowy dla twórców „Fabelmanów” i „Wieloryba”.

Brendan Fraser emanował dobrym humorem, jeszcze zanim się okazało, że znajdzie się w gronie nagrodzonych. Był uśmiechnięty i zrelaksowany. Gdy odbierał statuetkę, postanowił nie tylko podziękować osobom, z którymi pracował na planie „Wieloryba”, lecz także podzielić się osobistymi refleksjami związanymi z problemem otyłości.  

Na wstępie chciałbym podziękować reżyserowi Darrenowi Aronofskiemu, który dał mi główną rolę, a potem tak mną pokierował, że udało nam się nakręcić wyjątkowy film. Chciałbym też dodać, że to był zaszczyt móc pracować z aktorami: Hong Chau, Sadie Sink i Ty Simpkinsem – wyznał, odbierając statuetkę dla najlepszego aktora.

Przy okazji Fraser dodał, że sam miał ogromną nadwagę i doskonale zdaje sobie sprawę, jak poważny jest to problem.

Jeśli ktoś z was zmaga się z otyłością, to nie powinien załamywać rąk. Każdy i zawsze może znaleźć w sobie siłę, która pomoże, jak bohaterowi filmu, wstać i iść „w stronę światła”, ku lepszemu. Dobre rzeczy naprawdę się zdarzają. Warto odzyskać wiarę w siebie, by móc znowu normalnie żyć – dodał filmowy Charlie.

„Fabelmanowie” z nagrodą

W trakcie 28. Ceremonii Critics’ Choice Awards wyróżniono też Gabriela LaBelle’a, który w „Fabelmanach” wcielił się w Sammy’ego.

Miałem bardzo trudne zadanie. Pracując nad rolą Sammy’ego, oglądałem stare filmy reżysera, które nagrywał amatorską kamerą 60 lat temu. Mogłem podpatrzeć, jak się zachowywał i jak wyglądały jego relacje z najbliższymi. Zauważyłem, że uśmiechał się inaczej niż ja, ale makijaż i stylizacja zrobiły swoje. Nie mam pojęcia, co Steven Spielberg czuł i myślał jako nastolatek, ale fizycznie udało mi się do niego upodobnić – zauważył aktor w trakcie jednego z wywiadów po zakończeniu gali.

Gabriel LaBelle zauważył też, że dzięki tej roli miał okazję poznać lepiej Spielberga. Zorientował się, z jak silną osobowością ma do czynienia. Zrozumiał, że Steven Spielberg był osobą, która nigdy się nad sobą nie użalała, ale miała jasny cel, do którego dążyła. Spielberg chciał robić fantastyczne filmy, osiągnąć sukces i w końcu spełnił wszystkie swoje marzenia.

Critics’ Choice Awards 2023. Zwycięzcy

Warto wspomnieć, że największym wygranym 28. Critics’ Choice Awards 2023 okazał się film „Wszystko wszędzie naraz”, który otrzymał aż pięć statuetek, w tym w najbardziej cenionych kategoriach: „najlepszy film”, „najlepszy reżyser” i „najlepszy scenariusz oryginalny”.

Poniżej lista laureatów w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy film: „Wszystko wszędzie naraz”.

Najlepszy reżyser: Daniel Kwan i Daniel Scheinert – „Wszystko wszędzie naraz”.  

Najlepsza aktorka: Cate Blanchett – „Tár”.

Najlepszy aktor: Brendan Fraser – „Wieloryb”.

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Angela Bassett – „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”.

Najlepszy aktor drugoplanowy: Ke Huy Quan – „Wszystko wszędzie naraz”.

Najlepszy młody aktor/aktorka: Gabriel LaBelle – „Fabelmanowie”.

Najlepszy scenariusz oryginalny: „Wszystko wszędzie naraz”.

Najlepszy scenariusz adaptowany: „Women Talking”.

Najlepszy film nieanglojęzyczny: „RRR”.

Najlepszy film animowany: „Guillermo Del Toro: Pinokio”.

Najlepsza komedia: „Glass Onion: Film z serii »Na noże«”.

Najlepszy zespół aktorski: „Glass Onion: Film z serii »Na noże«”.

Wieloryb

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun