18 stycznia 2023

Oscary 2023 w pigułce. Nominacje, gala, ciekawostki – wszystko, co musisz wiedzieć o święcie kina

Oscary 2023 zbliżają się coraz większymi krokami. Dla środowiska filmowego nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to najbardziej prestiżowe wyróżnienia. O tych wyjątkowych statuetkach marzą od lat nie tylko najwybitniejsi aktorki i aktorzy. To święto wszystkich wielbicieli kinematografii. Tegoroczna 95. gala będzie absolutnie wyjątkowa. Kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia?

Na ten wyjątkowy wieczór czekają widzowie na całym świecie, a także osoby związane z realizacją i produkcją filmów. W 2023 roku uroczystość wręczenia Oscarów została zaplanowana na 12 marca 2023 r. w Dolby Theatre, w Los Angeles. Będzie też transmitowana przez stację ABC w ponad 200 krajach.

Kto poprowadzi galę?

Gospodarzem tegorocznego wieczoru oscarowego będzie prezenter Jimmy Kimmel, który już dwukrotnie występował w tej roli – w 2017 i 2018 roku.

Zaproszenie do poprowadzenia Oscarów po raz trzeci to wielki zaszczyt albo pułapka. Tak czy inaczej, jestem wdzięczny Akademii za to, że znowu na mnie postawiono. Postaram się nie zawieść – podsumował tę decyzję Kimmel.

Co ciekawe, prezenter był świadkiem spektakularnej wpadki, do której doszło kilka lat temu. Wówczas przez pomyłkę ogłoszono, że statuetkę dla „Najlepszego filmu” przyznano filmowi „La La Land”, a nie „Moonlight”. 

Warto też wiedzieć, że tylko 5 osób prowadziło oscarowe gale więcej niż trzykrotnie.To Whoopi Goldberg i Jack Lemmon (4 razy), Johnny Carson (5 razy), Billy Crystal (9 razy) i Bob Hope (11 razy). 

W jakich kategoriach zostaną przyznane nagrody?

Podczas tegorocznej transmisji rozdania Oscarów nagrody zostaną rozdane w 23 kategoriach. Poniżej pełna lista:

Najlepszy Film

Najlepszy Reżyser

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

Najlepszy Aktor

Najlepsza Aktorka

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa

Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz

Najlepsze Zdjęcia

Najlepszy Montaż

Najlepsze Efekty Specjalne

Najlepszy Dźwięk

Najlepszy Montaż Dźwięku

Najlepsza Muzyka

Najlepsza Piosenka

Najlepsze Kostiumy

Najlepsza Charakteryzacja

Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany

Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany

Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny

Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny

Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski.

Najwięksi faworyci w najważniejszych kategoriach

Zdaniem dziennikarzy, krytyków i bukmacherów największymi faworytem w kategorii „Najlepszy film” będą „Fabelmanowie” Stevena Spielberga. Duże szanse daje się też: „Wszystko wszędzie naraz” Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz „Top Gun: Maverick” Josepha Kosinskiego.

O statuetkę dla najlepszego aktora powalczą: Brendan Fraser za „Wieloryba” w reżyserii Darrena Aronofsky’ego, Colin Farrel za „The Banshees of Inisherin” i Austin Butler za „Elvisa”.

W kategorii najlepszej aktorki powinny się liczyć w walce o statuetkę: Cate Blanchett za rolę w „Tár”, Michelle Yeoh za „Wszystko wszędzie naraz” i Ana de Armas za rolę Marylin Monroe w „Blondynce”.

Krótki harmonogram

Na koniec warto pamiętać najważniejsze daty związane z tegorocznymi Oscarami. Przede wszystkim 24 stycznia 2023, ponieważ tego dnia zostaną ogłoszone wszystkie nominacje we wszystkich kategoriach. Wiadomo też, że 2 marca 2023 rozpoczyna się ostateczne głosowanie na swoich faworytów, które zakończy się definitywnie 7 marca 2023.

Oczywiście nie można zapomnieć o 12 marca 2023, gdy wszystko się rozstrzygnie w trakcie uroczystej gali wręczenia Oscarów w Dolby Theatre.

Fabelmanowie

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun