18 stycznia 2023

„Ukryta sieć” w kinach od 1 września 2023 roku. Co o filmie ujawnił Jakub Szamałek, autor książkowej trylogii?

„Ukryta sieć” w kinach pojawi się 1 września 2023 roku. To polska odpowiedź na „Millenium” Stiega Larssona. Co jeszcze wiemy o produkcji, w której główną rolę zagrała Magdalena Koleśnik.

Niemal dwa lata temu ogłoszono, że pierwszy tom bestsellerowej trylogii Jakuba Szamałka w końcu zostanie zekranizowany. Wiadomość wywołała ogromne poruszenie w sieci. Dziś już wiadomo, że „Ukryta sieć”, czyli polska odpowiedź na kultowe „Millenium” Stiega Larssona, trafi do kin we wrześniu 2023 roku.

Julitę Wójcicką, młodą i ambitną dziennikarkę zagrała Magdalena Koleśnik, film wyreżyserował Piotr Adamski, a jednym z autorów scenariusza do tego trzymającego w napięciu thrillera jest właśnie Jakub Szamałek.

„Ukryta sieć” opowiada historię o krzywdzie, zemście, technologii i o tym, że prywatność w sieci nie istnieje.

Jestem szczęśliwy, że moja książka zainteresowała filmowców. Miałem okazję nie tylko uczestniczyć w pracach nad scenariuszem, ale również pojawiałem się na planie zdjęciowym „Ukrytej sieci”. To było dla mnie ogromne przeżycie zobaczyć od kuchni, jak w praktyce wygląda przekład książki na język filmu. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnia produkcja, którą współtworzyłem – powiedział w rozmowie Monolith Films Jakub Szamałek.

Reżyser pamiętał o roli technologii

Autor książkowej trylogii i scenariusza do „Ukrytej sieci” był zachwycony współpracą z reżyserem Piotrem Adamskim.

Podszedł on do zadania bardzo poważnie i włożył w pracę nad filmem mnóstwo energii i własnych pomysłów. Dzięki niemu efekty przerosły moje oczekiwania. Zadbał też o to, by technologia w filmie, tak jak w książce, była właściwie wyeksponowana, odgrywała znaczącą rolę i by miała oparcie w rzeczywistości. Te założenia udało się zrealizować, choć nie było to takie proste – zauważył autor „Ukrytej sieci”.

Przy okazji Szamałek ujawnił w trakcie rozmowy, że nie miał żadnych oczekiwań obsadowych.

Pisząc, nie zastanawiałem się, kto powinien w filmie zagrać poszczególnych bohaterów. Muszę jednak przyznać, że gdy po raz pierwszy zobaczyłem w akcji Magdę Koleśnik, która wcieliła się w Julitę Wójcicką, to byłem pod ogromnym wrażeniem. Idealnie wpisała się w tę rolę. Pozostali aktorzy też zostali świetnie dobrani. Dodatkowo zachwyciło mnie, że tak wybitne osobistości aktorskie, jak np. Andrzej Seweryn, wzięli udział w tym projekcie. To jest dla mnie coś absolutnie wyjątkowego – dodał.

Jaką historię opowiada „Ukryta sieć”?

Młoda dziennikarka Julita Wójcicka prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci telewizyjnego celebryty. Uważa, że to co służby kwalifikują jako nieszczęśliwy wypadek, w rzeczywistości było precyzyjnie zaplanowaną zbrodnią. Każdy krok, który zbliża Julitę do odkrycia prawdy, ściąga na nią śmiertelne niebezpieczeństwo. Ktoś ją obserwuje, zna jej najbardziej wstydliwe tajemnice, wyprzedza jej każdy ruch. Aby nie stać się kolejną ofiarą Julita musi wniknąć w ukrytą sieć cyber powiązań i odkryć tajemnice, których być może wolałaby nie poznać.

W rolach głównych w „Ukrytej sieci” zobaczymy, m. in.: Magdalenę Koleśnik („Inni ludzie”, „Sweat”, serial „Kruk”), Andrzeja Seweryna („Ostatnia rodzina”, „Ziemia obiecana”, „Różyczka”), Piotra Trojana ( „Johnny”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Wszystkie nasze strachy”) i Mikołaja Grabowskiego („Żeby nie było śladów”, „Pręgi”, „Uwikłanie”).

Film wyreżyserował Piotr Adamski („Eastern”).
Autorami scenariusza są Łukasz M. Maciejewski, Jakub Szamałek, Piotr Adamski
„Ukryta sieć” trafi do kin 1 września 2023 roku.

Producentami filmu są Monolith Films i Film&Roll.
Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

FILM REALIZOWANY W POLSCE ZE WSPARCIEM FINANSOWYM NA PODSTAWIE USTAWY O FINANSOWYM WSPIERANIU PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ, PRZYZNANYM PRZEZ POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Ukryta sieć

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun