25 stycznia 2023

Cezary 2023: „Szczęście Mikołajka” powalczy o prestiżową statuetkę!

To doskonała wiadomość dla wielbicieli niesfornego łobuziaka z Paryża. Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Cezarów. „Szczęście Mikołajka”, który trafi do polskich kin 2 marca, powalczy o statuetkę w kategorii: „film animowany”.
25 stycznia organizatorzy Cezarów 2023 podali listę nominowanych w ponad dwudziestu kategoriach filmowych. W gronie wyróżnionych znalazła się animacja „Szczęście Mikołajka”, którą wyreżyserowali Amande Fredon i Benjamin Massoubre.

48. gala wręczenia nagród Cezary 2023 odbędzie się 24 lutego w Paryżu. Oby ten wieczór okazał się szczęśliwy dla najnowszych przygód przesympatycznego, francuskiego chłopca.

Reżyser o „Szczęściu Mikołajka”

Warto wspomnieć, że „Szczęście Mikołajka” nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat bawi i jednocześnie edukuje kolejne pokolenia młodych czytelników na całym świecie.

– Ta historia to z jednej strony hołd, który chcieliśmy złożyć nieżyjącym już wybitnym twórcom, którzy powołali do życia Mikołajka. A z drugiej – zależało nam na tym, by przypomnieć światu o chłopcu, który świetnie się bawił ze swoimi kolegami i do szczęścia nie potrzebował smartfonów, komputera czy telewizji. Wierzymy, że przygody Mikołajka nie tylko zaciekawią młodych widzów, ale i zainspirują do tego, by wzięli z niego przykład i trochę zmienili swoje życie. Mam nadzieję, że w kinie przede wszystkim będą się dobrze bawili – przyznał Benjamin Massoubre w jednym z ostatnich wywiadów.

O czym jest „Szczęście Mikołajka”?

Postać Mikołajka stworzyli René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Niewiele wiadomo o najmłodszych latach bohatera „Szczęścia Mikołajka”, ale jego szkolne perypetie zna cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, lecz także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo.
Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko, czego się dotkną, bohaterowie „Szczęścia Mikołajka” zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niezaspokojoną ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym, jak pewnego dnia go wymyślili.

O FILMIE:

W wersji oryginalnej swoich głosów do „Szczęścia Mikołajka” użyczyli: Alain Chabat (René Goscinny), Laurent Lafitte (Jean-Jacques Sempé), oraz Simon Faliu jako Mikołajek.
Scenariusz: Anne Goscinny, Michel Fessler.
Animację wyreżyserowali Amande Fredon i Benjamin Massoubre.
„Szczęście Mikołajka” trafi do kin 2 marca 2023 roku.
Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

Szczęście Mikołajka

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun