25 stycznia 2023

„Wieloryb” idzie jak burza. Film Aronofskiego otrzymał trzy nominacje do tegorocznych Oscarów

12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles odbędzie się 95. gala oscarowa. W trakcie uroczystości zostaną wręczone statuetki w 23 kategoriach. Jednym z faworytów jest „Wieloryb” Darrena Aronofskiego, który ma szansę aż na trzy prestiżowe nagrody: za charakteryzację, najlepszego aktora (Brendan Fraser) i najlepszą aktorkę drugoplanową (Hong Chau). Ta ostatnia nominacja jest sporym zaskoczeniem, ale i ogromną niespodzianką dla Chau, której wcześniej nie wymieniano w gronie faworytek. 44-letnia artystka pochodząca z Tajlandii nie ukrywała swojej radości.

– Nigdy nie byłam tak szczęśliwa. Ta nominacja to ukoronowanie mojej dotychczasowej kariery. Już sama praca na planie „Wieloryba” była dla mnie niezapomnianym przeżyciem i wyróżnieniem. Spotkałam się z niezwykle kreatywnymi i utalentowanymi ludźmi. Wiele się od nich nauczyłam – przyznała w jednym z wywiadów Hong Chau.

Przy okazji chciałabym pogratulować Brendanowi, wielkiemu artyście, ale i mojemu drogiemu przyjacielowi. A także naszemu niesamowitemu zespołowi fryzjerów i charakteryzatorów. Nie zapominajmy, że oni też mają szansę na statuetkę Oscara. Specjalne podziękowania kieruję jednak w stronę Darrena Aronofskiego. On już wie, ile mu zawdzięczam. To reżyserski geniusz – dodała Chau, dla której jest to pierwsze tego typu wyróżnienie.

Z kolei nominowanie Brendana Frasera dla nikogo nie jest zaskakujące. W styczniu Frasera wyróżniono na gali Critics’ Choice Awards. W trakcie 28. ceremonii otrzymał nagrodę dla „Najlepszego aktora” za rolę Charliego w „Wielorybie”. Trudno się więc dziwić, że dla wielu krytyków filmowych, dziennikarzy czy osób związanych z kinematografia jest wręcz murowanym faworytem do tegorocznego Oscara.

Jestem szczęśliwy, ale i wdzięczny Akademii za docenienie nie tylko mojej roli w „Wielorybie”, ale również świetnej kreacji Hong Chau i naszego zespołu od charakteryzacji. Wykonali naprawdę kawał dobrej roboty. Chciałbym też zwrócić uwagę, że mojej nominacji by nie było bez Darrena Aronofskiego, który mi zaufał. Prezent, który od niego otrzymałem, gdy mi powierzył rolę Charliego, był darem od losu. Pewien jestem, że ta przygoda na zawsze już zmieni moje życie. Mogę tylko podziękować za to Darrenowi. Choć wiem, że to i tak za mało – stwierdził Fraser w mediach społecznościowych.

O FILMIE:

Głównym bohaterem „Wieloryba” jest Charlie, który już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne zadanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Obsada: Brendan Fraser („Miasto gniewu”, „Mumia”, „Podróż do wnętrza Ziemi”, „Spokojny Amerykanin”, „Zemsta futrzaków”), Sadie Sink („Stranger Things”, „Eli”, „Szklany zamek”), Samantha Morton („Raport mniejszości”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć“, „Cosmopolis”, „W imieniu armii”, „Słodki drań“).
Reżyseria: Darren Aronofsky.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Wieloryb

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun