22 lutego 2023

Steven Spielberg doceniony. Odebrał Honorowego Złotego Niedźwiedzia!

W trakcie 73. Festiwalu Filmowego w Berlinie, Steven Spielberg odebrał Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości. Reżyser „Fabelmanów”, który ma na swoim koncie ponad 100 filmów i seriali, nawet nie próbował ukryć, jak bardzo jest wdzięczny i wzruszony: 

To dla mnie zaszczyt i szczególne wyróżnienie. Mimo tylu lat w branży cały czas się uczę i wciąż nie brakuje mi pomysłów na kolejne filmy. Za każdym razem czuję taką samą ekscytację, jak przed laty. Jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa – wyznał ze sceny reżyser.

Steven Spielberg to wizjoner i filmowy geniusz. Organizatorzy tegorocznego Berlinale postanowili docenić laureata trzech Oscarów, którego najnowsze i najbardziej osobiste dzieło – „Fabelmanowie” – otrzymało w tym roku aż siedem nominacji do tej najbardziej prestiżowej nagrody w środowisku filmowym. Zanim 12 marca okaże się, czy twórca takich arcydzieł, jak: „Szczęki”, „E.T”, „Szeregowiec Ryan”, „Lista Schindlera” i „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, powiększy swoją oscarową kolekcję – uhonorowano go Złotym Niedźwiedziem. 

Przez te wszystkie laty pracy na planach zdjęciowych nic się we mnie nie zmieniło. Nadal jestem twórcą, który zachwyca się filmem, jak mały chłopiec. Ta miłość towarzyszy mi od sześciu dekad. Lubię pracować, myśleć o kolejnych projektach i wyzwaniach. Bez tego moje życie byłoby niepełne. Nigdy z tego nie zrezygnuję – dodał Spielberg na konferencji prasowej.

O FILMIE:

„Fabelmanowie” to najnowsze dzieło Stevena Spielberga. Wybitny filmowiec wraca w nim do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

Obsada: Michelle Williams („Manchester by the Sea”, „Venom”, „Blue Valentine”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Mój tydzień z Marylin”),Paul Dano („Zniewolony”, „Aż poleje się krew”, „Love & Mercy”, „Batman”, „Młodość”), Seth Rogen („Niedobrani”, „Sąsiedzi”, „Steve Jobs”, „Wpadka”, „Supersamiec”), Judd Hirsch („Piękny umysł“, „Dzień Niepodległości”, „Zwykli ludzie”).

Reżyseria: Steven Spielberg.
Scenariusz: Steven Spielberg, Tony Kushner.
Film w kinach. Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Fabelmanowie

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun