7 marca 2023

Oscary 2023. „Wieloryb” i „Fabelmanowie” u bukmacherów. Kto zgarnie statuetki?

Wielbiciele światowego kina powoli odliczają dni do rozpoczęcia 95. ceremonii wręczenia Oscarów. Uroczystość odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca 2023 r. w Dolby Theatre, w Los Angeles. Poprowadzi ją prezenter Jimmy Kimmel, a publiczność postara się rozruszać Rihanna, która zaśpiewa „Lift Me Up” z filmu „Czarna pantera: Wakanda w moim sercu”. Jednak już dziś wielu kinomaniaków zastanawia się, w czyje ręce trafią prestiżowe statuetki. Wśród faworytów do nagród wymienia się „Fabelmanów” i „Wieloryba”, nominowanych w aż 10 kategoriach!

Oscarowa gala będzie transmitowana przez stację ABC w ponad 200 krajach. Twórcy „Fabelmanów” i „Wieloryba” mają nadzieję, że ta wyjątkowa noc będzie należała do nich. Czy ten optymizm potwierdzają osoby, które zajmują się w sieci typowaniem wyników gali oscarowej? Jakie są kursy w zakładach bukmacherskich na najnowsze dzieła Stevena Spielberga i Darrena Aronofskiego?

„Wieloryb” z dwiema statuetkami?

Na tydzień przed oscarową nocą u „buków” niezwykle obiecująco prezentują się szanse dla „Wieloryba”. Brendan Fraser, który w najnowszej produkcji Darrena Aronofskiego wciela się w Charliego, jest wskazywany jako niemal murowany kandydat do Oscara dla aktora pierwszoplanowego. Średni kurs na jego zwycięstwo to 1.55-2.00 za każdą postawioną złotówkę. Tuż za nim jest Austin Butler („Elvis”), który może się pochwalić współczynnikiem – 2.30-4.00. Natomiast za ich plecami plasuje się Colin Farrell („Duchy inisherin”). Na dziś może liczyć na kurs od 4.50 do 7.00.

Ale to nie jedyna kategoria, w której „Wieloryb” powinien zatriumfować za niespełna tydzień. Osoby obstawiające wyniki tegorocznych Oscarów są przekonani, że najnowsze „dziecko” Aronofskiego zgarnie bez problemu jeszcze jedną statuetkę – za najlepszą charakteryzację i fryzury. Ich szanse są szacowane na 1.65-1.70 za każdą postawioną złotówkę u niemal wszystkich liczących się zakładów bukmacherskich. Na swoich plecach powinni czuć oddech „Elvisa” (1.85-2.00). Za nimi jest „Czarna pantera: Wakanda w moim sercu”. Tu bukmacherzy wskazują na kurs – od 11.00 do 15.00.

Co z szansami „Fabelmanów”?

A jak prezentują się notowania „Fabelmanów”, najnowszego i najbardziej osobistego filmu w bogatym dorobku Stevena Spielberga? Przypomnijmy, że dzieło wybitnego reżysera uzyskało aż siedem nominacji. Za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny, muzykę oryginalną, montaż dźwięku i dla aktorki pierwszoplanowej oraz aktora drugoplanowego. Ile z nich zmaterializuje się jako statuetka?

Bukmacherzy są jednomyślni, że„Fabelmanowie” Stevena Spielberga są wymieniani w wąskim gronie potencjalnych triumfatorów w dwóch, najważniejszych kategoriach – za najlepszy film i dla najlepszego reżysera. W wyścigu o zwycięstwo w najbardziej liczącej się kategorii, czyli za najlepszy film, „Fabelmanowie” najprawdopodobniej będą musieli uznać wyższość „Wszystko wszędzie naraz”. Ten film w zakładach otwiera stawkę faworytów do zwycięstwa. Za każdą postawioną złotówkę można zarobić ok. 1.05-1.50. Na drugim miejscu są „Duchy Inisherin” – 2.00-5.00, a kurs na najnowsze dzieło Spielberga to: 10.00-15.00. Co oczywiście w żaden sposób nie przekreśla ich szans w trakcie nocy oscarowej.

Z kolei faworytem wśród bukmacherów do statuetki dla najlepszego reżysera są Daniel Scheinert i Daniel Kwan, twórcy „Wszystko wszędzie naraz”. Tu możemy podać średni kurs – 1.05-1.50. Tuż za nimi jest Steven Spielberg. Średni kurs w zakładach bukmacherskich na twórcę „Fabelmanów” to w tej chwili – 3.50-8.00. Natomiast za zwycięstwo Martina McDonagha („Duchy Inisherin”) można zarobić ok. 10.00-12.00 za każdą postawioną złotówkę.

Jeśli chodzi o pozostałe nominacje, to „Fabelmanowie” mają jeszcze duże szanse na statuetki w dwóch kategoriach – muzyka oryginalna i montaż dźwięku.

Oscary 2023. Czy Jerzy Skolimowski dostanie nagrodę?

To będzie też wyjątkowa noc dla Jerzego Skolimowskiego. „IO” polskiego twórcy zostało nominowane do Oscara w kategorii – najlepszy film nieanglojęzyczny. W tym przypadku bukmacherzy są zgodni, że raczej nie uda mu się sięgnąć po wymarzone trofeum, choć ma na to ogromne szanse. Kurs na zwycięstwo jego filmu to 13.00-15.00. Wyżej od niego oceniany jest tylko niemiecki „Na zachodzie bez zmian” w reżyserii Edwarda Bergera. To adaptacja kultowej powieści Ericha Marii Remarque pod tym samym tytułem. Kurs na zwycięstwo tej produkcji to – 1.05-1.20.

Na koniec pamiętajmy, że to tylko zabawa, która może, ale i nie musi, mieć odzwierciedlenia w późniejszych oscarowych wynikach, które rządzą się swoimi prawami i bywają nieprzewidywalne. Zdarzało się i tak – warto uczciwie o tym napomknąć – że nierzadko notowania bukmacherskie nie pokrywały się z ostatecznym werdyktem, który został odczytany ze sceny. Nieraz faworyci odchodzili z niczym, mimo iż u „buków” mieli statuetki praktycznie w kieszeni.

Jak będzie tym razem? O tym przekonamy się w nocy z 12 na 13 marca…

Dystrybucja w Polsce „Wieloryba” i „Fabelmanów”: Monolith Films.

Wieloryb

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun