20 kwietnia 2023

Wszystkie ekranizacje filmu „Trzej Muszkieterowie”! Mogło ich być w sumie 50. Sceny kręcono na całym świecie od Japonii po Hollywood

Do tej pory ekranizacji filmu „Trzej Muszkieterowie” mogło być kilkadziesiąt. Co ciekawe, mieli szansę w nich zagrać nawet Beatlesi! Sceny kręcono na całym świecie od Japonii po Hollywood. W niektórych wystąpiły latające statki. To jedna z najchętniej ekranizowanych książek świata. A w kulisach produkcji… istne szaleństwo.

Ile razy kręcono film „Trzej Muszkieterowie”?

Polskie źródła odnotowują, że na całym świecie było 25 adaptacji tej najbardziej popularnej powieści Alexandre Dumasa. Natomiast francuskie „Premiere” szacuje z rozmachem, że mogło być ich nawet 50. W tym są: seriale, filmy pełnometrażowe, produkcje 3 D z latającymi statkami, animacje i takie perełki jak: rosyjski musical, japońska manga oraz dwa nieme filmy z 1921 roku. Za ekranizację tego dzieła zabierali się nie tylko Francuzi i Amerykanie, ale też Rosjanie (1978), Australijczycy (1973), Rumuni (1987) i w końcu Japończycy (2005). 

Teraz prezentujemy najdroższy i najbardziej ambitny projekt filmowy od początków pandemii w Unii Europejskiej. Czy „Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan” podbije polskie serca?

70 milionów dolarów!

Budżet dyptyku: „Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan” (w polskich kinach od 12 maja) oraz „Trzej Muszkieterowie: Milady” (światowa premiera w grudniu 2023, w Polsce – w roku w pierwszym kwartale 2024 r.) szacowany jest na 70 milionów dolarów. Zdjęcia trwały przez osiem miesięcy. O ogromie produkcji świadczy m.in. fakt, że wzięło w niej udział 9 tysięcy statystów i 650 koni. W „Variety” czytamy też: „To najambitniejszy projekt filmowy ogłoszony we Francji, jeśli nie w Europie (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii), od początku pandemii”. Produkcja majestatyczna i klasyczna, bez udziwnień, bardzo francuska. 

Brad Pitt, Michael York, Chris O’Connel i François Civil

W ciągu stu lat kina w rolę d’Artagnana wcielała się plejada przystojniaków: Douglas Fairbanks (1921), Michael York (1973), Chris O’Connell (1993), Logan Lerman (2011). Ciekawostka: w rolę d’Artagnana w 1993 miał zagrać Brad Pitt. Niestety nie doszło do podpisania kontraktu. Teraz dostał ją François Civil (2023), który zbiera znakomite recenzje. „Potwierdza swój talent. Prowadzi historię aż po ostrze miecza z pasją równie męską, co wzruszającą”, zachwyca się „Le Journal du Dimanche”. W wywiadzie dla „La Voix du Nord” Civil przyznał, jak walczył o tę rolę. „Kłamałem. Bezwstydnie powiedziałem, że ‘Muszkieterowie’ to książka, którą czytam i która obecnie leży przy moim łóżku. Przyjechałem nawet z kucykiem i małym, starannie przystrzyżonym wąsem, niczym prawdziwy muszkieter. To się spodobało”.

Beatlesi, Gerard Depardieu, Malkovich i Vincent Cassel

Dziś w „Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan” zachwyca cała obsada, którą w recenzjach określa się…  pięciogwiazdkową. Wśród nich w roli Atosa najjaśniej błyszczy Vincent Cassel.  

W licznych ekranizacjach konsekwentnie starano się zatrudniać największe gwiazdy dziesięciolecia i nawet niekoniecznie do roli d’Artagnana. W ekranizacji z 2011 roku księcia Buckingham zagrał Orlando Bloom. Zaś Aramisa Charlie Sheen (1993) i Richard Chamberlain (1973). Prawdziwie gwiazdorską obsadę miał film z roku 1998 roku pt. „Człowiek w żelaznej masce”, w którym gwiazdą numer jeden był hollywoodzki aktor Leonardo DiCaprio w roli Króla Ludwika XIV. Stał u boku innych sław takich jak: John Malkovich (Atos) i Gerard Depardieu(Portos). Jednak mało kto wie, że w produkcji z roku 1973 mieli początkowo wystąpić czterej Beatlesi, z którymi reżyser już wcześniej współpracował. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Do dziś otwarte pozostaje pytanie, który Beatles miał dostać rolę d’Artagnana, a który Portosa, Aramisa i Atosa?

Catherine Deneuve, Milla Jovovich, Faye Dunaway i boska Eva Green

W wielu międzynarodowych produkcjach nigdy nie brakowało wybitnych i pięknych aktorek. Bezwzględną Milady de Winter grały: Milla Jovovich (2011) i Faye Dunaway (1973). Natomiast w Konstancję, czyli wybrankę d’Artagnana, w 1993 roku wcieliła się francuska piękność, Julie Delpy, a w roku 2001 w roli królowej Anny obsadzono Catherine Deneuve.

W najnowszej ekranizacji: „Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan” również grają wspaniałe aktorki. Nie sposób nie zachwycić się Vicky Krieps, która zagrała królową Annę, a którą możemy znać chociażby z filmu „W gorsecie”, goszczącego na ekranach polskich kin i nagradzanego m.in. w Cannes. Magnetyzującej Francuzki, Evy Green nikomu przedstawiać nie trzeba. „Eva Green urodziła się, by zagrać Milady de Winter, przebiegłą i okrutną agentkę niegodziwego kardynała de Richelieu”, donosi „Les Inrockuptibles”. Już dziś wiadomo, że to Eva będzie główną bohaterką drugiej części dyptyku pt. „Trzej Muszkieterowie: Milady”, którego światowa premiera odbędzie się w grudniu tego roku.

O czym jest film „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”?

„Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” opowiada historię, której bohaterem jest młody, waleczny Gaskończyk d’Artagnan w drodze do Paryża staje w obronie młodej kobiety. Pokonany przez zamaskowanych napastników cudem uchodzi z życiem. Po przybyciu do stolicy postanawia odnaleźć sprawców i wymierzyć im sprawiedliwość. Nie podejrzewa, że w ten sposób trafi w sam środek międzynarodowej intrygi zagrażającej bezpieczeństwu Francji.

Wraz z nowymi przyjaciółmi, muszkieterami Atosem, Portosem i Aramisem próbuje udaremnić niebezpieczne machinacje kardynała Richelieu. Jednak to miłość do pięknej Konstancji Bonasiuex sprowadzi na niego prawdziwe niebezpieczeństwo. Konstancja jest powiernicą królowej Francji, która zostaje uwikłana w niebezpieczną grę mającą na celu wciągnięcie kraju w wyniszczającą wojnę. D’Artagnan musi stanąć do walki o bezpieczeństwo i honor swojej ukochanej oraz jej pani. W ten sposób stanie się śmiertelnym wrogiem Milady de Winter, która nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój podstępny plan.

O FILMIE:

W filmie „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” wystąpili, m. in: François Civil („Sponsoring”, „Jako w piekle, tak i na Ziemi”, „Miłość po francusku”, „Północny bastion”, „Moja nieznajoma”, „Gdzie jest mój agent?” – serial), Eva Green („Casino Royale”, „Królestwo niebieskie”, „Prawdziwa historia”, „Ostatnia miłość na Ziemi”, „Sin City 2”), Vincent Cassel („Jason Bourne”, „Wróg publiczny numer jeden”, „Ocean’s 13, „Nieodwracalne”, „Nienawiść”), Pio Marmaï („Podziały”, „Miłością i wodą”, „Mój problem to ty”), Vicky Krieps(„Nić widmo”, „Hanna”, „Old”, „Dziewczyna w sieci pająka”) i Romain Duris („Smak życia”, „Nowa dziewczyna”, „Gadjo dilo”, „Czarna rzeka”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Eiffel”).

Scenariusz: Matthieu Delaporte i Alexandre de la Patelliere.
Reżyseria: Martin Bourboulon.
W kinach 12 maja 2023 roku.
Dystrybucja „Trzech muszkieterów” – Monolith Films.

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun