9 maja 2023

François Civil gra główną rolę w „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”. Co wiemy o młodym, francuskim gwiazdorze? Dlaczego unika wywiadów?

Od dziecka marzył o aktorstwie, a już jako czternastolatek debiutował na teatralnych deskach. Mimo iż François Civil skończył w tym roku 33 lata, to wciąż czeka na rolę, dzięki której zyska sławę i popularność, a jego kariera eksploduje. Niewykluczone, że jego marzenie się ziści już w tym roku. 12 maja do polskich kin wchodzi bowiem francuska superprodukcja „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” w reżyserii Martina Bourboulona, w której to właśnie Civilowi powierzono główną rolę – d’Artagnana.

Co ciekawe, aktor otrzymał propozycję dołączenia do obsady filmu, mimo iż… dopuścił się niewinnego kłamstewka! Jakie były okoliczności „wpuszczenia w maliny” producenta „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”?

Otóż, niespełna miesiąc temu – w trakcie jednego z wywiadów – Civil ujawnił, że w trakcie kompletowania głównej obsady filmu nie był szczery z jednym z twórców filmu!

Owszem. czytałem powieść Aleksandra Dumasa, ale jako dziecko, a potem już do niej nie wracałem. Gdy Dimitri Rassam, który jest producentem „Trzej muszkieterowie: d’Artagnan”, skontaktował się ze mną, okłamałem go. Powiedziałem mu, że „Trzej muszkieterowie” to lektura mojego życia, którą przeczytałem przynajmniej kilka razy. Że od lat egzemplarz tej powieści trzymam przy swoim łóżku i zawsze marzyłem o roli d’Artagnana. Dimitri mi uwierzył. Dzięki temu zostałem zaproszony na casting – przyznał ze śmiechem aktor w rozmowie ze szwajcarskim wydaniem „Marie Claire”.

Civil dodał też, że nie czuł się dobrze sam ze sobą, dlatego w ekspresowym tempie odrobił pracę domową. Gdy trafił na plan zdjęciowy, był już w pełni przygotowany do wcielenia się w głównego bohatera.

– Jeszcze raz przeczytałem książkę, podszkoliłem się z wiedzy historycznej o epoce, w której rozgrywa się akcja, a także miałem swój pomysł na d’Artagnana (…) W trakcie przesłuchania tak bardzo wczułem się w rolę, że nawet udało mi się zaimponować reżyserowi i innym aktorom (…) Cieszę się, bo scenariusz do filmu bardzo przypadł mi do gustu. Był wierny literackiemu oryginałowi. Myślę, że ta adaptacja spodobałaby się nawet Aleksandrowi Dumasowi – opowiedział aktor.

François Civil: jazda konna i szermierka

Pierwsze dni zdjęciowe do „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” wspomina jednak jako koszmar! – Wstyd się przyznać, ale nigdy nie jeździłem konno. A w filmie tego typu scen jest zatrzęsienie. Bardzo mnie to stresowało. A przecież niemal pół roku wcześniej zacząłem uczestniczyć w zajęciach z jazdy konnej. Podobnie było z szermierką. Dwa-trzy razy w tygodniu poświęcałem czas na treningi w obu dziedzinach. Bardzo mi to pomogło, chociaż nie zrobiło to ze mnie jeźdźca pełna gębą. A miałem się od kogo uczyć – mówił.

Civil pochwalił się, że z szermierki sportowej przygotowywał go mistrz olimpijski, Yannick Borel, a jazdę konną – Marco Luraschi.

Plan był taki, żebym po wejściu na plan czuł się w siodle, jak ryba w wodzie. Jednak moja jazda konna nie była aż na tak wysokim poziomie. Dlatego przyznaję, że w niektórych scenach potrzebowałem dublera. Był nim wspomniany Marco. Ja nie byłem w stanie wykonać pewnych akrobacji na koniu, których wymagał scenariusz filmu – opowiedział François Civil.

François Civil: d’Artagnan

Aktor zwierzył się, że grany przez niego d’Artagnan bardzo mu imponuje, chociaż jest to postać fikcyjna. Za co go podziwia? – Jestem dumny, że powierzono mi rolę d’Artagnana. Nie jest to zwykły bohater, jakich setki w filmach, czy w literaturze. To wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń. Jest odważny, nie boi się śmierci. Potrafi położyć na szali nawet swoje życie, by pomóc osobom, którym grozi niebezpieczeństwo. Nawet takim, których nie zna. Nie wiem, czy w swoim życiu prywatnym byłbym do tego zdolny. Poza tym aż tak bardzo – jak jego – nie pociągają mnie niebezpieczeństwa i przygody – przyznał w jednym z wpisów w mediach społecznościowych.

Co wiemy o życiu prywatnym odtwórcy roli d’Artagnana?

François Civil: początki, agentka i wywiady

Aktor urodził się w Paryżu. Od zawsze interesowały go teatr i kino. – Już w podstawówce wiedziałem, że chcę swoja przyszłość związać z aktorstwem. Zaczynałem od występów w szkolnych teatrzykach. Trafiłem tam dzięki dziewczynie, która wpadła mi w oko. Chciałem być blisko niej, a dzięki próbom do sztuki, było to możliwe. Ona też kochała teatr. Występy na scenie sprawiały, że czułem się szczęśliwy – stwierdził w trakcie rozmowy z dziennikarzami Radio France.

Zaświeciło nad nim słońce, gdy poznał Frédérique Moidon, która została jego agentką. – Gdy zobaczyła mnie na scenie, od razu uwierzyła we mnie. Postanowiła pokierować moją karierą, namówiła mnie do chodzenia na castingi, mimo iż nie raz musiałem przełknąć gorzką pigułkę porażki. To ona wciąż mi powtarza, że widzi przed mną przyszłość i wiele jeszcze osiągnę – dodał się filmowy d’Artagnan.

François Civil: garść ciekawostek

Mimo iż aktorstwo pochłania mu niemal cały wolny czas, Civil stara się pielęgnować swoje inne zainteresowania. Jest fotografem-amatorem. Nawet może się pochwalić wystawą swoich zdjęć, które w 2017 roku udostępniono w Atelier Couronnes w Paryżu.

Civil jest także muzykiem. Gra na gitarze basowej, elektrycznej i pianinie. Do 2018 roku był członkiem grupy zespołu grającego electro-folk i rock alternatywny o nazwie „Collective Kingdom”.

Natomiast w maju 2021 roku został nowym ambasadorem włoskiej marki wysokiej biżuterii Bulgari.

Z kolei w grudniu 2022 roku zaprezentował się jako współproducent muzyki do filmu krótkometrażowego „Here&Now”.

François Civil: czego nie lubi?

Poza tym aktor ma pewną fobię – bardzo niechętnie udziela wywiadów. Nie cierpi mówić o swoim życiu prywatnym, chociaż ma świadomość, że jego fani chcą wiedzieć o nim wszystko.

Również w trakcie promocji filmu „Trzej muszkieterowie: d’Artagnan” nie udało mu się uniknąć spotkań z dziennikarzami, którzy zasypali go niewygodnymi pytaniami.

Takie sytuacje bardzo mnie stresują. Boję się, że powiem coś za dużo. Albo okaże się, że mam sporo niedociągnięć, brakuje mi wiedzy i w ogóle, że się skompromituję. Że nie sprostam oczekiwaniom. Wiem jednak, że w moim zawodzie to konieczność i dlatego nie odmawiam wywiadów – dodał filmowy d’Artagnan w rozmowie z Radio France.

O czym jest „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan”?

Film opowiada historię, której bohaterem jest młody, waleczny Gaskończyk d’Artagnan w drodze do Paryża staje w obronie młodej kobiety. Pokonany przez zamaskowanych napastników cudem uchodzi z życiem. Po przybyciu do stolicy postanawia odnaleźć sprawców i wymierzyć im sprawiedliwość. Nie podejrzewa, że w ten sposób trafi w sam środek międzynarodowej intrygi zagrażającej bezpieczeństwu Francji.

Wraz z nowymi przyjaciółmi, muszkieterami Atosem, Portosem i Aramisem próbuje udaremnić niebezpieczne machinacje kardynała Richelieu. Jednak to miłość do pięknej Konstancji Bonasiuex sprowadzi na niego prawdziwe niebezpieczeństwo. Konstancja jest powiernicą królowej Francji, która zostaje uwikłana w niebezpieczną grę mającą na celu wciągnięcie kraju w wyniszczającą wojnę. D’Artagnan musi stanąć do walki o bezpieczeństwo i honor swojej ukochanej oraz jej pani.

W ten sposób stanie się śmiertelnym wrogiem Milady de Winter, która nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój podstępny plan.

O FILMIE:

W filmie „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” wystąpili, m. in: François Civil („Sponsoring”, „Jako w piekle, tak i na Ziemi”, „Miłość po francusku”, „Północny bastion”, „Moja nieznajoma”, „Gdzie jest mój agent?” – serial), Eva Green („Casino Royale”, „Królestwo niebieskie”, „Prawdziwa historia”, „Ostatnia miłość na Ziemi”, „Sin City 2”), Vincent Cassel („Jason Bourne”, „Wróg publiczny numer jeden”, „Ocean’s 13, „Nieodwracalne”, „Nienawiść”), Pio Marmaï („Podziały”, „Miłością i wodą”, „Mój problem to ty”), Vicky Krieps(„Nić widmo”, „Hanna”, „Old”, „Dziewczyna w sieci pająka”) i Romain Duris („Smak życia”, „Nowa dziewczyna”, „Gadjo dilo”, „Czarna rzeka”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Eiffel”).

Scenariusz: Matthieu Delaporte i Alexandre de la Patelliere.
Reżyseria: Martin Bourboulon.
W kinach 12 maja 2023 roku.
Dystrybucja „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” – Monolith Films.

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun