14 czerwca 2023

„John Wick 4” na cineman.pl i w platformach VOD! Poznajcie historię najskuteczniejszego zabójcy Ameryki

Ci, którzy z utęsknieniem czekali aż „John Wick 4” w końcu trafi na cineman.pl i na platformy VOD, z pewnością ucieszy wiadomość, że stanie się to już od 15 czerwca. Aby jednak zapoznać się z czwartą częścią kultowej serii i przygotować do tej filmowej uczty, warto przypomnieć sobie fabułę i ciekawostki dotyczące poprzednich epizodów z Keanu Reevesem w roli legendarnego zabójcy. Zatem, do dzieła!

Pierwsza część przygód Johna Wicka trafiła na duży ekran w 2014 roku. Tytułową rolę mieli zagrać: Nicolas Cage, Kevin Costner, Johnny Depp, Dolph Lungren, Kurt Russell, Sylvester Stallone, Jason Statham lub Jean-Claude Van Damme.

Ostatecznie realizatorzy zdecydowali się postawić na Keanu Reevesa. I z pewnością swojego wyboru nie żałują, choć dla samego aktora to na pewno było nie lada wyzwanie.

Przypomnijmy, że Keanu do roli Johna Wicka przygotowywał się aż cztery miesiące z samych tylko technik sztuk walki! Trenował, m. in.: judo i brazylijskie jiu-jitsu. Aby w wielu ujęciach nie korzystać z pomocy kaskaderów.

Zdjęcia do „John Wick” były realizowane w Nowym Jorku i Mill Neck, a w pierwszej części wystąpili, m. in.: Willem Defoe, John Leguizamo, Bridget Regan, czy Bridget Moynahan.

A sama fabuła? W pierwszej części widzowie dowiedzieli się, że John był najlepszym płatnym zabójcą w USA, ale dla ukochanej żony wycofał się z biznesu. Po jej śmierci musiał wrócić do gry, po tym, jak syn rosyjskiego mafiosa odebrał mu ostatnią pamiątkę po zmarłej ukochanej. Przestępczy świat na wieść o tym, że John Wick znowu się uaktywnił, zamarł z przerażenia, a rosyjski mafioso wydał na niego wyrok śmierci…

O czym była druga część przygód niezniszczalnego Johna Wicka?

„John Wick 2”: 95 proc. scen walki

W drugiej odsłonie tej fascynującej serii super zabójca John Wick znów musiał porzucić spokojną emeryturę, ponieważ jego dawny wspólnik potrzebował pomocy w walce z podziemną organizacją włoskich zabójców. Związany ślubami krwi John nie mógł odmówić. Jego pojawienie się na włoskiej ziemi było dla mafii jak wybuch Wezuwiusza…

W „John Wick 2” zagrali, m. in.: Common, Riccardo Scamarcio, Ruby Rose, czy Claudia Gerini.

W tym miejscu warto dodać, że Reeves wystąpił w aż 95 proc. scen walki w filmie! Co więcej, tym razem do czekającego go aktorskiego zadania przygotowywał się przez trzy miesiące. Doskonalił się w technikach walk, strzelania bojowego i jazdy. Odpuścił sobie tylko ujęcie, w trakcie którego jego bohater zostaje potrącony przez samochód.

Tę część kręcono w stanie Nowy Jork, Rzymie oraz w kanadyjskim Montrealu.

A co z trzecią odsłoną?

„John Wick 3”: aktorka złamała trzy żebra

Powstała w 2019 roku. Zagrali w niej, m. in.: Halle Berry, Mark Dacascos, Tobias Segal i Anjelica Huston.

Tym razem John Wick wpadł w śmiertelnie kłopoty. Likwidując jednego z członków wszechpotężnej Gildii Zabójców, Wick stał się celem najlepszych i najbardziej bezlitosnych fachowców w branży. Za jego głowę została wyznaczona nagroda, której nikt nie jest w stanie się oprzeć. Nie było takiego miejsca na Ziemi, gdzie mógłby się skryć. Jego tropem ruszyła także tajemnicza piękność (w tej roli Halle Berry).

Aby przygotować się do tej roli Berry spędziła sześć miesięcy ucząc się szkolenia psów. W celu nawiązania więzi, ćwiczyła z nimi przez cztery dni w tygodniu po kilka godzin dziennie.

W trakcie zdjęć do „John Wick 3” doszło do poważnego wypadku – aktorka złamała trzy żebra.

Warto też podkreślić, że budżet tej części to ok. 75 mln dolarów – w porównaniu do pierwszej części, gdy na produkcję wyłożono „zaledwie” 20 mln.

Trzecia część zarobiła ok. 328 mln dol.!

„John Wick 4”: najlepsza część!

Tymczasem po zakończeniu zdjęć do „Johna Wicka 4” twórcy filmu ogłosili na cały świat, że czwarta część będzie najlepsza, najbardziej dynamiczna i trzymająca widza w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty seansu.

W czwartej odsłonie John miał mnóstwo problemów. Tym razem jego losy nie musiały mieć szczęśliwego zakończenia – zauważył tajemniczo reżyser Chad Stahelski w trakcie jednej z konferencji prasowych.

W ostatniej części kultowej serii, która była realizowana w Paryżu, Berlinie, Poczdamie oraz w dolinie Wadi Rum (Jordania), a także w Japonii, John Wick po raz kolejny zmierzył się z groźnymi przestępcami czyhającymi na jego życie. Legendarny zabójca miał przeciwko sobie całą międzynarodową organizację najlepszych płatnych zabójców, a jej nowy szef Markiz de Gramond (w tej roli Bill Skarsgård) okazał się równie wyrafinowany, co bezlitosny.

Zanim John stanął z nim oko w oko, musiał odwiedzić kilka kontynentów mierząc się z całą plejadą twardzieli, którzy wiedzą wszystko o zabijaniu.

Czy John Wick w końcu znalazł swojego pogromcę?

W „John Wick 4” pojawili się, m. in.: Donnie Yen, Laurence Fishburne, Hiroyuki Sanada, Shamier Anderson, Lance Reddick, Scott Adkins, czy Rina Sawayama.

Warto dodać na zakończenie, że „Johna Wicka 4” będzie można oglądać, m. in. w: Premiery Canal+, UPC, Player, Toya (dekodery), Orange, Cyfrowy Polsat (dekodery) i Cyfrowy Polsat Box Go, Playnow, Rakuten (dekodery).

Dystrybucja wszystkich części „Johna Wicka” w Polsce: Monolith Films.

John Wick 4

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun