17 lipca 2023

Trzy filmy Monolith Films w konkursie głównym festiwalu w Gdyni. Te tytuły powalczą o Złote Lwy

„Różyczka 2”, „Lęk” i „Horror Story” zakwalifikowały się do konkursu głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Będą walczyć o nagrodę z trzynastoma innymi polskimi produkcjami.

„Różyczka 2”

Kontynuacja znakomitej „Różyczki” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, filmu nagrodzonego trzema Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni (najlepszy film, najlepsza rola kobieca, najlepszy dźwięk), a także Orłem za najlepszą rolę męską. Magdalena Boczarska występuje w podwójnej roli: jako matka skrywająca mroczną tajemnicę sprzed lat i córka, która musi się zmierzyć z jej konsekwencjami.  „Różyczka 2” to poruszająca opowieść o dramatycznej prawdzie, która zmusza do przewartościowania całego życia i dokonania najtrudniejszego wyboru.

Joanna Warczewska (Magdalena Boczarska) ma wszystko: wielką miłość i świetnie rozwijającą się karierę. To poukładane życie w jednej chwili burzy jednak zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Kiedy los daje Joannie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła jej zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie. Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości. Gotowa jest zaryzykować wszystko, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozwikłać skomplikowaną intrygę, w którą została wciągnięta. Jaką rolę w tej dramatycznej grze odegrają tajemniczy agent, wpływowy polityk i przyjaciel z przeszłości? Jej wynik może mieć wpływ na losy milionów, a czas nie działa na korzyść Joanny.

Reżyseria: Jan Kidawa-Błoński („Skazany na bluesa”, „Różyczka”, „W ukryciu”, „Gwiazdy”); Scenariusz: Maciej Karpiński i Agatha Dominik, Zdjęcia:Łukasz Gutt, Produkcja: Monolith Films; Koprodukcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych; Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej;
 

Obsada: Magdalena Boczarska („Różyczka”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Ostatnia rodzina”, „Testosteron”, „W ukryciu”, „Król” – serial); Robert Więckiewicz („Różyczka”, „Kler”, „Wałęsa”, „W ciemności”, „Wesele”, „Pod mocnym aniołem”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”); Janusz Gajos („Przesłuchanie”, „Body/Ciało”, „Jasminum”, „Psy”, „Kler”, „Układ zamknięty”); Jacek Braciak („Żeby nie było śladów”, „Róża”, „Wołyń”, „Kler”, „Różyczka”, „Córka trenera”, „Drogówka”).

„Lęk”

Sławomir Fabicki – reżyser głośnego, nominowanego do Oscara filmu „Męska sprawa” tym razem swoją uwagę skierował w stronę kobiet. „Lęk” to kobiece kino drogi. Poruszająca opowieść o bliskiej relacji dwóch sióstr Małgorzaty (Magdalena Cielecka)
 i Łucji (Marta Nieradkiewicz).

Dwie siostry Małgorzata (Magdalena Cielecka) i Łucja (Marta Nieradkiewicz) wyruszają w długą podróż, pierwszą wspólną od wielu lat. Zostawiają w Polsce dotychczasowe życie: Małgorzata – kancelarię prawną, w której jest wspólniczką, a Łucja – rodzinę, małe dzieci i pracę w kancelarii siostry. Celem ich wyjazdu jest klinika w Szwajcarii. Małgorzata ma raka piersi w ostatnim stadium. Jest zmęczona chorobą, która wycieńczyła jej organizm. Łucja zostaje jej kierowcą i siłą rzeczy powiernikiem. W trakcie podróży kobiety poznają się na nowo.

Reżyseria: Sławomir Fabicki („Męska sprawa” – nominacja do Oscara, „Z odzysku”, „Miłość”); Scenariusz: Monika Sobień (pisarka, autorka m.in. głośnej książki „Polscy miliarderzy”); Zdjęcia: Bogumił Godfrejów; Produkcja: Apple Film Production;
 

Obsada: Magdalena Cielecka („Pokuszenie”, „Amok”, „Wenecja”), Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”, „Dzikie róże”, „Zjednoczone stany miłości”).

„Horror Story”

Reżyser i scenarzysta filmu, Adrian Apanel jest absolwentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Jego film dyplomowy – sensacyjna komedia „Rap Braders” (2015) wrócił z nagrodami z amerykańskich festiwali Comic Con w Tampa Bay i w San Francisco.

W 2021 roku zrealizował w Studiu Munka krótkometrażową „Stancję”, którą uhonorowano m.in. statuetką Jańca Wodnika dla najlepszego filmu na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni. „Horror Story” jest debiutem pełnometrażowym Adriana Apanela.

„Horror Story” to balansująca na granicy jawy i snu, mocno przyprawiona czarnym humorem opowieść o pełnym ambicji absolwencie Tomku, który próbuje zdobyć wymarzoną pracę w korporacji. Świat ten jawi się jednak jako coraz bardziej nonsensowny i powtarzający bezmyślne schematy. Na czas szukania zatrudnienia bohater wprowadza się na stancję, która przypomina dom z horrorów. Trudno zdecydować co jest jednak dla niego większym koszmarem – upiorny dom z dziwnymi lokatorami czy pełen korporacyjnych absurdów i codziennych frustracji proces zdobywania posady.

Reżyseria scenariusz: Adrian Apanel; Zdjęcia: Ernest Wilczyński; Produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich; Koprodukcja: Studio Produkcyjne Orka; Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej;

Obsada: Jakub Zając („Stancja”, „Najlepszy”, „Belfer”, „Zenek”), Michalina Olszańska („Miasto 44”, „Pokolenia Ikea”, „Bejbis”, „Pajęczyna”); Marta Stalmierska („Johnny”, „Braty”, „Apokawixa”, „Wyrwa”), Paulina Gałązka („Kamienie na szaniec”, „Furioza”, „Dziewczyna z szafy”), Anna Seniuk („Panny z Wilka”, „Konopielka”, „40-latek”), Marian Opania („Człowiek z żelaza”, „Palec boży”, „Piłkarski poker”).

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.