4 sierpnia 2023

Pięć powodów, dla których warto całą rodziną oglądać „Mavkę i strażników lasu”

„Mavka i strażnicy lasu” to fantastyczny film familijny, który od 4 sierpnia można obejrzeć w kinach w całej Polsce. To nie tylko piękny wizualnie obraz, ale też źródło inspiracji dla rodziców do wielu ważnych rozmów i zabawy z dziećmi. Oto kilka podpowiedzi

1.  Nauka empatii

„Mavka i strażnicy lasu” to magiczna opowieść o tym, że prawdziwe szczęście osiągnąć można tylko żyjąc w zgodzie z siłami natury. Morał bajki oraz wartości, jakie wyznaje tytułowa Mavka, mogą być świetnym tematem do rodzinnych dyskusji. A o czym jest ta historia? Mavka, mityczna strażniczka lasu, musi bronić skrytego w puszczy źródła życia przed chciwością bezdusznej księżniczki. A ta, dowiedziawszy się o magicznej jego mocy, postanawia wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkraczają do lasu, gotowi niszczyć wszystko, co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Po seansie można porozmawiać z dzieckiem na różne ciekawe tematy, np. czy miłość zawsze zwycięża przeciwności losu? Czy można być szczęśliwym, żyjąc tylko w mieście i nie podziwiając przyrody? Czy warto walczyć o zachowanie wiecznej młodości?

2.  Budowanie wrażliwości na piękno przyrody

Twórcy filmu chcieli zwrócić szczególną uwagę na problemy: wycinania lasów, kłusownictwa i niezorganizowanej turystyki. To może być świetnym punktem wyjścia do rozmów o ekologii. W filmie można zobaczyć trzynaście gatunków roślin i zwierząt zagrożonych obecnie wyginięciem, m.in: rysia euroazjatyckiego, niedźwiedzia brunatnego, bociana czarnego, czy żubra. Baczne oko wypatrzy rzadkie rośliny: jałowce szafranowe, żonkile wąskolistne, pierwiosnki maleńkie, przebiśniegi, śnieguliczki białe, cisy jagodowe. Projekt konsultowano od wstępnego etapu z WWF-Ukraina. Po projekcji można zachęcić dzieci do sprzątania lasu albo do wspólnych wycieczek krajoznawczych, by rozpoznać na łąkach jak najwięcej roślin.

3. Dla młodych widzów… Roksana Węgiel

Wielkim atutem animacji jest obsada dubbingowa. Od 13 lipca na kanale YouTube Roxie fani mogą oglądać teledysk i posłuchać piosenki, która powstała do animacji „Mavka i strażnicy lasu”.  Jednak to nie jest jedyna rola Roksany przy tym filmie. Młoda gwiazda użyczyła swojego głosu do dubbingu roli Mavki. Nie zabrakło też innych wspaniałych artystów. Kylinę dubbingowała Tamara Arciuch, a Łukasza: Kamil Bijoś.

4. Tradycja ludowa i oprawa plastyczna

Animacja oparta jest na motywach starosłowiańskich mitów i podań. Za muzykę odpowiada znany na całym świecie zespół folkowy Dakhabrakha. W animacji pokazano osiemdziesiąt różnych miejsc z karpackich i poleskich lasach. Na buziach bohaterów pojawiają się też starosłowiańskie runy. Warto wyjaśnić dziecku czy są runy i jak  można odkryć ich znaczenie.

Nad „Mavką i strażnikami lasu” pracowano na różnych etapach wielu rysowników; w sumie ponad 400. różnych twórców. Rysownicy stworzyli do tej produkcji aż 130 postaci. Animacja i przesłanie filmu tak bardzo spodobało się na całym świecie, że w tym momencie już ponad osiemdziesiąt krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zakupiło prawa do wyświetlania w kinach tej produkcji. Bajkę zrealizowano na najwyższym światowym poziomie. To jest też artystyczna uczta dla dorosłych. 

5. Rozmowa na temat wojny w Ukrainie

„Mavka i strażnicy lasu” jest produkcją ukraińską. Twórcy pracowali nad nią przez siedem lat.  Dla Ukraińców film jest dowodem na siłę ich ojczyzny. Ostatnie szlify filmowcy robili jeszcze po wybuchu wojny – tylko na chwilę przetrwali prace nad filmem. Do tej pory na Ukrainie „Mavkę i strażników lasu” widziało ponad milion osób! To też może być ciekawy tematem do rozmowy. Może twoje dziecko w szkole ma nowych ukraińskich przyjaciół.

Może chcą razem obejrzeć ten film? Jest też możliwość obejrzenia filmu w języku ukraińskim. Dzięki temu można zobaczyć jak nasze języki są podobne i ile nas łączy z naszymi sąsiadami.

O FILMIE:

„Mavka” to magiczna opowieść o tym, że prawdziwe szczęście można osiągnąć tylko, kiedy żyje się w zgodzie z siłami natury. Zrealizowana na najwyższym światowym poziomie, olśniewająca oprawą plastyczną animacja oparta na motywach starosłowiańskich mitów i podań.

Gdzieś w dalekich ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka (mówi głosem Roksany Węgiel). Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się tu utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem. Tym bardziej że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat.

Niestety, sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi zniszczyć wszystko, co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców? Czy miłość łącząca strażniczkę lasu i człowieka ma szansę przetrwać?

Honorowy patronat nad filmem w Polsce sprawuje ambasada Ukrainy w Polsce.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Mavka i strażnicy lasu

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun