9 sierpnia 2023

Nawiedzony dom w „Pajęczynie”. W których horrorach przerażające posiadłości budziły największy strach widzów? [ZESTAWIENIE]

Odkąd pod koniec lipca do polskich kin trafiła „Pajęczyna” z Lizzy Caplan i Antonym Starrem w rolach głównych, internauci zaczęli prześcigać się na różnych specjalistycznych forach w wyszukiwaniu horrorów, których akcja rozgrywa się w nawiedzonych domach, hotelach czy domach dziecka. Okazuje się, że takich produkcji w historii kina nie brakuje i na ogół cieszą się dużą popularnością i uznaniem widzów.

Postanowiliśmy przypomnieć wam kilka najciekawszych i najwyżej ocenianych filmów grozy. Takich, w których twierdzenie, że „mój dom to moja twierdza”, nabiera innego, nowego znaczenia.

Zagadkowe dźwięki

Nasze subiektywne zestawienie rozpoczynamy zatem od „Pajęczyny”, która nie tak dawno zadebiutowała na dużym ekranie w Polsce. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że reżyser Samuel Bodin odrobił lekcję i zapoznał się z twórczością Edgara Allana Poe. Z powodzeniem wziął na warsztat jedno z zatrważających opowiadań mistrza.

Głównym bohaterem „Pajęczyny” jest ośmioletni Peter (w tej roli Woody Norman). Chłopiec, już od dnia przeprowadzki do nowego domu, co noc jest niepokojony przerażającymi dźwiękami.

Najgorsze jest jednak to, że rodzice lekceważą strach chłopca, próbując mu wmówić, że dręczą go wytwory własnej, wybujałej wyobraźni. Skazany na samotną konfrontację z demoniczną siłą, Peter zaczyna podejrzewać, że najbliżsi ukrywają przed nim straszną rodzinną tajemnicę. Nie ma innego wyjścia. Podejmuje nierówną walkę z siłami zła.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, „Pajęczyna” to nie jedyna produkcja, w której główną rolę „odgrywa” nawiedzony dom.

Następna w kolejce jest „Obłąkana” z 2022 roku.

Przerażona kobieta w ciąży

To pierwsze filmowe dziecko reżyserki Lori Evans Taylor, a zarazem klasyczny horror psychologiczny o nawiedzonym domu.

Główną bohaterką „Obłąkanej” jest kobieta w zaawansowanej ciąży (w tej roli Melissa Barrera). Któregoś dnia kobieta potyka się i spada ze schodów. Nie traci dziecka, ale wraz z mężem Danielem (Guy Burnet) podejmuje decyzję, by zmienić swoje życie.

Jednak tuż po przeprowadzce do nowego, jeszcze niewyremontowanego domu, Julie dostaje od lekarza kategoryczny zakaz opuszczania łóżka pod groźbą przedwczesnego porodu. Kobieta bardzo źle znosi tę sytuację, dodatkowo nie czuje się bezpiecznie pod nieobecność męża. Z czasem nabiera przekonania, że coś zagraża jej i nienarodzonemu dziecku…

Z ciekawostek dodajmy, że okres zdjęciowy do „Obłąkanej” trwał od 8 listopada do 12 grudnia 2021 roku, a film zarobił na świecie ponad trzy miliony dolarów, czyli nieco ponad 12 milionów złotych.

Dystrybutorem obu filmów jest Monolith Films.

Wymyślony przyjaciel

Tymczasem inną przerażającą produkcją, po obejrzeniu której gęsią skórkę na skórze, jest hiszpański „Sierociniec” – wyreżyserowany przez Juana Antonio Bayona.

Film z 2007 roku opowiada historię Laury (Belen Rueda), jej męża Carlosa (Fernando Cayo) i ich syna Simona (w tej roli Roger Princep), którzy przeprowadzają się do budynku, w którym kiedyś znajdował się dom dziecka. To wyjątkowe miejsce, w którym kobieta dorastała. Dlatego chce ponownie otworzyć placówkę.

Laura wpada w głęboką zadumę, gdy Simon zaczyna mówić o swoim nowym „przyjacielu” Tomasie i o innych niewidzialnych kolegach. To dopiero początek psychologicznego koszmaru, który ich czeka. Dochodzi do dramatu…

Casting do ról dziecięcych trwał ponad dwa miesiące, a udział wzięło w nim ponad 400 dzieci. Co więcej, w 2008 roku „Sierociniec” był oficjalnym kandydatem Hiszpanii do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Złowroga istota

Również w 2007 roku powstał inny, nietuzinkowy horror. „Paranormal Activity” w reżyserii Orena Peli to opowieść o młodej parze (Katie Featherston i Micah Sloat), która sądzi, że ich dom jest nękany przez złowrogą istotę.

Organizują więc monitoring, aby uchwycić dowody na to, co się dzieje, kiedy śpią. Ich nagrania zostają zmontowane w 99-minutowy, pełnometrażowy film fabularny. Ma on im pomóc wyjaśnić zagadkę.

Warto wiedzieć, że produkcja „Paranormal Activity” kosztowała zaledwie 11 tysięcy dolarów, a zdjęcia do filmu trwały niespełna tydzień. Co ciekawe, oryginalne zakończenie horroru zostało zmienione za namową… Stevena Spielberga!

O jakich produkcjach jeszcze warto wspomnieć?

Zagadka z przeszłości

„Kobieta w czerni” z Danielem Radcliffem w roli Arthura Kippsa powstała w 2012 roku. To horror wyreżyserowany przez Jamesa Watkinsa.

Opowiada o tym, jak w pobliżu opuszczonej posiadłości, po zachodzie słońca, pojawia się kobieca postać ubrana na czarno. Tuż po tym w okolicy zawsze umiera jakieś dziecko. Po śmierci właścicielki domu na Węgorzowych Moczarach do miasteczka przyjeżdża młody notariusz Artur Kipps, który ma uporządkować jej sprawy spadkowe.

Niewiele może się on jednak dowiedzieć. Okoliczni mieszkańcy boją się mówić o tym, co zdarzyło się tu przed laty. W czasie odpływu sam Kipps udaje się do przeklętego miejsca. Wkrótce przyjdzie mu się zmierzyć nie tylko ze sprawą spadkową, ale również upiornym tytułowym duchem.

Możemy ujawnić, że zdjęcia do filmu, który jest adaptacją powieści Susan Hill o tym samym tytule, powstawały w Iver Heath w Wielkiej Brytanii. Kręcono je od 27 września do 4 grudnia 2010 roku.

Wszystkie pozytywki i zabawki wykorzystane w scenach w pokoju dziecinnym były oryginalnymi przedmiotami z epoki, w której osadzona jest akcja filmu. Wypożyczono je od kolekcjonera.

Natomiast samochód, który prowadzi filmowy Daily, to Rolls Royce Silver Ghost. Wówczas był on uważany za najdroższy samochód na świecie. Jego wartość w 2005 roku wynosiła ok. 35 mln dolarów!

Tymczasem na zakończenie i na deser naszej wyliczanki proponujemy filmowy klasyk i perełka, czyli „Lśnienie” Stanleya Kubricka z 1980 roku. 

Tajemniczy hotel

To wyjątkowa superprodukcja, w której rolę Jacka Torrance’a powierzono genialnemu Jackowi Nicholsonowi.

Głównym bohaterem tej historii jest wspomniany Jack Torrance, który opiekuje się hotelem „Panorama” w górach stanu Kolorado. Równocześnie próbuje napisać książkę. Pensjonat jest zamknięty na zimę, więc Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku.

Kiedy burze śnieżne blokują familię Torrance’ów w hotelu, Danny (Danny Lloyd), syn Jacka, odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony i duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu…

Warto pamiętać, że „Lśnienie” realizowano od 1 maja 1978 roku do kwietnia 1979 roku. Pożar, który miał miejsce w styczniu 1979 roku, zniszczył niemal połowę scenografii, które miały być użyte do sportretowania historii hotelu „Panorama”. Natomiast śnieg w niektórych scenach filmu zrobiono z soli i pokruszonego styropianu.

Ciekawe jest też to, że reżyser zmienił zakończenie filmu na kilka dni przed premierą, jednak zrezygnował z początkowego pomysłu, by uśmiercić wszystkich głównych bohaterów i w scenie finałowej pokazać ich jako duchy uwięzione w hotelu.

I na tym zakończymy prezentację filmów, w których nawiedzone domy są miejscem, gdzie rozgrywa się akcja filmów grozy, a rozwiązanie tajemnicy stanowi główną oś fabuły. To produkcje na tyle wyjątkowe, że powinno się do nich wracać. I to nie raz…

Pajęczyna

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun