11 sierpnia 2023

Ogromny sukces „Ferrari”. Najnowszy film Michaela Manna w Konkursie Głównym 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji!

To fantastyczna wiadomość dla tych, którzy wciąż czekają na polską premierę „Ferrari”. O filmowej biografii założyciela legendarnej marki samochodów wyścigowych i sportowych już jest głośno. Ostatnio produkcja została zakwalifikowana do niezwykle prestiżowego głównego konkursu tegorocznego, jubileuszowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Najnowszy film Michaela Manna, który w Polsce zobaczymy pod koniec 2023 roku, będzie rywalizował o zwycięstwo z 22 innymi produkcjami. W tym gronie znalazły się, m. in.: dwie filmowe biografie – „Priscilla” Sofii Coppoli i „Maestro” Bradleya Coopera.

Czy „Ferrari”, który zostanie zaprezentowany w Wenecji 31 sierpnia, ma szansę w walce o statuetkę Złotego Lwa?

Tego nie wiemy, ale pewne jest to, że o ewentualnym sukcesie „Ferrari” zadecyduje jury 80. Festiwalu Filmowego w Wenecji pod przewodnictwem Damiena Chazelle’a. W podejmowaniu kluczowych decyzji wesprą go, m. in.: Laura Poitras, Jane Campion oraz Mia Hansen-Løve.

Na pewno „Ferrari” nie jest bez szans na końcowy sukces. Na jego premierę z niecierpliwością czeka też Alberto Barbera, słynny krytyk filmowy, a równocześnie dyrektor artystyczny imprezy.

Cieszę się, że tak dużo dobrych filmów pojawi się w programie festiwalu. „Ferrari” to jedna z tych produkcji, która budzi moje szczególne zainteresowanie – przyznał w jednej ze swoich wpisów w mediach społecznościowych.

„Ferrari” – tym zachwyca

Biografia Enzo Ferrariego to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Jego największym atutem jest gwiazdorska obsada: Adam Driver jako Enzo Ferrari, Penélope Cruz w roli Laury Ferrari, żony Enza, i Shailene Woodley, która wciela się w Linę Lardi, kochankę legendarnego twórcy samochodowej marki, gwarantują wysoki poziom produkcji.

Ale to nie jedyne, co ma do zaoferowania ten wyjątkowy film. Na uwagę zasługuje również szczery do bólu scenariusz, w którym twórcy nie bali się podjąć bolesnych wątków z życia wybitnego Włocha. W biografii zobaczymy więc zarówno śmierć pierworodnego syna Enza, jaki i próby uznania drugiego syna i burzliwe losy małżeństwa Ferrarich.

Pamiętajmy, że scenariusz „Ferrari” powstał na motywach książki Brocka Yatesa zatytułowanej „Enzo Ferrari – The Man and the Machine”.

O czym jest „Ferrari”?

Bohaterem filmowej biografii jest Enzo Ferrari (w tej roli Adam Driver), były kierowca rajdowy, który znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia. Jest rok 1957. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną, Laurą (Penelope Cruz) stoi u progu bankructwa. Ale to nie koniec problemów!

Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy, a przegrana oznacza stratę wszystkiego…

Festiwal Filmowy w Wenecji – polskie akcenty

Warto też wspomnieć, że na festiwalu w Wenecji zostaną wyemitowane aż dwa polskie tytuły. Pierwszym z nich jest „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta z Małgorzatą Hajewską, Joanną Kulig i Bogumiłą Bajor w rolach głównych. Drugim jest „Zielona granica” Agnieszki Holland.

Co ciekawe, na Lido swoje nowe filmy pokażą też: Roman Polański i Woody Allen.

 O FILMIE:

„Ferrari” wyreżyserował Michael Mann („Gorączka”, „Informator”, „Miami Vice”, „Ostatni Mohikanin”, „Zakładnik”, „Wrogowie publiczni”).

W biografii wystąpili, m. in.: Adam Driver („Dom Gucci”, „Paterson”, „Historia małżeńska”, „Ostatni pojedynek”, „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, „Truposze nie umierają”), Shailene Woodley („Gwiazd naszych wina”, „Niezgodna”, „Wielkie kłamstewka”, „43 dni nadziei”, „Spadkobiercy”), Penelope Cruz(„Vicky Cristina Barcelona” – OSCAR, „Ból i blask”, „Vanilla Sky”, „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”, „Morderstwo w Orient Expressie”), Patrick Dempsey („Zaczarowana”, „Transformers 3”, „Chirurdzy”, „Bridget Jones 3”).

Film w kinach w 2023 roku.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.