18 sierpnia 2023

Magdalena Koleśnik jako Julita Wójcicka w „Ukrytej sieci”. Aktorka o brawurze swojej bohaterki, ofierze i kompromitacji w sieci

Początek września zapowiada się niezwykle ekscytująco dla wielbicieli polskich thrillerów, a także literackiej twórczości Jakuba Szamałka. Do polskich kin trafi bowiem „Ukryta sieć”, niezwykła produkcja o krzywdzie, zemście, technologii i o tym, że prywatność nie istnieje. W główną bohaterkę wciela się Magdalena Koleśnik. To jedno z najważniejszych wyzwań w jej karierze. Czym ujęła ją jej bohaterka?

– Ambicją, niezależnością i brawurą – ujawnia Koleśnik.

Julita Wójcicka, którą gra, to dziennikarka zatrudniona w popularnym portalu karmiącym się tanimi sensacjami.

– Praca w plotkarskiej redakcji nie jest szczytem jej marzeń. Julita woli jednak sama zapracować na swoje nazwisko zamiast robić karierę dzięki koneksjom ojca. Bardziej koncentruje się na zadaniu do wykonania niż na ludziach, co sprawia, że jest skuteczna w tym, co robi. Ale czyni to z niej również outsiderkę – charakteryzuje ją 33-letnia aktorka.

Co więcej? Otóż Julita „nigdy nie rezygnuje i każdą sprawę stara się doprowadzić do końca”. To okaże się niezwykle ważne w trakcie prowadzonego przez nią śledztwa.

Ale to nie wszystko. Oprócz bulwersującej afery w „Ukrytej sieci” twórcy pochylili się też nad problemem, który stanowi istotną część fabuły thrillera.

Z kolei dla aktorki kluczowy jest też przekaz „Ukrytej sieci”.

Magdalena Koleśnik: ważne przesłanie do widzów!

Ten film przypomina, jak łatwo każdego z nas prześwietlić i skompromitować w sieci. Ludzie dają sobie prawo do komentowania wyglądu czy życiowych decyzji innych. Doświadczyłam tego – zauważa Magdalena Koleśnik.

Realizatorzy „Ukrytej sieci” jasno komunikują widzom, że nikt w Internecie nie jest anonimowy i bezpieczny, a zło czai się za każdym rogiem.

Pozornie niewinne rzeczy nabierają w chorych umysłach zupełnie innego kontekstu, a treści z elementami nagości są dla nich najłatwiejszym łupem. Kiedy fotografie przedstawiają osoby bezbronne, jak chociażby dzieci, może to być jeszcze dotkliwiej wykorzystane. Wynaturzeni użytkownicy Internetu potrafią wszystko odhumanizować. Dla nich ludzie na zdjęciach są jedynie płaską makietą, pikselami, na których mogą się wzbogacić lub zaspokoić chore fantazje – zauważa w rozmowie z „Vogue”.

Jak w takiej rzeczywistości odnajdzie się Julita Wójcicka?

Julita jest ofiarą. Świat wobec niej jest opresyjny na różnych poziomach. Krokiem naprzód jest jej stosunek do tego, co stara się z tym zrobić, jej sprzeciw. Śmiało wypowiada swoje zdanie i nie baczy na to, co sądzą inni – dodaje Magdalena Koleśnik.

O czym jest film „Ukryta sieć”?

Przypomnijmy, że główną bohaterką „Ukrytej sieci” jest Julita Wójcicka (grana przez Magdalenę Koleśnik), która wie, że dobry news jest w cenie i z dnia na dzień może zrobić z niej gwiazdę mediów. Choć prawda jest niebezpieczna, młoda dziennikarka podejrzewa, że pewien celebryta odszedł z tego świata z czyjąś pomocą, a nie na skutek wypadku. Im więcej znaków wskazuje, by odpuścić, tym bardziej dziewczyna wnika w sieć intryg i kłamstw.

Każdy krok ma swoje konsekwencje, bo obserwuje ją ktoś, kto może pozyskać jej najskrytsze tajemnice i jednym kliknięciem zburzyć jej świat. Nieznany przeciwnik jest bezwzględny, a najbliższych sprzymierzeńców Julita znajduje w rodzinie. Okazuje się jednak, że śledztwo dotyczy zaledwie wierzchołka góry lodowej, a to, co pod spodem, może wstrząsnąć nie tylko światem jej bliskich, lecz także całym krajem.

W rolach głównych zobaczymy m.in. Magdalenę Koleśnik („Inni ludzie”, „Sweat”, serial „Kruk”), Andrzeja Seweryna („Ostatnia rodzina”, „Ziemia obiecana”, „Różyczka”) i Piotra Trojana („Johnny”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Wszystkie nasze strachy”).

Film wyreżyserował Piotr Adamski („Eastern”).
Autorami scenariusza są Łukasz M. Maciejewski, Jakub Szamałek, Piotr Adamski.
„Ukryta sieć” trafi do kin we wrześniu 2023 roku.
Producentami filmu są Monolith Films i Film&Roll.
Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

FILM REALIZOWANY W POLSCE ZE WSPARCIEM FINANSOWYM NA PODSTAWIE USTAWY O FINANSOWYM WSPIERANIU PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ, PRZYZNANYM PRZEZ POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

Ukryta sieć

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun