24 sierpnia 2023

Andrzej Seweryn jako Henryk Wójcicki w „Ukrytej sieci”. Aktor mówi o filmowych relacjach rodzinnych, ochronie przed złem i technologii

Już pierwszego września do kin trafi „Ukryta sieć”, niezwykle udana adaptacja thrillera autorstwa Jakuba Szamałka. Jedną z głównych ról w filmie gra Andrzej Seweryn. Wciela się w Henryka, ojca Julity Wójcickiej (Magdalena Koleśnik), która angażuje się w piekielnie ryzykowne śledztwo związane ze śmiercią znanego celebryty. Dziennikarka nie czuje strachu, ponieważ wie, że ma nad sobą parasol ochronny.

– Henryk najchętniej wykorzystałby pozycję i znajomości, jakie posiada, żeby załatwić córce pracę w telewizji. O ile zawodowe wybory Julity mogą się mu się nie podobać, szanuje jej niezależność, tak mi się w każdym razie wydaje – tłumaczy Andrzej Seweryn (77 l.).

Ojciec Julity zdaje sobie jednak sprawę, że jego młoda i chorobliwie ambitna córka często podejmuje niepotrzebne ryzyko i wystawia się na ciosy.

Moim bohaterem kieruje przede wszystkim ojcowska miłość i troska. Stara się chronić córkę przed złem świata. Nie zawsze się to udaje – podsumowuje Seweryn.

Andrzej Seweryn: o przekazie „Ukrytej sieci”

„Ukryta sieć” to nie tylko historia o dziennikarskim śledztwie, czy skomplikowanych relacjach ojca z córką. Film porusza wiele innych, ważnych społecznie wątków.

Scenariusz „Ukrytej sieci” odsłonił przede mną możliwości technologii, o jakich nie zdawałem sobie sprawy. Wizja starcia człowieka ze sztuczną inteligencją przedstawiona w filmie „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka długo pozostawała w sferze science-fiction. Dziś to realne zagrożenie. Mimo że technologia jest dziełem człowieka, coraz częściej przekracza granice jego wyobraźni – przyznaje popularny aktor.

Aktor oddał swoje serce „Ukrytej sieci”. Przy okazji – w trakcie jednej z rozmów – dał jasno do zrozumienia, że tegoroczne lato jest dla niego wyjątkowo pracowite.

Andrzej Seweryn: ciągle jest w rozjazdach

Filmowy Henryk Wójcicki stwierdził, że „cały czas jest na planie filmowym, w teatrze, na spotkaniach z ludźmi”.

Byłem w Łodzi. Tam odbywa się ważne dla mnie wydarzenie: festiwal sztuki aktorskiej Teatropolis, którego jestem dyrektorem artystycznym (…) Odwiedziłem też Sandomierz, gdzie moja żona Katarzyna organizuje od 20 lat Festiwal Filmów i Spotkań NieZwykłych. W tym roku nagrodę dla Aktora Niezwykłego otrzymał Krzysztof Globisz (…) Tymczasem już niedługo odbędą się premiery czterech filmów z moim udziałem – we wrześniu w kinach pojawi się „Ukryta sieć”. To pierwsza moja praca z Piotrem Adamskim – dodał Andrzej Seweryn w trakcie wywiadu z portalem wp.pl.

O czym jest film „Ukryta sieć”?

Przypomnijmy, że główną bohaterką „Ukrytej sieci” jest Julita Wójcicka (grana przez Magdalenę Koleśnik), która wie, że dobry news jest w cenie i z dnia na dzień może zrobić z niej gwiazdę mediów. Choć prawda jest niebezpieczna, młoda dziennikarka podejrzewa, że pewien celebryta odszedł z tego świata z czyjąś pomocą, a nie na skutek wypadku. Im więcej znaków wskazuje, by odpuścić, tym bardziej dziewczyna wnika w sieć intryg i kłamstw.

Każdy krok ma swoje konsekwencje, bo obserwuje ją ktoś, kto może pozyskać jej najskrytsze tajemnice i jednym kliknięciem zburzyć jej świat. Nieznany przeciwnik jest bezwzględny, a najbliższych sprzymierzeńców Julita znajduje w rodzinie. Okazuje się jednak, że śledztwo dotyczy zaledwie wierzchołka góry lodowej, a to, co pod spodem, może wstrząsnąć nie tylko światem jej bliskich, lecz także całym krajem.

W rolach głównych zobaczymy m.in. Magdalenę Koleśnik („Inni ludzie”, „Sweat”, serial „Kruk”), Andrzeja Seweryna („Ostatnia rodzina”, „Ziemia obiecana”, „Różyczka”) i Piotra Trojana („Johnny”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Wszystkie nasze strachy”).

Film wyreżyserował Piotr Adamski („Eastern”).
Autorami scenariusza są Łukasz M. Maciejewski, Jakub Szamałek, Piotr Adamski.
„Ukryta sieć” trafi do kin we wrześniu 2023 roku.
Producentami filmu są Monolith Films i Film&Roll.
Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

FILM REALIZOWANY W POLSCE ZE WSPARCIEM FINANSOWYM NA PODSTAWIE USTAWY O FINANSOWYM WSPIERANIU PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ, PRZYZNANYM PRZEZ POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

Ukryta sieć

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun