31 sierpnia 2023

Ogromny sukces „Ukrytej sieci”. Ekranizację thrillera Jakuba Szamałka będzie można zobaczyć nie tylko w Polsce! Pełna lista krajów   

To kolejna, doskonała wiadomość dla wielbicieli „Ukrytej sieci”. Nie dość, że ekranizacja pierwszego tomu trylogii autorstwa Jakuba Szamałka trafi do polskich kin już pierwszego września, to produkcja zyska także szansę podbić serca widzów w wielu europejskich krajach.

Film z Magdaleną Koleśnik, Andrzejem Sewerynem i Piotrem Trojanem będzie dystrybuowany aż w 11 krajach, od 8 września. Adaptację tej trzymającej w napięciu powieści, która wyszła spod pióra Jakuba Szamałka, będzie można zobaczyć w Islandii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Belgii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu.

To ogromne wyróżnienie dla wszystkich twórców „Ukrytej sieci”. Jakie są największe atuty tej produkcji?

„Ukryta sieć” – prawda a rzeczywistość i technologie

Nie mamy, co do tego najmniejszych wątpliwości, że „Ukryta sieć” jest wyjątkowa. I to przynajmniej z kilku powodów.

Po pierwsze, już sama powieść Szamałaka jest świetnie napisana. Po drugie, autor zawsze był parę kroków naprzód. To, co opisywał jako fikcję, niedługo po ukazaniu się kolejnych tomów jego książek realizowało się w rzeczywistości – przyznała producentka Magdalena Tomanek.

Ale nie tylko na to warto zwrócić uwagę.

Poza materiałem na mocny thriller psychologiczny, ważny był dla mnie jeszcze jeden aspekt. „Ukryta sieć” urzeczywistnia wizje z książek sci-fi, które pochłaniałem w młodości. Pokazuje, co z naszym życiem wyrabiają technologie, jak brutalnie wchodzą w jego najintymniejsze sfery, ale też, jak możemy się przed tym bronić, a przynajmniej próbować – dodał producent Mariusz Łukomski.

Warto też dodać, że Jakub Szamałek jest nie tylko współscenarzystą filmu, ale również od początku zaangażował się w ten filmowy projekt.

„Ukryta sieć” – scenariusz i muzyka

Autor książkowego bestsellera wspierał twórców „Ukrytej sieci” już na poziomie koncepcyjnym. Niemal każdego dnia doglądał wspólnego, filmowego „dziecka”.

Moją ambicją przy pisaniu „Ukrytej sieci” było znalezienie sposobu, jak wpuścić do literatury nowe technologie, by stanowiły organiczny element narracji. Dlatego ucieszyłem się, że znalazłem partnerów, których zainteresowało to samo w materii filmowej (…) Od pierwszego dnia naszej współpracy nie podchodziłem do tego z pozycji autora, który jest przekonany, że wymyślił najlepszą historię na świecie i obrazi się, jak ktoś w niej zacznie grzebać! (…) Jestem świadom, że każde medium ma swoje wymogi. Zdaję sobie sprawę również z tego, że czytelnik ma więcej cierpliwości od widza – przyznał Szamałek.

Należy też pamiętać, że mocną strona filmu, oprócz scenariusza i gry aktorskiej, jest muzyka ilustrująca „Ukrytą sieć”.

Zaprosiliśmy dwoje utalentowanych kompozytorów młodego pokolenia. Karolina Rec-Jarmulska, czyli Resina, to wiolonczelistka, która łączy instrumentalną klasykę z alternatywnymi brzmieniami. Z kolei Hubert Zemler siedzi bardziej w muzyce elektronicznej. Kompozycje tego duetu wykraczającą poza typową muzykę ilustracyjną – dodała Magdalena Tomanek.

O FILMIE:

Przypomnijmy, że główną bohaterką „Ukrytej sieci” jest Julita Wójcicka (grana przez Magdalenę Koleśnik), która wie, że dobry news jest w cenie i z dnia na dzień może zrobić z niej gwiazdę mediów. Choć prawda jest niebezpieczna, młoda dziennikarka podejrzewa, że pewien celebryta odszedł z tego świata z czyjąś pomocą, a nie na skutek wypadku. Im więcej znaków wskazuje, by odpuścić, tym bardziej dziewczyna wnika w sieć intryg i kłamstw.

Każdy krok ma swoje konsekwencje, bo obserwuje ją ktoś, kto może pozyskać jej najskrytsze tajemnice i jednym kliknięciem zburzyć jej świat. Nieznany przeciwnik jest bezwzględny, a najbliższych sprzymierzeńców Julita znajduje w rodzinie. Okazuje się jednak, że śledztwo dotyczy zaledwie wierzchołka góry lodowej, a to, co pod spodem, może wstrząsnąć nie tylko światem jej bliskich, lecz także całym krajem.

W rolach głównych zobaczymy m.in. Magdalenę Koleśnik („Inni ludzie”, „Sweat”, serial „Kruk”), Andrzeja Seweryna („Ostatnia rodzina”, „Ziemia obiecana”, „Różyczka”) i Piotra Trojana („Johnny”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Wszystkie nasze strachy”). Film wyreżyserował Piotr Adamski („Eastern”).
Autorami scenariusza są Łukasz M. Maciejewski, Jakub Szamałek, Piotr Adamski.
„Ukryta sieć” trafi do kin we wrześniu 2023 roku.
Producentami filmu są Monolith Films i Film&Roll.
Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

Ukryta sieć

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun