15 września 2023

Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz w poruszającym zwiastunie „Lęku”. Takiego duetu jeszcze w kinie nie było!

Podczas rozpoczynającego się w poniedziałek Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni swoją premierę będzie miał najnowszy film Sławomira Fabickiego „Lęk”. Główne role zagrały w nim Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz. Dziś prezentujemy zwiastun i plakat tej produkcji.

Tym razem reżyser głośnego, nominowanego do Oscara filmu „Męska sprawa”, swoją uwagę skierował w stronę kobiet. „Lęk” to siostrzane kino drogi. Chwytająca za serce opowieść o relacji między Małgorzatą (Magdalena Cielecka) i Łucją (Marta Nieradkiewicz) oraz próbie, jakiej zostaną poddane w czasie swej podróży. W jej trakcie towarzyszyć im będzie nie tylko tytułowy lęk, ale też wzruszenie, złość, humor i paleta innych uczuć.

Magdalena Cielecka ma nadzieję, że obraz będzie punktem wyjścia do ważnych rozmów.

Dla mnie Lęk pozostaje filmem o decydowaniu o sobie i swoim ciele. Na każdym poziomie. A tego najmocniej szukam w kinie: pełnej emocji uniwersalnej opowieści o człowieku, która sprawi, że może poddamy pod refleksję otaczającą nas rzeczywistość – mówi. 

Marta Nieradkiewicz zapytana, co zapamięta po pracy nad „Lękiem”, odpowiada: – Przekonanie, że nie wolno łatwo oceniać cudzego postępowania. Że od moralizatorstwa ważniejsza jest empatia

Dla reżysera Sławomira Fabickiego to film o lęku przed wolnością, miłością i otwarciem się na drugiego człowieka, a przede wszystkim o lęku największym – przed śmiercią. Sposób, w jaki Fabicki opowiada tę historię można określić jako: „codzienne lekcje miłości”. 

O tym, jak te lekcje przeżyje publiczność, będzie można przekonać się już na rozpoczynającym się 18 września 48 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  

Swoją międzynarodową premierę film będzie miał w Konkursie Głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

O FILMIE:

Małgorzata kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja jest jej przeciwieństwem – spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka. Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. 

Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas kłótni, płaczu i śmiechu. 

Czy będą potrafiły znów być ze sobą tak blisko jak kiedyś? To będzie ich najważniejsze spotkanie. Czy okaże się także ostatecznym rozstaniem? 

OBSADA: 

Magdalena Cielecka („Pokuszenie”, „Amok”, „Wenecja”), Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”, „Dzikie róże”, „Zjednoczone Stany Miłości”), Sabine Timoteo („Środek świata”, „Mój przyjaciel”).

TWÓRCY:    

Reżyseria: Sławomir Fabicki.
Scenariusz: Monika Sobień-Górska
Zdjęcia: Bogumił Godfrejów PSC
Scenografia: Magdalena Dipont, Barbara Damovsky.
Kostiumy: Sandra Kowalska, Bettina Pontiggia.
Charakteryzacja: Martine Felber.
Montaż: Maciej Pawliński PSM.
Dźwięk: Jacek Hamela, Piotr Lasota.
Kierownik produkcji: Marcin Ksobiech.
Producenci: Izabela WójcikVioletta Kamińska, Dariusz Jabłoński
Koproducenci: Michela Pini, Olga Lamontanara, Heino Deckert.
Produkcja: Apple Film Production.

W koprodukcji z Cinédokké, Ma.ja.de. Fiction, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, RSI Radiotelevisione svizzera.
Przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, 
Federal Office of Culture (FOC), Eurimages, 
Mitteldeutsche Medienförderung, 
Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego.
Dystrybucja: Monolith Films.