2 października 2023

Romantyczne duety Magdaleny Boczarskiej. 20 października zobaczymy aktorkę w kinach w kontynuacji kultowej „Różyczki”

„Różyczka 2” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego to kontynuacja hitu sprzed lat, a także kolejne wyjątkowe wyzwanie aktorskie w dorobku Magdaleny Boczarskiej. Film opowiada historię, w której kluczowa jest… miłość. Dlatego pod lupę wzięliśmy wcześniejsze kreacje aktorki – role kobiet, które angażują się w namiętne związki i romanse.

„W ukryciu”

W 2013 roku ten film wywołał dyskusję. Akcja toczy się podczas II wojny światowej w Radomiu. Ojciec głównej bohaterki, Janki (Magdalena Boczarska) ukrywa w domu córkę przyjaciół – ekscentryczną i piękną Ester (Julia Pogrebińska). Z upływem czasu między kobietami wytwarza się więź erotyczna. Kobiety skazane przez los na samotność, spragnione miłości, doświadczają wcześniej nieznanych emocji. „W ukryciu” to opowieść o tym jak główna bohaterka z kruchej kobiety przeistacza się w silną, gotową do walki o miłość kobietę.

– Wiem, że potrafię być piękna, ale to nie jest sztuką, sztuką jest być totalnie brzydką, szpetną i pokaleczoną wewnętrznie. Nie ma nic fajniejszego dla aktorki niż przekroczyć granice, poszukać w sobie ciemnej, mrocznej strony – mówiła Boczarska w rozmowie z radiową Trójką.

„Różyczka”

Hitowa produkcja z 2010 roku, która przyniosła aktorce prestiżową nagrodę na FPFF w Gdyni. Film opowiada historię romansu pisarza Adama Warczewskiego (Andrzej Seweryn) z dużo młodszą od siebie Kamilą Sakowicz (Magdalena Boczarska).

Zaślepiony uczuciem intelektualista nie podejrzewa, że jego ukochana równocześnie jest kochanką Romana Rożka (Robert Więckiewicz), oficera SB. Wszystko komplikuje się, gdy kobieta traci kontrolę nad sytuacją i nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: którego z mężczyzn kocha naprawdę?

W „Różyczce” aż iskrzy od scen miłosnych.

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”

W 2017 roku oglądaliśmy w kinach historię Michaliny Wisłockiej (Magdalena Boczarska) – rewolucjonistce seksualnej, która otworzyła drzwi polskich sypialni. To filmowa opowieść o autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Losy Michaliny śledziliśmy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”. Wisłocka, rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju. 

– Trudno robić film o namiętności, pomijając tak ważny kontekst, jakim jest erotyka. Wiedziałam, że jest to coś, od czego nie można się odciąć (…) Czasami dużo trudniejsze jest emocjonalne obnażenie się – przyznała aktorka w rozmowie z Interią.

W filmie jesteśmy świadkami próby nakreślenia i wyjaśnienia skomplikowanych wyborów miłosnych Wisłockiej. W rolę Stacha Wisłockiego, męża lekarki, wcielił się Piotr Adamczyk, natomiast jej wielką miłość, Jurka, zagrał Eryk Lubos.

„Heaven in Hell”

Film w reżyserii Tomasza Mandesa to najgorętsza polska produkcja 2023 roku! Stawiał on pytanie: czy dojrzałej kobiecie wolno się szaleńczo zakochać i rzucić w wir namiętności z o 15 lat młodszym mężczyzną? W „Heaven in Hell” Olgę (Magdalena Boczarska) i Maksa (Simone Susinna) dzieli nie tylko 15 lat w metryce urodzenia. Olga to piękna, dojrzała kobieta sukcesu, matka dorosłej córki, a Simone to przystojny mężczyzna czerpiący z życia garściami. Los jednak stawia ich sobie na drodze, rozpala zmysły, wikłając w płomienny romans. Ale pojawiają się też przeszkody!

Olgą targają skrajne uczucia: poczucie odpowiedzialności za córkę walczy – z rodzącą się miłością, poczucie wstydu – z siłą namiętności, zaś rozwaga – z tęsknotą za spontanicznością młodej dziewczyny. W końcu dochodzi do wniosku, że musi pójść za głosem serca, wbrew temu, co od niej oczekują inni.

„Różyczka 2”

W „Różyczce 2” Joanna Warczewska (Magdalena Boczarska) jest żoną Krzysztofa, dyrygenta i kompozytora (Paweł Małaszyński). Łączy ich stabilne uczucie i silna namiętność. Kilka ujęć z filmowym Dawidem (Adrian Topol) może też być preludium do rodzącej się więzi z przyjacielem sprzed lat.

Na koniec ciekawostka: w „Różyczce 2” w jednej z ról wystąpił też Mateusz Banasiuk, partner życiowy aktorki. Chociaż w filmie ich bohaterów nie łączy miłosna więź, to był to pierwszy obraz, w którym zagrali razem.

O FILMIE „Różyczka 2”:

„Różyczka 2” to nieoczywista kontynuacja. Fabuła skupia się na córce Kamili (w tej roli Magdalena Boczarska). Joannę Warczewską poznajemy w momencie, który przesądzi o jej przyszłości. Kobieta zostaje wciągnięta przez szantażystę w niebezpieczną grę…

Joanna Warczewska (Magdalena Boczarska) ma wszystko: wielką miłość i świetnie rozwijającą się karierę. To poukładane życie w jednej chwili burzy jednak zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż (Paweł Małaszyński). Kiedy los daje Joannie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie. Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości. Gotowa jest zaryzykować wszystko, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozwikłać skomplikowaną intrygę, w którą została wciągnięta. Jaką rolę w tej dramatycznej grze odegrają tajemniczy agent, wpływowy polityk i przyjaciel z przeszło? Jej wynik może mieć wpływ na losy milionów, a czas nie działa na korzyść Joanny.

OBSADA:
Magdalena Boczarska („Różyczka”, „Heaven in Hell”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej), Robert Więckiewicz („Kler”, „Ślepnąc od świateł”, „Ile waży koń trojański?), Janusz Gajos („Body/Ciało”, „Jasminum”, „Przesłuchanie), Jacek Braciak („Róża”, „Edi”, „Żeby nie było śladów), Maria Seweryn („Boisko dla bezdomnych”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Kolejność uczuć), Mateusz Banasiuk („Furioza”, „Pod powierzchnią”, „Pręgi”, oraz seriale – „Pierwsza miłość”, „Na Wspólnej”), Adrian Topol („Ostatnia Wieczerza”, „Śnieżynka”, „Dziewczyna heretyka”), Paweł Małaszyński („Skrzydlate świnie”, „Ciacho”).

TWÓRCY:
Reżyseria: Jan Kidawa-Błoński („Różyczka”, „Skazany na bluesa”).
Scenariusz: Maciej Karpiński i Agatha Dominik
Charakteryzacja: Waldemar Pokromski

Zdjęcia: Łukasz Gutt
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Koprodukcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Produkcja i dystrybucja: Monolith Films

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Różyczka 2

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun