5 października 2023

„Lęk” w kinach już od 3 listopada. Premiera międzynarodowa w najbliższą niedzielę na WFF

Dwie siostry wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich. „Lęk” w reżyserii nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego miał premierę podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zebrał rekordową liczbę recenzji oraz poruszył widzów i recenzentów.

Krytycy pisali: „Cielecka i Nieradkiewicz olśniewają” (Onet.pl); Aktorski majstersztyk Magdaleny Cieleckiej i Marty Nieradkiewicz” (Wysokie Obcasy), „To jeden z takich filmów, które wystarczy raz obejrzeć, a długo o nim nie zapomnimy” (Naekranie.pl); Żadnej poetyckości i triumfalizmu. Zrozumienie dla najtrudniejszych decyzji, bez szyderstwa” (Interia.pl).


W najbliższą niedzielę „Lęk” będzie miał międzynarodową premierę w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Premiera z udziałem twórców odbędzie się w niedzielę, 8 października, pozostałe projekcje są zaplanowane na 9, 10 i 11 października.

Więcej szczegółów na: https://wff.pl/pl/film/39-anxiety­.        

O filmie „Lęk”:

Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz jako siostry w porywających kreacjach aktorskich, jakich w polskim kinie nie było od lat. „Lęk” nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego zabiera widzów w podróż poprzez śmiech i łzy, miłość i nienawiść, radość i smutek, aż do poruszającego finału, który zostaje w sercu na zawsze.

Małgorzata kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja jest jej przeciwieństwem – spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka. Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży.

Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas rozmów, kłótni, płaczu i śmiechu. Czy będą potrafiły znów być ze sobą tak blisko jak kiedyś? To będzie ich najważniejsze spotkanie. Czy okaże się także ostatecznym rozstaniem?

O twórcach filmu:

„Lęk” jest trzecim filmem fabularnym nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego i powstał w koprodukcji polsko-szwajcarsko-niemieckiej. Zdjęcia zostały zrealizowane w Polsce, Niemczech i Szwajcarii, w malowniczym Lugano. Producentem filmu jest Apple Film Production.

Reżyser filmu, Sławomir Fabicki, nominację do Oscara i ponad 50 nagród na międzynarodowych festiwalach zdobył za „Męską sprawę”. Za kolejny swój film, „Z odzysku”, został nagrodzony w Cannes Nagrodą Jury Ekumenicznego, zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film był polskim kandydatem do Oscara i miał dystrybucję w kinach arthousowych w Stanach Zjednoczonych. Za swój trzeci film, „Miłość”, Fabicki otrzymał m.in. nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni 2013.

Zdjęcia do „Lęku: zrealizował wielokrotny współpracownik Fabickiego, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą autor zdjęć, Bogumił Godfrejów, z którym Fabicki pracował zarówno do nominowanej do Oscara „Męskiej sprawie”, jak i nagrodzonym w Cannes „Z odzysku”.

Autorką scenariusza jest Monika Sobień-Górska. Film „Lęk” jest jej pełnometrażowym debiutem scenariuszowym, a scenariusz otrzymał wyróżnienie na Festiwalu OFF Camera w 2017 roku jako finalista konkursu SCRIPT PRO.

Scenografię przygotowała wybitna polska scenografka, wielokrotna laureatka Orła, nagrody Polskiej Akademii Filmowej, Magdalena Dipont we współpracy Barbarą Damovsky ze Szwajcarii. Charakteryzację przygotowała Martine Felber ze Szwajcarii, która spotkała się m.in. z Krzysztofem Kieślowskim przy „Czerwonym”.

Za kostiumy odpowiadała Sandra Kowalska („Dzień czekolady”), za montaż nagrodzony m.in. za film „Essential Killing” na festiwalu w Gdyni i Orłem, Polską Nagrodą Filmową, Maciej Pawliński. Autorem dźwięku jest wielokrotny laureat Orła za Najlepszy Dźwięk, nagrodzony na festiwalu w Gdyni za filmy „Imagine” i „Pornografia”, Jacek Hamela.

Obsada:

Magdalena Cielecka („Pokuszenie”, „Amok”, „Wenecja”), 

Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”, „Dzikie róże”, „Zjednoczone Stany Miłości”)

Sabine Timoteo („Kolor oceanu”, Sycylijskie duchy”, „Dziewczyna i pająk”.

Twórcy:

Reżyseria: Sławomir Fabicki („Męska sprawa” – nominacja do Oscara, „Z odzysku”, „Miłość”).

Scenariusz: Monika Sobień – Górska (dziennikarka i pisarka, autorka m.in. głośnej książki „Polscy miliarderzy”).

Zdjęcia: Bogumił Godfrejów (wyróżniony nominacją do Oscara w kategorii krótkometrażowy film fabularny za „Męską sprawę”).

Produkcja: Apple Film Production w koprodukcji z Cinédokké, Ma.ja.de. Fiction, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym RSI Radiotelevisione svizzera

Przy wsparciu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Federal Office of Culture (FOC), Eurimages Mitteldeutsche Medienförderung, Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego.

Dystrybucja: Monolith Film

Lęk

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun