6 października 2023

Niesamowita metamorfoza Roberta Więckiewicza w „Różyczce 2”

Zobacz, jak wygląda jego bohater postarzony przez mistrza charakteryzacji, Waldemara Pokromskiego.

Dla wielbicieli kultowej „Różyczki”, którzy nie mogą się doczekać kontynuacji, mamy fantastyczną wiadomość – najnowszy film Jana Kidawy-Błońskiego trafi do kin już 20 października. W jednej z głównych ról zobaczymy Roberta Więckiewicza. Wcieli się on w niespełna 80-letniego Romana Rożka. Mimo iż sam ma… 56 lat!

Pokromski o kulisach przemiany

Za przemianą Więckiewicza w „Różyczce 2” stoi niekwestionowany mistrz, Waldemar Pokromski, absolwent wydziału charakteryzacji w Wyższej Szkole Artystycznej w Dreźnie. Warto wiedzieć, że 77-letni twórca jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m. in.: nagrody za charakteryzację w filmie „Rewers” na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 2022 roku otrzymał statuetkę „Orła” Polskiej Nagrody Filmowej za charakteryzację do filmu „Magnezja”, a na 22. Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago – „Skrzydła” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza granicami Polski. Był również nominowany do wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. do nagrody BAFTA za „Listę Schindlera”.

Metamorfoza Roberta Więckiewicza w „Różyczce 2” to było jego kolejne wyzwanie, z którym poradził sobie znakomicie.

Aktor musi się dobrze poczuć w roli i uwierzyć w postać, którą zobaczy w lustrze, uwierzył też w nią potem widz. Stworzenie wiarygodnego wizerunku to proces wymagający dobrania odpowiednich kostiumów, oświetlenia, kompozycji kadru itd. Dlatego przed rozpoczęciem zdjęć przeprowadziliśmy szereg prób w plenerze i we wnętrzach – ujawnił Pokromski.

Krótko o Romanie Rożku

Robert Więckiewicz zapuścił siwą brodę i to stanowiło fundament postarzenia. Co powiedział o swojej postaci? Aktor nie krył, że ponowne wcielenie się w bohatera, którego zagrał w przeszłości, była dla niego niezwykle kusząca.

Historia, która wydawała się zamknięta na zawsze, ożywa i ma swój dalszy ciąg. Minęły lata, a my możemy zobaczyć, jak potoczyły się losy Romana, kim jest dzisiaj, co mu się udało, a czego żałuje. Perspektywa czasu pozwala na nowo spojrzeć na decyzje sprzed lat, a scenarzyście daje szansę naprawienia błędów. W życiu nie zawsze tak to działa. Na szczęście kino rządzi się swoimi prawami – przyznał Więckiewicz.

Zauważył też, że trudno jest oceniać wybory życiowe i motywacje bohaterów, nie uwzględniając kontekstu czasów, w których rozgrywa się ich historia.

Jedno z pytań, jakie stawiają twórcy filmu to kwestia moralnej oceny ich postaw. Dla kogoś, kto nie żył w tamtych latach, niektóre zachowania bohaterów mogą się wydawać absurdalne i nie do przyjęcia, szczególnie z dzisiejszej perspektywy. Mam nadzieję, że widz będzie chciał przejąć się dramatem miłosnym ludzi uwikłanych w wielką politykę, z wielką historią w tle – dodał aktor.

Efekty metamorfozy Roberta Więckiewicza poznamy 20 października, gdy „Różyczka 2” trafi do kin.

O FILMIE:

„Różyczka 2” to nieoczywista kontynuacja. Fabuła skupia się na córce Kamili (w tej roli Magdalena Boczarska). Joannę Warczewską poznajemy w momencie, który przesądzi o jej przyszłości. Kobieta zostaje wciągnięta przez szantażystę w niebezpieczną grę…

Joanna Warczewska (Magdalena Boczarska) ma wszystko: wielką miłość i świetnie rozwijającą się karierę. To poukładane życie w jednej chwili burzy jednak zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż (Paweł Małaszyński). Kiedy los daje Joannie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie.

Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości. Gotowa jest zaryzykować wszystko, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozwikłać skomplikowaną intrygę, w którą została wciągnięta. Jaką rolę w tej dramatycznej grze odegrają tajemniczy agent (Jacek Braciak), wpływowy polityk (Janusz Gajos) i przyjaciel z przeszłości (Robert Więckiewicz)? Jej wynik może mieć wpływ na losy milionów, a czas nie działa na korzyść Joanny.

OBSADA:

Magdalena Boczarska („Różyczka”, „Heaven in Hell”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej)

Robert Więckiewicz („Kler”, „Ślepnąc od świateł ”, „Ile waży koń trojański?)
Janusz Gajos
(„Body/Ciało”, „Jasminum”, „Przesłuchanie)Jacek Braciak („Róża”, „Edi”, „Żeby nie było śladów)
Maria Seweryn
(„Boisko dla bezdomnych”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Kolejność uczuć)
Mateusz Banasiuk
(„Furioza”, „Pod powierzchnią”, „Pręgi”, oraz seriale – „Pierwsza miłość”, „Na Wspólnej”)
Adrian Topol („Ostatnia Wieczerza”, „Śnieżynka”, „Dziewczyna heretyka”)

Paweł Małaszyński („Skrzydlate świenie”, „Ciacho”)

I inni

TWÓRCY:

Reżyseria:                                       Jan Kidawa-Błoński („Różyczka”, „Skazany na bluesa”).
Scenariusz:                                     Maciej Karpiński i Agatha Dominik
Charakteryzacja:                           Waldemar Pokromski

Zdjęcia:                                          Łukasz Gutt

Muzyka:                                         Bartosz Chajdecki
Koprodukcja:                                 Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Produkcja i dystrybucja: Monolith Films

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Różyczka 2

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun