18 października 2023

Pierwsze recenzje filmu „Różyczka 2”: „Świetna Magdalena Boczarska”; „Film ma nerw, temat, puentę i materiał do przemyśleń”

„Różyczka 2” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego to kontynuacja hitu sprzed 13 lat. Pierwsza część zachwyciła krytyków i publiczność. Czy podobnie będzie z kontynuacją?

O tym, jak film przyjmą widzowie – przekonamy się już w najbliższy weekend, kiedy „Różyczka 2” trafi do polskich kin. Po tegorocznym festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film miał swoją premierę, dzielimy się najciekawszymi recenzjami.

Opinie o „Różyczce 2”:

Niezależnie od tego, z jaką opcją polityczną się identyfikujemy, „Różyczka 2” jest filmem, który warto zobaczyć. Kidawa-Błoński nie narzuca w nim swoich poglądów, lecz analizuje mechanizmy stojące za spektaklem, jakim jest kampania wyborcza. To sprawnie zrealizowany thriller polityczny kładący nacisk na wykorzystywanie historii do celów rządu. (..) To pole do popisu przede wszystkim dla wcielającej się w potrójną (!) rolę Magdaleny Boczarskiej. Aktorka z pewnością będzie mogła wymieniać ten występ jako jeden z najlepszych w swoim dorobku.

Ewelina Leszczyńska, Filmweb

Fot.: Jarosław Sosiński

***

Różyczka 2″ Jana Kidawy-Błońskiego jest niepokojącą opowieścią o podążaniu w stronę mroku. Film ma nerw, temat, puentę i materiał do przemyśleń. W roli głównej podobnie jak w pierwszej części świetna Magdalena Boczarska.

Marcin Radomski, Onet

***

„Różyczka” nosiła w zakończeniu pytanie, które powracało w trakcie spotkań z publicznością na całym świecie. Widzowie chcieli się dowiedzieć, kto jest ojcem dziecka Kamili Sakowicz: mąż, ceniony pisarz, na którego donosiła, czy funkcjonariusz SB, z którym miała romans? Przede wszystkim jednak to popis gry Magdaleny Boczarskiej, która ma tu podwójną rolę matki i córki, a może nawet potrójną, bo matkę gra jako młodą i starą kobietę. 

Barbara Hollender „Rzeczpospolita”

Fot.: Jarosław Sosiński

***

Bez wątpienia największe aktorskie wyzwanie tym razem stało przed Magdaleną Boczarską. I to na kilku polach. Raz, że widzimy ją w tym filmie w więcej niż jednym wcieleniu, co było zabiegiem dość karkołomnym od strony produkcyjnej czy charakteryzatorskiej, ale na pewno ciekawym. Dwa – emocjonalnym, gdyż mając na uwadze jak często dzisiaj aktorzy utożsamiani są z rolami, domyślam się, że wypowiedzenie tej najmocniejszej kwestii w sprawie kryzysu uchodźczego, co jest ważnym fabularnym zapalnikiem w filmie, musiało być dla niej niełatwe.  Kidawa-Błoński nakręcił ciekawe polityczne kino. 

Kuba Armata, Interia

O FILMIE:

„Różyczka 2” to nieoczywista kontynuacja. Fabuła skupia się na córce Kamili (w tej roli Magdalena Boczarska). Joannę Warczewską poznajemy w momencie, który przesądzi o jej przyszłości. Kobieta zostaje wciągnięta przez szantażystę w niebezpieczną grę…

Joanna Warczewska (Magdalena Boczarska) ma wszystko: wielką miłość i świetnie rozwijającą się karierę. To poukładane życie w jednej chwili burzy jednak zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż (Paweł Małaszyński). Kiedy los daje Joannie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie.

Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości. Gotowa jest zaryzykować wszystko, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozwikłać skomplikowaną intrygę, w którą została wciągnięta. Jaką rolę w tej dramatycznej grze odegrają tajemniczy agent, wpływowy polityk i przyjaciel z przeszło? Jej wynik może mieć wpływ na losy milionów, a czas nie działa na korzyść Joanny.

OBSADA:

Magdalena Boczarska („Różyczka”, „Heaven in Hell”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej), Robert Więckiewicz („Kler”, „Ślepnąc od świateł”, „Ile waży koń trojański?), Janusz Gajos („Body/Ciało”, „Jasminum”, „Przesłuchanie), Jacek Braciak („Róża”, „Edi”, „Żeby nie było śladów), Maria Seweryn („Boisko dla bezdomnych”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Kolejność uczuć), Mateusz Banasiuk („Furioza”, „Pod powierzchnią”, „Pręgi”, oraz seriale – „Pierwsza miłość”, „Na Wspólnej”), Adrian Topol („Ostatnia Wieczerza”, „Śnieżynka”, „Dziewczyna heretyka”), Paweł Małaszyński („Skrzydlate świenie”, „Ciacho”).

I inni.

TWÓRCY:
Reżyseria: Jan Kidawa-Błoński („Różyczka”, „Skazany na bluesa”).
Scenariusz: Maciej Karpiński i Agatha Dominik.
Charakteryzacja: Waldemar Pokromski.

Zdjęcia: Łukasz Gutt.

Muzyka: Bartosz Chajdecki.
Koprodukcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Produkcja i dystrybucja: Monolith Films.

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Różyczka 2

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun