30 października 2023

6 najciekawszych animacji, w których role detektywów grają… pająki, króliki i psiaki. „Inspektor Pająk” w kinach od 10 listopada. Będzie się działo!

Wielbiciele animowanych zagadek detektywistycznych mogą odliczać dni do premiery „Inspektora Pająka”, który wejdzie do polskich kin 10 listopada. Największymi atutami filmu są: dynamiczna akcja, intrygujące postacie, spora dawka humoru i ekscytujące śledztwo, dające do myślenia nie tylko najmłodszym widzom.

Byłem zachwycony, gdy po raz pierwszy rzuciłem okiem na scenariusz. Już wtedy wiedziałem, że powstanie kreskówka, w której jest wszystko, co kocham – opowieść o dwóch równoległych światach, detektywi, przemytnicy, tajemnicze morderstwo i famme fatale – przyznał reżyser Julio Soto Gurpide w rozmowie z „Animation Scoop”.  

Kreskówka, która wyszła spod pióra Rocco Pucillo, to niezwykła przygoda, która rozgrywa się w trakcie podniebnej podróży samolotem. Jej bohaterem jest śledczy, który musi rozwiązać zagadkę, by ocalić pasażerów lotu z Nowego Jorku do San Francisco. Doskonale zdaje sobie sprawę, że na pokładzie ukrył się tajemniczy złoczyńca. 

– Zależało nam na tym, by zbudować animację noir dla dzieci, w której akcja toczyłaby się w latach 30 i która oddawałaby klimat tamtych czasów – dodał reżyser we wspomnianym wywiadzie.

„Inspektor Pająk”

Opowieść zaczyna się w chwili, gdy Inspektor Pająk wsiada na pokład luksusowego samolotu lecącego do słonecznej Kalifornii.  Nie wie jeszcze, że wśród pasażerów znalazł się jego zaprzysięgły wróg. To za jego sprawą w niepokojących okolicznościach zaczynają znikać kolejni podróżni. Najlepszy detektyw na świecie wkracza więc do akcji i rozpoczyna śledztwo.

Podejrzanych jest wielu, a tropy plączą się jak nitki pajęczej sieci. Wszystko wskazuje jednak na to, że ktoś wciąga Inspektora Pająka w intrygę, by wyrównać dawne rachunki. Detektywowi trudno odnaleźć czarny charakter wśród tak kolorowej gromady, ale na jego szczęście, owady zostawiają ślady…

„Zwierzogród”

W obsypanym nagrodami „Zwierzogrodzie” mamy okazję przyjrzeć się metropolii, którą zamieszkują wyłącznie zwierzęta. Każde z nich może tam zostać kimkolwiek chce, ale nie wszystkie marzenia spełniają się od razu… Przekonuje się o tym ambitna policjantka Judy Hops,która jest pierwszym królikiem zatrudnionym w miejscowej policji. Dlatego od początku nie ma łatwego życia. Robi więc wszystko, by udowodnić swoją wartość (i zdobyć upragniony awans).

Na jej drodze pojawia się jednak gadatliwy i chytry lis. Judy, chcąc wykazać się za wszelką cenę, przyjmuje sprawę, w której musi rozwiązać kryminalną zagadkę. W 2017 roku „Zwierzogród” został uhonorowany Oscarem dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego. Twórcy sięgnęli również po Złotego Globa za najlepszy film animowany. 

„Gordon i Paddy”

To ekranizacja z 2017 roku autora powieści szwedzkich kryminałów dla dzieci Ulfa Nilssona. Film opowiada o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy. W trakcie jednego ze śledztw Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów, więc prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Ich metody pracy różnią się diametralnie, ale tylko zastosowane razem mają szanse przyszpilić złodzieja.

„Kto wrobił Królika Rogera”

Film kręcono w Kalifornii oraz w Borehamwood, Grays i Londynie w latach 80. Wykonano aż 1035 ujęć z efektami wizualnymi, a budżet, planowany na 27,5 mln dolarów, ostatecznie zamknął się kwotą ok. 45 mln dolarów! To wyjątkowa produkcja, w trakcie której animowanym bohaterom towarzyszą prawdziwi aktorzy: Bob HoskinsChristopher Lloyd i Joanna Cassidy.

Historia rozgrywa się w latach 40. na przedmieściach Hollywood. Pewnego dnia zostaje zamordowany szef studia filmowego „Maroon Cartoons”. Podejrzenie pada na Królika Rogera, który jest podejrzany o zemstę na producencie, który romansował z jego seksowną żoną Jessicą. Rogerowi wierzy detektyw Eddiego Valianta (Bob Hoskins). Razem wpadają na trop intrygi, która może zniszczyć cały rysunkowy świat.

„Scooby Doo”

To amerykańska legendarna animacja, która powstała w 1969 roku! Pierwsza seria zatytułowana: „Scooby Doo, gdzie jesteś?” została stworzona przez Joela Ruby’ego i Kena Spearsa dla studia Hanna-Barbera. Głównymi bohaterami są: dog niemiecki Scooby Doo, a także czworo nastolatków: Fred JonesDaphne BlakeVelma Dinkley i Kudłaty Rogers.

Ta grupa przyjaciół rozwiązuje zagadki kryminalne, a przestępcy, których łapią, najczęściej przebrani są za duchy. 

Dystrybutorem animacji „Inspektor Pająk” jest Monolith Films.

Reżyseria: Julio Soto Gurpide.

Gatunek: animowany.

Produkcja: 2023.

Inspektor Pająk

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun