3 listopada 2023

Świetna obsada od Jakuba Zająca, Michalinę Olszańską i Paulinę Gałązkę po Annę Seniuk i Mariana Opanię. W epizodach gwiazdy stand-upu

Debiutancki film Adriana Apanela to świetna nowa komedia o wyzwaniach młodych ludzi (tuż po studiach!) we współczesnej Polsce. Znakomicie zagrany, oparty na absurdalnym dialogu obraz to jedno z największych zaskoczeń 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Świetnie dobrana obsada aktorska od Jakuba Zająca przez Michalinę Olszańską i Paulinę Gałązkę po Annę Seniuk i Mariana Opanię. W epizodach gwiazdy stand upu.

Dziennikarze już piszą o tym filmie, że to współczesny „Dzień świra”. Recenzenci mają swoich faworytów. Przedstawiamy grającego główną rolę Jakuba Zająca.

Filmową historię ciągnie natomiast Jakub Zając, który po raz kolejny (wcześniej widzieliśmy go w udanej roli w „Zenku”) udowadnia swój komediowy talent i aktorską wszechstronność. Jako filmowy Tomek jest bezbłędny – naiwny i gapowaty, a zarazem niepozbawiony czaru i błyskotliwości” – Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl

Głównym bohaterem jest Tomek (Jakub Zając). Tomek to millenials, słoik. Wyrwał się z małej mieściny, skończył w Warszawie studia. Prestiżowo – bankowość i finanse. Z przytupem teraz chce zacząć dorosłe życie. Marzy o wielkim sukcesie, jak każdy student. I do tego jeszcze o tym, by odzyskać swoją byłą dziewczynę z czasów studiów. Ale żeby to się udało, Tomek musi znaleźć sobie dobrze płatną pracę, ogarnąć swoje życie i pokazać, że przecież jest kimś. Za kilka groszy decyduje się wynająć pokój w willi, która spokojnie mogłaby być planem nowego sezonu serialu „Co robimy w ukryciu?”. Dom jak z horroru. Żyje swoim życiem. Jest i właścicielka, też jakby wyciągnięta z horroru (w tej roli Anna Seniuk) i jej przepiękna, hipnotyzująca wnuczka (Michalina Olszańska). (…) Dzięki świetnej grze aktorskiej Jakuba Zająca ta postać naprawdę daje się polubić w swojej naiwności” – Magdalena Drozdek, WP.

Przepełniona grozą historia Tomka to przede wszystkim zabawna, tragikomiczna i chwilami nawet niezwykle autentyczna opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu własnej wartości, w świecie, który tę wartość tak bardzo pragnie (…) siłą odebrać” – Diana Dąbrowska, Filmweb.

O Jakubie Zającu:

Absolwent wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (2019). Filmową przygodę zaczął od roli u boku Macieja Stuhra w serialu „Belfer” w reż. Łukasza Palkowskiego, z którym później współpracował również na planie filmu „Najlepszy”.

W 2018 roku wystąpił w dyplomowym filmie Jagody Szelc „Monument”. Na koncie ma również tytułową kreację w „Zenku” Jana Hryniaka oraz rolę dobrodusznego elfa chcącego ocalić magię świąt w filmie „Dawid i elfy” Michała Rogalskiego.

Za rolę w zrealizowanej w Studiu Munka krótkometrażowej produkcji Adriana Apanela „Stancja” nominowany był do Nagród im. Jana Machulskiego.

O filmie:

„Horror Story” to przewrotna komedia o wchodzeniu w dorosłość, pełna ekscentrycznych postaci, które wprowadzają w życie głównego bohatera chaotyczną mieszankę horroru i komedii, burząc jego dotychczasowy świat. Na ekranie zobaczymy m.in.: Jakuba Zająca („Zenek”), Michalinę Olszańską („Córki dancingu”), Paulinę Gałązkę („Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”), Martę Stalmierską („Johnny”), Konrada Eleryka („Furioza”), a także Annę Seniuk i Mariana Opanię.

Tomek, świeżo upieczony absolwent bankowości, przyjeżdża do wielkiego miasta, by z przytupem rozpocząć dorosłe życie. Marzy o spektakularnym sukcesie, dzięki któremu odzyska względy swojej byłej dziewczyny i pokaże światu, na co go stać. Na początek, z braku funduszy decyduje się na wynajęcie pokoju w starej, rozpadającej się willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że zamieszkał w domu rodem z horrorów.

Wygląda na to, że stąd szybciej trafi do psychiatryka, niż do wymarzonej korporacji. Wielki świat szklanych biurowców, miłosnych podbojów i ogólnego „dolce vita” oddala się od Tomka, a jego młode życie pogrąża się w chaosie. Czy znajdzie w sobie dość siły, by wyrwać się z paszczy szaleństwa?

Reżyseria i scenariusz: Adrian Apanel
Zdjęcia: Ernest Wilczyński
Montaż: Wojciech Mrówczyński
Scenografia: Radosław Zielonka
Kostiumy: Małgorzata Fudala
Muzyka: Tymon Tymański
Kierownictwo produkcji: Magdalena Tomanek
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska, Jacek Bromski
Produkcja: Studio Munka-Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: Studio Produkcyjne Orka
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Monolith Films.

Horror Story

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun