6 listopada 2023

Siła filmowych sióstr w „Lęku”. W rolach głównych Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz. Subiektywny przegląd filmów o sile sióstr [ZESTAWIENIE]

Od 3 listopada zapraszamy do kin na „Lęk”, poruszający film w reżyserii Sławomira Fabickiego 
z brawurowymi rolami Magdaleny Cieleckiej i Marty Nieradkiewicz. Mocna i jednocześnie wzruszająca opowieść o skomplikowanej relacji dwóch sióstr Małgorzaty (Cielecka) i Łucji (Nieradkiewicz). To niezwykle mądra historia, która skłania do głębszej refleksji.

Siostrzana relacja w spojrzeniu twórców i krytyków

Łukasz Maciejewski w swojej recenzji pisał:Lęk” to kino drogi, kino drogich sióstr, kino siostrzane. Nie Thelma i Louisa jednak, cel jest jasno określony, i cel jest bolesny. W historii napisanej przez Monikę Sobień-Górską, jedna z sióstr, Małgorzata (Magdalena Cielecka), jest ciężko chora; druga, Łucja (Marta Nieradkiewcz), wiezie siostrę tam, gdzie być może nie będzie już bolało. Siostry różni prawie wszystko – status, poglądy, horyzonty, postrzeganie rzeczywistości. Łączy jedynie może to, że chyba się kochają. Owo „chyba” wzmacniam celowo. To relacja chropowata, pełna złości, animozji, zazdrości, ale miłość, mimo wszystko miłość.”

– Siostry bardzo się kochają, tylko nie dostrzegają swoich uczuć. Początkowo ich miłość jest egoistyczna. One wciąż ze sobą walczą. Dopiero podróż do Szwajcarii staje się w ich relacji przełomem – opowiada o relacji Łucji i Małgorzaty reżyser „Lęku”, Sławomir Fabicki.

– Moja bohaterka Małgorzata jest tą starszą siostrą, spełnia się w pracy, ale nie ma partnera i dzieci, w przeciwieństwie do swojej młodszej siostry, Łucji, która wiele poświęciła rodzinie – mówi o granej przez siebie postaci Magdalena Cielecka

– Łucja to żywioł. Kobieta, która nie rachuje, a czuje. Z rozkoszą się jej przypatrywałam, jej odwaga mi imponowała. Starałam się z taką samą budować tę rolę – dodaje Marta Nieradkiewicz.

Obie aktorki zgodnie podkreślają, jak ważne było dla nich budowanie ról we współpracy ze sobą. Magdalena Cielecka: – Bardzo ważne w tym projekcie stało się dla mnie spotkanie z Martą Nieradkiewicz. Na planie zbliżyłyśmy się do siebie. Przejechałyśmy razem kawał drogi z Polski przez Niemcy do Szwajcarii, spędziłyśmy razem mnóstwo czasu. Przeżyłyśmy więcej niż normalnie wymagałaby tego rola. Myślę, że nasze zrozumienie i sztama znalazły swoje odzwierciedlenie na ekranie.

Od wadze spotkania z filmową siostrą mówi też Marta NieradkiewiczW filmie najważniejsze dla mnie było spotkanie z Magdą Cielecką. Marzyłam, żeby relacja, którą zbudujemy w filmie, stała się obrazem siostrzeństwa”. Może nie różowym, ale poruszającym i prawdziwym. 

Wszystko wskazuje na to, że to marzenie się spełniło. Po premierze krytycy i widzowie byli zgodni w zachwytach i nie szczędzili duetowi Cielecka-Nieradkiewicz najwyższych wyrazów uznania: 

„Cielecka i Nieradkiewicz olśniewają” – czytamy na onet.pl. „Aktorski majstersztyk Magdaleny Cieleckiej i Marty Nieradkiewicz” (Wysokie Obcasy), a Łukasz Maciejewski o zbudowanej przez aktorki pisał; „Można bardzo się kochać, chociaż wcale za sobą nie przepadać. Więzy krwi to często więź uczucia, którego inni nie zrozumieją. I to się tym dziewczynom wydarzyło, to jest siłą „Lęku”. Lekiem na lęk”.

„Lęk” zwyciężył w Plebiscycie Publiczności 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, bierze udział w Konkursie Filmów Polskich w Międzynarodowym Festiwalu filmowym EnergaCamerimage. Polska premiera miała miejsce w konkursie głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dodatkowo… niespodzianka! Ranking filmów, w których także liczy się… siostrzana relacja. (Monolith Films zaprasza do inspirowania się i przedruków).

„Moje córki krowy”

Bohaterkami filmu wyreżyserowanego przez Kingę Dębską są: Marta (Agata Kulesza) i Kasia (Gabriela Muskała). Marta to gwiazda popularnych seriali. Ma 42 lata, jest silna i dominująca. Pomimo sławy i pieniędzy wciąż nie może ułożyć sobie życia. Z kolei niestabilna emocjonalnie Kasia tkwi w nieudanym małżeństwie z Grzegorzem (Marcin Dorociński). Siostry niezbyt za sobą przepadają i kompletnie się nie rozumieją. Dopiero choroby, a w konsekwencji utrata jednego z rodziców, zmuszają je do wspólnego działania. Siostry powoli zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt.

To częściowo moja historia, chociaż to nie jest film autobiograficzny. W 2012 r. odeszła moja mama, chwilę później – ojciec, który tak, jak w filmie, nazywał nas z siostrą… krowami (…) Kiedy mama leżała w śpiączce, nie bardzo wiedziałam, jak z nią rozmawiać, więc pisałam. To był mój sposób na to, aby poradzić sobie z myślą, że rodzice odchodzą – przyznała Agata Kulesza w rozmowie dla portalu glosznadniemna.pl.

„Wieża. Jasny dzień”

Na uwagę zasługuje też film debiutującej reżyserki Jagody Szelc, za który w 2017 roku otrzymała Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. W tej produkcji śledzimy historię małżeństwa Muli (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch), których poznajemy na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej. Oboje wychowują też kilkuletnią Ninę, którą odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli – Kaja (Małgorzata Szczerbowska). To właśnie ona jest biologiczną matką dziewczynki, choć od urodzenia jej nie wychowuje. Między siostrami dochodzi do rywalizacji o dziecko. Czy Kaja będzie starała się odzyskać córkę? Rodzinie jej zachowanie wyda się co raz bardziej dziwne. 

– Szczerze mówiąc, przeżyłam apokalipsę chwilę po zakończeniu prac nad filmem. Chyba jest już tak, że cokolwiek robię, opiera się to na ideologii, zgodnie z którą koniec końców i mnie musi dotknąć jakaś tragedia, aby mój autorski głos nie pozostał pusty i bez wyrazu. Faktycznie na pewnym poziomie obie bohaterki odziedziczyły moje cechy. Z jednej strony jest Mula, która ma potworną potrzebę kontroli swojego świata. Jest tytułową wieżą, czyli swoistą fortyfikacją. Z drugiej strony mamy Kaję, która jest pozbawiona tych ambicji. Prawda jest taka, że są tylko dwa podejścia do życia – wyznała Jagoda Szelc scenarzystka i reżyserka w rozmowie na portalu ekrany.org.pl.

Film do obejrzenia na stronie: cineman.pl.

„Moje skarby”

Carole (w tej roli Camille Chamoux) to skromna i zamknięta w sobie informatyczka. Szara myszka, która pomimo, że już dawno skończyła studia, nadal mieszka z mamą. Dziewczyna właśnie poznała swoją przyrodnią siostrę Caroline (Reem Kherici), która jest sprytnym kieszonkowcem i włamywaczem, a jej ulubionym terenem polowań są ekskluzywne hotele na Riwierze. Początkowo obie nic o sobie nie wiedzą i pozornie nie maja nic wspólnego. No może z wyjątkiem tego, że obie nie znają swojego ojca (Jean Reno), bo zniknął zanim przyszły na świat. Aż pewnego dnia marnotrawny tatuś powraca! Ten międzynarodowy złodziej, poszukiwany przez policję niemal wszystkich europejskich krajów, postanawia nadrobić stracony.

Ten film to opowieść o poszukiwaniu przez córki nieznanego ojca. „Moje skarby” to zabawna komedia, na planie której poznałem dwie niezwykle utalentowane i obdarzone temperamentem aktorki – mówił Jean Reno w wywiadzie dla francetvinfo.fr.

Film również do zobaczenia na stronie: cineman.pl.

„Mustang”

To historia, która rozgrywa się latem w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele (Güneş Şensoy) i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. 

Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelką cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Mocny film. Petarda! Bomba kulturowo-społeczna. Obraz o silnym ładunku emocjonalnym. Historia, która porusza. Poraża wręcz swoistą bezwolnością w jakiej się odbywa przy jednocześnie skrajnych i nieodwracalnych konsekwencjach. Szokuje, jak pod płaszczykiem tradycji, kultury oraz religii odbywa się bolesna i niesprawiedliwa krzywda (…)” – podsumował jeden z kinomanów na portalu filmweb.pl.

Warto pamiętać, że dystrybutorem Lęku” jest Monolith Films.

Lęk

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun