8 listopada 2023

„Golda” z Helen Mirren z Nagrodą Publiczności na 21. Warszawskim Festiwalu Filmów „Kamera Dawida”. Teraz na platformach VOD!

W Polsce uroczysta premiera „Goldy” z odbyła się na gali otwarcia, podczas 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów „Kamera Dawida” w Muzeum POLIN.  Tam została wyróżniona Nagrodą Publiczności. W roli głównej z Hellen Mirren zdobywczyni Oscara za rolę Królowej Elżbiety II. Tym razem w tytułowej roli premierki Izraela – Goldy Meir.

O FILMIE: 

Nagrodzony Oscarem izraelski reżyser Guy Nattiv nie mógł przewidzieć, w jakich warunkach jego najnowszy film „Golda” będzie wchodził do kin i na platformy streamingowe. Jego obraz miał pojawić się na ekranach w okrągłą rocznicę wybuchu wojny Jom Kipur, która zaczęła się 6 października 1973 roku. 

Dokładnie pół wieku później 7 października 2023 roku terrorystyczna organizacja Hamas przeprowadziła w Izraelu największy zamach terrorystyczny w historii żydowskiego państwa. Tego dnia film „Golda” zyskał dodatkowy wymiar i siłę wyrazu.

„Golda” nie jest filmem biograficznym w tym sensie, że nie opowiada o całym życiu „żelaznej damy Izraela”. Skupia się na okresie wojny Jom Kipur trwającej przez niecałe trzy październikowe tygodnie 1973 roku z kilkoma wędrówkami po wojnie, kiedy to Golda Meir była z niej rozliczana, następnie ustąpiła ze stanowiska premiera (1974) i kilka lat później zmarła (1978).

Oglądamy ją więc w czasie największej próby, kiedy zaskoczony skoordynowaną napaścią Egiptu i Syrii Izrael dramatycznie walczy o swoje przetrwanie. Początek tej filmowej opowieści podobny jest do obecnej sytuacji w tym, że zaczyna się od zaskoczenia Izraela, czego to państwo z legendarnym wręcz wywiadem stara się nie praktykować. Różnica jest jednak taka, że w 1973 roku zlekceważono ostrzeżenia wywiadu, a w 2023 ów wywiad został zupełnie zaskoczony – napisał Mike Urbaniak, Vogue. 

Reżyser Guy Nattiv sprawnie miesza na ekranie wątki polityczne z artystycznymi, ciekawie – w formie mar czy też wizji – pokazując m.in. wpływ czasu, stresu i psychicznej presji na Meir. To jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów festiwalu. Nic dziwnego, że bilety na niego wyprzedały się właściwie na pniu – napisała Anna Tatarska, Vogue.

„Golda” fascynuje, bo to opowieść o silnej kobiecie, opowieść w zasadzie na miarę naszych czasów, na miarę myślenia o silnej jednostce i o jej historii. Golda jednocześnie żyje w świecie wojny, otoczona przez sztab i przez mężczyzn, którzy są jej podlegli i którzy też przeżywają różne emocje – powiedział Ignacy Strączek, wicedyrektor Warsaw Jewish Film Festival.

Guy Nattiv skupia się na jednej osobie, granej fenomenalnie przez wielką brytyjską aktorkę Helen Mirren, której się za tę rolę należy Oscar – powiedział Konstanty Gebert w „Ziemia zbyt obiecana”.

Film można zobaczyć na platformach: Cineman.pl; ORANGE; Player, Canal+, UPC, CP ipla, Toya, PLAY, Rakuten.

Golda

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun