10 listopada 2023

„Ferrari”, „Lee” oraz „Granica Mroku” w konkursie głównym EnergaCAMERIMAGE. Gwiazdy Hollywood przyjadą do Polski!

Na rozpoczynającym się jutro festiwalu filmowym EnergaCAMERIMAGE o główną nagrodę powalczą trzy filmy dystrybuowane przez Monolith Films: „Ferrari” z Adamem Driverem, „Granica Mroku” („Black Flies”) z Seanem Pennem oraz „Lee” z Kate Winslet. Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą Adam Driver i Sean Penn.

„Ferrari” z Adamem Driverem

Dwukrotnie nominowany do Oscara Adam Driver w najbliższy weekend przyjedzie do Torunia, aby odebrać Nagrodę Specjalną EnergaCAMERIMAGE dla Aktora. Weźmie też udział w pierwszym w Polsce pokazie swojego najnowszego filmu: „Ferrari” w reżyserii Michaela Manna. Gościem festiwalu będzie też autor zdjęć, Erik Messerschmidt, wybitny operator filmowy, laureat Oscara 2021.

O czym opowiada „Ferrari”?

Były kierowca rajdowy Enzo Ferrari (Adam Driver) jest w najtrudniejszym momencie życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną Laurą (Penelope Cruz) stoi u progu bankructwa. Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna.

W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy. Przegrana oznacza stratę wszystkiego.

Film w kinach od 29 grudnia 2023 r.

„Granica Mroku” z Seanem Pennem

Dwukrotny zdobywca Oscara Sean Penn również przyjedzie do Torunia, by promować dwa filmy: swój dokument o wojnie w Ukrainie oraz film fabularny „Granica Mroku” (tyt. oryg. „Black Flies”), w którym gra główną rolę. Recenzenci porównują ten tytuł do „Taksówkarza” Martina Scorsese.

Twierdzą, że to jeden z najlepszych filmów pokazywanych ostatnio w Cannes. Dodatkowo promocję „Granicy Mroku” podczas festiwalu wspierać będą: autor zdjęć, David Ungaro oraz reżyser, Jean-Stephane Sauvaire.

Film w kinach: rok 2024.

O czym opowiada „Granica Mroku”

Poczatkujący ratownik medyczny Ollie Cross (Tye Sheridan) przemierza nowojorskie ulice u boku zmęczonego życiem weterana Gene’a Rutkovsky’ego (Sean Penn). Każda noc to zejście do kolejnego kręgu piekła, w którym uzależnieni, ubodzy, umierający czekają na pomoc, która nie zawsze przychodzi na czas. Ollie poddany zostaje najtrudniejszej próbie, testując granice swojego człowieczeństwa w sytuacjach, w których w jego rękach znajduje się ludzkie życie.

Widzi świat tak mroczny i zepsuty, że trzeba wielkiej siły by nie osunąć się w otchłań szaleństwa. Jest świadkiem podłości tych, którzy powinni być prawi i wielkoduszności tych, którym w życiu pozostała już tylko nadzieja. Gdy pewnej nocy jego mentor Rutkovsky podejmuje szokującą decyzję, Ollie musi dokonać wyboru, który zaważy na całym jego życiu.

„Lee” z Kate Winslet

W filmie „Lee” główną rolę zagrała laureatka Oscara, Kate Winslet. W pierwszych recenzjach wielu krytyków zwraca uwagę na fantastyczne zdjęcia Pawła Edelmana, jednego z najwybitniejszych operatorów na świecie, współtwórcy m.in. oscarowego „Pianisty”.

To właśnie Edelman i reżyserka Ellen Kuras uświetnią swoją obecnością pierwszy w Polsce pokaz filmu „Lee”.

O czym opowiada „Lee” z Kate Winslet?

Jest rok 1938. Lee Miller (Kate Winslet), wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami.

Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Film w kinach: rok 2024.

Ferrari

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun