14 listopada 2023

Anna Seniuk i Marian Opania: ikony aktorstwa w komedii Adriana Apanela „Horror Story”. Film w kinach już od 17 listopada

„Horror Story” to pełnometrażowy debiut reżyserki Adriana Apanela, który miał premierę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wtedy publiczność w kuluarach okrzyknęła produkcję najbardziej zabawną polską komedią od lat i obsypała gromkimi brawami. O potencjale filmu może mówić fakt, że reżyserowi udało się zaprosić do udziału dwójkę wybitnych polskich aktorów, którzy niezwykle rzadko pojawiają się na ekranach kin. Co Annę Seniuk i Mariana Opanię zaintrygowało w scenariuszu Apanela?

W filmie „Horror Story” Anna Seniuk gra ekscentryczną babcię Aurelię, właścicielkę klimatycznej willi, do której trafia Tomek (Jakub Zając). Z kolei Marian Opania bywa tam gościem, który, jak na Złotą Rączkę przystało, godzi drobne naprawy z produkcją wysokoprocentowych trunków. 

Reżyser zapytany, jak udało mu się namówić tak świetnych aktorów do udziału w jego pełnometrażowym debiucie przyznaje, że było mu o tyle łatwiej, że zarówno Seniuk jak i Opania zagrali w jego krótkim filmie „Stancja”. 

Wtedy przekonałem ich scenariuszem i swoim entuzjazmem. Za drugim razem było podobnie. Ponieważ pierwsza współpraca była udana myślę, że to też wpłynęło na ich decyzję – mówi.

Reżyser wspomina współpracę z tymi wybitnymi aktorami jako nadzwyczajne doświadczenie. 
Zarówno Pani Seniuk jak i Pan Opania to niesamowici aktorzy. Są utalentowani, pracowici, przygotowani i po prostu życzliwi. Jestem bardzo szczęśliwy, że zgodzili się pracować ze mną przy tym filmie – wyznał Apanel. 

O filmie: 

„Horror Story” to przewrotna komedia o wchodzeniu w dorosłość, pełna ekscentrycznych postaci, które wprowadzają w życie głównego bohatera chaotyczną mieszankę horroru i komedii, burząc jego dotychczasowy świat.

Na ekranie zobaczymy m.in.: Jakuba Zająca („Zenek”), Michalinę Olszańską („Córki dancingu”, „Dewajtis”), Paulinę Gałązkę („Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”), Martę Stalmierską („Johnny”), Konrada Eleryka („Furioza”), a także Annę Seniuk i Mariana Opanię.

Tomek, świeżo upieczony absolwent bankowości, przyjeżdża do wielkiego miasta, by z przytupem rozpocząć dorosłe życie. Marzy o spektakularnym sukcesie, dzięki któremu odzyska względy swojej byłej dziewczyny i pokaże światu, na co go stać. Na początek, z braku funduszy decyduje się na wynajęcie pokoju w starej, rozpadającej się willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że zamieszkał w domu rodem z horrorów.

Wygląda na to, że stąd szybciej trafi do psychiatryka, niż do wymarzonej korporacji. Wielki świat szklanych biurowców, miłosnych podbojów i ogólnego „dolce vita” oddala się od Tomka, a jego młode życie pogrąża się w chaosie. Czy znajdzie w sobie dość siły, by wyrwać się z paszczy szaleństwa?

Reżyseria i scenariusz: Adrian Apanel 
Zdjęcia: Ernest Wilczyński 
Montaż: Wojciech Mrówczyński 
Scenografia: Radosław Zielonka 
Kostiumy: Małgorzata Fudala 
Muzyka: Tymon Tymański 
Kierownictwo produkcji: Magdalena Tomanek 
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska, Jacek Bromski 
Produkcja: Studio Munka-Stowarzyszenie Filmowców Polskich 
Koprodukcja: Studio Produkcyjne Orka 
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej 
Dystrybucja: Monolith Films.

Horror Story

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun