7 grudnia 2023

Penélope Cruz – ikona kobiecości i jedna z najbardziej rozchwytywanych aktorek jako Laura, żona Enzo Ferrari. Ciekawostki z życia gwiazdy

Penélope Cruz podczas uroczystej premiery w Londynie chętnie udzielała wywiadów. Zaledwie dzień po premierze dowiedziała się o olbrzymim sukcesie „Ferrari”, który znalazł się na liście dziesięciu najlepszych filmów roku według National Board of Review.

Muza Almodovara, Oskar od Allena

Penélope od dziecka pragnęła, by występować przed kamerą. Już w wieku czterech lat rozpoczęła edukację baletową. Początki nie były najłatwiejsze. Kiedy miała 16 lat wystąpiła w „Różowej serii”, cyklu erotycznych produkcji. W 1991 roku zadebiutowała na dużym ekranie w „El Laberinto”, a zaledwie lata później miała już na koncie nominację do nagrody Goya za rolę w „Szynka, szynka” Fernando Trueby.

Przełom nastąpił, kiedy miała 23 lata i po raz pierwszy zagrała u Pedra Almodovara. To właśnie współpraca z tym twórcą otworzyła jej drzwi do wielkiej kariery. Po premierze „Drżącego ciała” Penélope pokochał cały świat. Potem były jeszcze „Wszystko o mojej matce” i „Volver” oraz kilka innych. 

Do tej pory Cruz wystąpiła w ponad 60 produkcjach długometrażowych i kilku serialach, które przyniosły jej nie tylko popularność. Jednak dopiero w 2008 roku Woody Allen i rola w jego filmie „Vicky Cristina Barcelona” dały Cruz pierwszego Oscara w kategorii Najlepsza rola drugoplanowa.

Tym samym Penélope została pierwszą aktorką z Hiszpanii, której udało się otrzymać tę prestiżową statuetkę. Równolegle aktorka spełnia się też jako modelka, m. in.: została twarzą marki L’Oreal, a także reklamowała ubrania Ralpha Laurena i firmy Mango.

Dojrzała miłość 

Piękną Penélope Cruz widywano u boku Matthew McConaughey’a, Matta Damona czy Josha Hartnetta. Opinię publiczną najbardziej poruszył romans Tomem Cruise’em, którego poznała w 2001 roku na planie filmu „Vanilla Sky”. Wtedy dla pięknej Hiszpanki aktor rozstał się z Nicole Kidman. Ich związek przetrwał ponoć trzy lata. 

Jednak prawdziwa miłość i stabilizacja przyszły do Penélope późno. Aktorka ustatkowała się, kiedy w roku 2007 na planie „Vicky Cristina Barcelona” spotkała aktora Javiera Bardema. Trzy lata później w czasie prywatnej ceremonii na wyspach Bahama aktorka wzięła z nim ślub i dalej już sprawy toczyły się błyskawicznie. Niespełna rok później – przyszło na świat ich pierwsze dziecko, syn Leo. A po dwóch latach córka, Luna. 

W wywiadzie dla „Guardiana” aktorka wyznała: – Bycie matką to patrzenie na życie z innej perspektywy, jakby się znów było dzieckiem. Nawet twój związek z naturą się zmienia. Odkąd pamiętam, chciałam być matką. To marzenie spełniłam, kiedy poczułam, że nadszedł właściwy czas, i właściwa osoba. Macierzyństwo sprawia, że jestem najszczęśliwsza

O FILMIE 

Bohaterem „Ferrari” jest Enzo Ferrari (Adam Driver), były kierowca rajdowy, który znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia. Jest rok 1957. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną, Laurą (Penelope Cruz) stoi u progu bankructwa. Ale to nie koniec problemów! Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. 

W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy, a przegrana oznacza stratę wszystkiego… 

„Ferrari” wyreżyserował Michael Mann („Gorączka”, „Informator”, „Miami Vice”, „Ostatni Mohikanin”, „Zakładnik”, „Wrogowie publiczni”). 

W biografii wystąpili, m. in.: Adam Driver („Dom Gucci”, „Paterson”, „Historia małżeńska”, „Ostatni pojedynek”, „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, „Truposze nie umierają”), Shailene Woodley („Gwiazd naszych wina”, „Niezgodna”, „Wielkie kłamstewka”, „43 dni nadziei”, „Spadkobiercy”), Penelope Cruz („Vicky Cristina Barcelona” – OSCAR, „Ból i blask”, „Vanilla Sky”, „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”, „Morderstwo w Orient Expressie”), Patrick Dempsey („Zaczarowana”, „Transformers 3”, „Chirurdzy”, „Bridget Jones 3”). 

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Ferrari

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun