27 grudnia 2023

„Gra w opętanie” w trójce najlepszych niezależnych horrorów 2023 roku!

W polskich kinach gości już film „Gra w opętanie” (tyt. oryg. „The Sacrifice Game”) w reżyserii Jennifer Wexler. W rankingu magazynu „The Hollywood Reporter” produkcja ta znalazła się na podium najlepszych horrorów 2023 roku!!!

Najlepsze horrory 2023 roku, od M3GAN po Krzyk VI – The Hollywood Reporter


Autor rankingu, Richard Newsby pisze: „Gra w opętanie” sięga do podświadomości Świąt Bożego Narodzenia: samotności, ciszy i niepokoju. Objawiają się one pragnieniami, które w odpowiedzi dają coś zupełnie innego.

Jego zdaniem Wexler wraz z Seanem Redlitzem, współscenarzystą odświeżają w tej produkcji wiele podgatunków horroru, wykorzystując nasze świąteczne strachy. Bawią się nimi, obchodząc je. Przypomina, że Wexler ten sam patent zastosowała w swoim debiutanckim filmie fabularnym z 2018 roku „The Ranger”, który przepełniony jest duchem punk rocka i buntuje się przeciwko tradycji.  

W wywiadzie dla portalu rogerebert.com reżyserka przyznała zresztą, że „Gra w opętanie” narodziła się z buntu, a ona realizując ten film, spełniła swoje największe marzenie z dzieciństwa.

–  Jestem Żydówką i jako dziecko nie obchodziłam Bożego Narodzenia. Za każdym razem było mi bardzo przykro i czułam się przez to gorsza od swoich rówieśników. W dorosłym życiu, gdy zostałam reżyserką i zaczęłam robić filmy, zapragnęłam nakręcić horror, którego akcja będzie toczyła się właśnie w święta. W końcu dopięłam swego i powstała „Gra w opętanie” – przyznała.

Film opowiada o krwawej masakrze, do której doszło w Wigilię Bożego Narodzenia 1971 roku. Główną inspiracją do napisania scenariusza „Gry w opętanie” były tragiczne wydarzenia, do których doszło w sierpniu 1969 roku, w Kalifornii.

–  Jako nastolatka przeczytałam książkę o brutalnych morderstwach, których dopuściła się sekta Charlesa Mansona. Jedną z jej ofiar była Sharon Tate, druga żona reżysera Romana Polańskiego. Jej mocną stroną było to, że – mimo upływu lat – ta zbrodnia nadal budzi ogromne emocje. Postanowiłam z tego skorzystać przy okazji tworzenia fabuły mojego najnowszego filmu – mówi Wexler w cytowanym powyżej wywiadzie.

Horror „Gra w opętanie” (tyt. oryg. „Sacrifice Game”) opowiada o uczennicach Blackvale Academy, Samanthy (Madison Baines) i Clary (Georgia Acken), które zostają na Święta w położonym na odludziu szkolnym internacie. Towarzyszy im tylko ich nauczycielka, Rose (Chloe Levine) oraz jej chłopak – szkolny kucharz Jimmy (Gus Kenworthy). Staną oni oko w oko z grupą fanatycznych morderców, którzy w tej zacisznej okolicy zamierzają przeprowadzić krwawy rytuał wezwania demona. Są gotowi zabić każdego, kto może im w tym przeszkodzić. Nie spodziewają się jednak, że dwie nastolatki mogą okazać się aż tak trudnymi przeciwniczkami.

Film, który był pokazywany na kilkunastu festiwalach grozy na cały świecie, zdobył rzeszę fanów. Użytkownicy serwisu Rotten Tomatoes odbierają go bardzo dobrze! Dostał on 93% pozytywnych ocen: https://www.rottentomatoes.com/m/the_sacrifice_game

Gra w opętanie

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun