16 stycznia 2024

Ruszyły pokazy specjalne filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak” dla nauczycieli i grup szkolnych. Od 15 stycznia w całej Polsce

Ekranizacja światowego bestsellera „Cudowny chłopak” chwyciła za serca miliony widzów w Polsce. Fanów zachwyci wiadomość, że już 2 lutego na ekrany kin trafi kontynuacja hitu – „Cudowny chłopak. Biały ptak”. To niezwykła opowieść o potrzebie akceptacji, odwadze i miłości.  

Już od 15 stycznia uczniowie szkół i nauczyciele mają możliwość zobaczenia filmu podczas pokazów grupowych. Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz zabrać klasę na film „Cudowny chłopak. Biały ptak”, skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz o dowolnej godzinie!

Materiały edukacyjne. Co w nich znajdziemy?

Zachęcamy do pobierania materiałów edukacyjnych, które zostały opracowane zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Zawarte w filmie wątki otwierają wiele możliwości do dyskusji. Dostępne są scenariusze do poprowadzenia lekcji wychowawczej (dla różnych grup wiekowych) oraz języka polskiego (dla klas 7-8).

Pobierz materiały edukacyjne:

MATERIAŁY EDUKACYJNE (kliknij tutaj)

Na co zwrócili uwagę nauczyciele podczas pokazów przedpremierowych?

W filmie przedstawiono wartości ponadczasowe, takie jak: miłość, przyjaźń, lojalność, odwaga. To tematy, o których warto współcześnie rozmawiać z młodzieżą – zauważyła Agnieszka Schabowicz, nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Warszawie. 

Takie obrazy są potrzebne, ponieważ wzruszają widza i dają do myślenia. To film, który nie kończy się na napisach, tylko zostaje w głowie na dłużej – zauważyła Agnieszka Kowalczyk, psycholożka w Społecznej Szkole Podstawowej nr 10 w Warszawie. 

– Film jest skierowany do dzieci w każdym wieku. Zarówno dla tych z klas czwartych czy starszych. Wszystkie wychodziły z sali kinowej z przeświadczeniem, że „Cudowny chłopak. Biały ptak” im się podobał. Z różnych powodów, ale wszystkim – przyznał Bogusław Mielniczuk, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 107 w Warszawie.

Zobacz opinie uczniów i nauczycieli

– Jeden z bohaterów filmu powiedział: „każdy człowiek ma w sobie światło”. Myślę, że rzeczywistość wojny jest tak okrutna, że w niektórych ludziach to światło gaśnie, ale w innych to światło daje jeszcze bardziej widoczny blask – mówiła Edyta Frańczuk, nauczycielka religii w Społecznej Szkole Podstawowej nr 10 w Warszawie.

Polecam ten film dzieciakom w szkole, całym klasom, ale także rodzicom. To lekcja o tolerancji, o tym, że można połączyć i pokazać dzieciom traumatyczne wydarzenia historyczne z przeszłości i zestawić je ze współczesnością. Bo przecież dziś dzieci dotyczą takie problemy jak: mowa nienawiści, bullying (czyli zastraszanie), czy inne formy prześladowania – dodała Magda Makarczuk Strehlau, dyrektorka festiwalu Kamera Dawida.

O FILMIE:

Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z „Cudownego chłopaka”. Julian usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego, próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią, nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy izoluje się od szkolnej społeczności.

Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julianem poruszającą historią swojej młodości. Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliana?

Reżyseria: Marc Forster („Marzyciel”, „Czekając na wyrok”, „Quantum of Solace”, „World War Z”, „Krzysiu, gdzie jesteś?”).

W filmie wystąpili: Gillian Anderson („Z archiwum X” – serial, „The Crown” – serial, „Sex Education” – serial, „Szpieg, który mnie rzucił”, „Ostatni król Szkocji”)Helen Mirren („Królowa” – OSCAR, „Szybcy I wściekli 9”, „Podróż na sto stóp”, „RED”, „Gosford Park”, „Kaligula”, „Hitchcock”)Bryce Gheisar („Cudowny chłopak”, „Był sobie pies”, „15:17 do Paryża”), Olivia Ross („Obsesja Eve” – serial, „The Old Guard”, „Dziecko Rosemary” – serial), Orlando Schwerdt („Dzieci kukurydzy”, „Prawdziwa historia gangu Kelly’ego”).

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Cudowny chłopak. Biały ptak

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun