26 stycznia 2024

Ratując jedno życie, ratujesz cały świat: 27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

W sobotę 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Tydzień później, 2 lutego, do polskich kin trafi „Cudowny chłopak. Biały ptak” w reżyserii Marca Forstera. Akcja filmu częściowo rozgrywa się we Francji okupowanej przez nazistów.

Główna bohaterka, Sara, jest Żydówką, którą przed aresztowaniem ratuje jej szkolny kolega, Julien. Po latach, będąc już babcią, Sara opowiada tę historię swojemu wnukowi Julianowi, który dowiaduje się wtedy, że swoje imię zawdzięcza pewnemu bardzo wyjątkowemu chłopcu, który żył we Francji kilkadziesiąt lat wcześniej. 

O czym jest film „Cudowny chłopak. Biały ptak”?

Julian za znęcanie się nad kolegą został relegowany ze szkoły. Teraz próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią. Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julianem poruszającą historią swojej młodości.

Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni nastoletniego Juliana?

Reżyseria: 
Marc Forster
(„Marzyciel”, „Czekając na wyrok”, „Quantum of Solace”, „World War Z”, „Krzysiu, gdzie jesteś?”).

Obsada: 
Gillian Anderson („Z archiwum X” – serial, „The Crown” – serial, „Sex Education” – serial, „Szpieg, który mnie rzucił”, „Ostatni król Szkocji”); 
Helen Mirren („Królowa” – OSCAR, „Szybcy I wściekli 9”, „Podróż na sto stóp”, „RED”, „Gosford Park”, „Kaligula”, „Hitchcock”); 
Bryce Gheisar („Cudowny chłopak”, „Był sobie pies”, „15:17 do Paryża”); 
Olivia Ross („Obsesja Eve” – serial, „The Old Guard”, „Dziecko Rosemary” – serial); 
Orlando Schwerdt („Dzieci kukurydzy”, „Prawdziwa historia gangu Kelly’ego”)

Dystrybucja: Monolith Films.

Cudowny chłopak. Biały ptak

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun