2 lutego 2024

Zakopane wita nazistów w nowym zwiastunie „Białej odwagi”

Film „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki już wzbudza skrajne emocje, choć jeszcze nie trafił do kin. Jego premierę przewidziano na 8 marca, ale wiele osób już go oceniło, odsądzając od czci i wiary. Burza komentarzy trwa, a debiutujący dzisiaj zwiastun najpewniej jeszcze ją nasili. Jaka jest filmowa prawda o góralach? Przekonamy się już niebawem.

„Biała odwaga” to historia burzliwej miłości i braterskiego sporu osadzona w czasie II wojny światowej. Losy dwóch góralskich rodów śledzimy poprzez opowieść o epickim rozmachu. Wojenne dzieje Podhala pełne są tu indywidualnych dramatów, wzruszeń, poświęceń, ale i zdrady niosącej hańbę kolejnym pokoleniom. Twórcy stawiają na szali: miłość do kobiety, więzy krwi oraz lojalność wobec tradycji, społeczności i ojczystej ziemi. Co okaże się silniejsze?

Dzięki swojej odporności polscy górale przetrwali różne zawirowania i trudności. To jedna z najtwardszych wspólnot w Europie. Są silni, dumni i potrafią wiele znieść. Przez wieki opierali się skrajnej biedzie i plagom śmiertelnego głodu. Przez wieki byli poddawani potęgom militarnym zdolnym zmiażdżyć ich kulturę, a ich społeczność zmieść w zapomnienie.

Przez wieki kolejni władcy próbowali wykorzystać piękno góralskiego folkloru do własnych celów. Polacy widzieli w nich idealnych katolickich patriotów. Naziści widzieli w nich dawno zaginione niemieckie plemię. Górale stawiali opór każdej ideologicznej kolonizacji.

Myślę, że niewiele osób zadaje sobie pytanie jakim kosztem – zarówno jako jednostki, jak i społeczność – potrafili ocalić swoją niezależność. Bez wątpienia płacili za to wielką cenę – Tak o bohaterach swojego filmu mówi reżyser i autor zdjęć – Marcin Koszałka.

W niezwykłych kreacjach aktorskich zobaczymy m. in. Filipa Pławiaka, Sandrę Drzymalską, Jakuba Gierszała, Juliana Świeżewskiego, a także Adama Woronowicza i Wiktorię Gorodecką.

Reżyserem i autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki, Marcin Koszałka.

Film wyprodukowany przez Balapolis dystrybuuje Monolith Films.

Obraz trafi na ekrany kin w całej Polsce już 8 marca.

Biała odwaga

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun