5 marca 2024

Anthony Hopkins i Helena Bonham Carter w poruszającym filmie „Jedno życie”. W kinach od 31 maja

Historia ta ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie. Nicholas Winton, brytyjski makler przed wybuchem II wojny światowej ocalił ponad 600 żydowskich dzieci z rąk hitlerowców.

Film miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (TIFF) we wrześniu 2023 roku, a następnie trafił do kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Francji, Czech, Włoszech i Australii.  Na ten moment „Jedno życie” jeszcze przed premierą w USA i Polsce zarobiło ponad 26 milionów dolarów! Oznacza to, że już w tym momencie producentom zwrócił się cały zainwestowany budżet.

„Jedno życie” („One Life”) to prawdziwa historia zwykłego człowieka, który ratował dzieci przed hitlerowską zagładą. Opowieść o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat.

W rolę Nicholasa Wintona wcielił się dwukrotny zdobywca Oscara, Anthony Hopkins. Obok niego w filmie występują takie sławy jak: Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce czy Lena Olin.

O FILMIE:

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności.

Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony.

Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte?

Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisuje poruszający epilog do tej historii.

Zobacz plakat:

TWÓRCY:

Reżyseria: James Hawes („Czarne lustro” – serial, „Kulawe konie” – serial)

Obsada: Anthony Hopkins („Ojciec” – OSCAR, „Milczenie owiec” – OSCAR, „Okruchy dnia”, „Nixon”, „Thor: Ragnarok”, „Hitchcock”, „Joe Black”, „Picasso – twórca i niszczyciel”)Helena Bonham Carter („Jak zostać królem”, „Podziemny krąg”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, „The Crown” – serial)Jonathan Pryce („Dwóch papieży”, „Carrington”, „The Crown” – serial”, „Ronin”, „Kulawe konie” – serial, „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka”); Johnny Flynn („Wykopaliska”, „Emma”, „Nędznicy”, „Geniusz”)Lena Olin („Czekolada”, „Nieznośna lekkość bytu”, „Lektor”, „Dziewiąte wrota”)

Gatunek: dramat / biograficzny

Produkcja: Wlk. Brytania 2023

Dystrybucja: Monolith Films

Jedno życie

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun