5 marca 2024

Orły 2024. Wielki triumf Magdaleny Cieleckiej. Otrzymała statuetkę za główną rolę w „Lęku”!

Orły 2024 rozdane. 26. galę „polskich Oscarów”, która odbyła się 4 marca, poprowadzili Karolina Korwin-Piotrowska i Błażej Hrapowicz. Wręczono 20 statuetek. Magdalena Cielecka, która była nominowana już po raz trzeci, została wyróżniona w kategorii – „Najlepsza rola kobieca” za wyjątkową kreację w filmie „Lęk”.

Nagrodę wręczył aktorce Tomasz Kot. – Marta jedno skrzydło tego Orła jest Twoje – powiedziała ze sceny Magdalena Cielecka. W ten sposób podziękowała Marcie Nieradkiewicz, swojej filmowej siostrze z „Lęku”.

Wśród nominowanych były:

Kamila Urzędowska – „Chłopi”

Lena Góra – „Imago”

Magdalena Cielecka – „Lęk”

Marta Nieradkiewicz – „Lęk”

Maja Ostaszewska – „Zielona granica”. 

Przypominamy, że „Lęk” wyreżyserował Sławomir Fabicki. Myślą przewodnią tej poruszającej produkcji jest na pozór trudna i dość skomplikowana relacja dwóch sióstr. To nie tylko klasyczny wyciskacz łez, ale przede wszystkim niezwykle mądra historia, która skłania do głębszej refleksji.

W „Lęku” portretuję nieuleczalnie chorą Małgorzatę i jej siostrę Łucję. Bardzo się kochają, tylko nie dostrzegają swoich uczuć. Ich miłość jest egoistyczna (…) Dopiero podróż do Szwajcarii staje się w ich relacji przełomem – wyjaśnił Fabicki.

„Lęk” to powieść drogi, w trakcie której Małgorzata i Łucja odkrywają, że łączy je niezwykle silna, siostrzana więź.

Wciąż ze sobą walczą. Łucja musi pogodzić się z tym, że nie ma wpływu na decyzję Małgorzaty. Małgorzata – że nie może żądać, by Łucja była obecna przy jej odchodzeniu. Że młodsza siostra nie będzie „klonem” starszej. Nie przejmie jej firmy i nie zostanie prawniczką. Ma inną osobowość i styl życia – mówił.

Magdalena Cielecka o „Lęku”

Siostrzana relacja Łucji i Małgorzaty kryje w sobie wiele niuansów. Łucja dużo w życiu poświęciła rodzinie, a moja bohaterka jest starsza, spełnia się w pracy, ale nie ma partnera i dzieci. Ich wartości nieustannie się zderzają – zauważyła Magdalena Cielecka.  

– Bardzo ważne w tym projekcie stało się dla mnie spotkanie z Martą Nieradkiewicz. Na planie bardzo się do siebie zbliżyłyśmy. Zdjęcia były długie i trudne. Przejechałyśmy razem kawał drogi z Polski przez Niemcy do Szwajcarii. Spędziłyśmy ze sobą mnóstwo czasu. Przeżyłyśmy więcej niż normalnie wymagałaby tego rola. Myślę, że nasze zrozumienie i sztama odbiły się na ekranie – przyznała Cielecka.

Warto też wiedzieć, że aktorka do roli musiała przejść ogromną metamorfozę.

Miałam pół roku na przygotowanie. Przestrzegałam ścisłej diety, żeby zrzucić jak najwięcej wagi i wyglądać wiarygodnie, jak kobieta w terminalnym stadium choroby – dodała.

Co wiemy o „Lęku”?

O FILMIE:

„Lęk” to opowieść o dwóch siostrach. Małgorzata (Magdalena Cielecka) kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja (w tej roli Marta Nieradkiewicz) jest jej przeciwieństwem – spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka.

Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. 

Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas kłótni, płaczu i śmiechu. 

Czy będą potrafiły znów być ze sobą tak blisko jak kiedyś? To będzie ich najważniejsze spotkanie. Czy okaże się także ostatecznym rozstaniem?

W filmie zagrały: Magdalenę Cielecką („Pokuszenie”, „Amok”, „Wenecja”), Martę Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”, „Dzikie róże”, „Zjednoczone stany miłości”), Adriana Kłosa („Jak pokochałem gangstera”, „Pitbull”, „Asymetria”, „Pętla”) i Sabine Timoteo („Cuda”, „Środek świata”, „Sprawa Colliniego”).

TWÓRCY:    

Reżyseria: Sławomir Fabicki.
Scenariusz: Monika Sobień- Górska
Zdjęcia: Bogumił Godfrejów PSC
Produkcja: Apple Film Production w koprodukcji z Cinédokké, Ma.ja.de. Fiction, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, RSI Radiotelevisione svizzera, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Federal Office of Culture (FOC), Eurimages, Mitteldeutsche Medienförderung, Polsko- Niemieckiego Funduszu Filmowego.

Dystrybucja: Monolith Films.

„Lęk” można oglądać na cineman.pl.

Lęk

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun