4 czerwca 2024

Janusz Rewiński nie żyje. Miał 74 lata. Tak aktora pożegnał syn

Pierwszego czerwca odszedł Janusz Rewiński. Informację o śmierci aktora podał Tobiasz Rewiński. „Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety, tym razem nie dał rady” – zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Co jeszcze napisał syn we wzruszającym, pożegnalnym wpisie?

Pożegnanie, którego miało nie być. 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady. Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło. Janusz Rewiński. Aktor, satyryk, poseł na Sejm I kadencji. W trudnych momentach pocieszał nas mówiąc „fokus na pozytyw!”. Ale czy dzisiaj to jeszcze możliwe? Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję, że „mają rozmach”. Buenas noches, Senior Siarra!” – dodał syn Janusza Rewińskiego.

Krótko o aktorze, role

Przypomnijmy, że Janusz Rewiński przyszedł na świat 16 września 1949 r. w Żarach.W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Popularność zyskał nie tylko dzięki rolom w popularnych filmach i serialach, ale również dzięki udziałowi w programie kabaretowym „Spotkanie z Balladą” w TVP 2, a także dzięki krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. 

Na wielkim ekranie Janusz Rewiński debiutował w 1983 r. w „Snach i marzeniach”. Zagrał także bosmana Banka w „Podróżach Pana Kleksa”, wiceministra Jerzego w „Uprowadzeniu Agaty”.

Jednak największą popularność przyniosła mu rola Stefana „Siarę” Siarzewskiego w „Kilerze” i „Kiler-ów 2-óch” Juliusza Machulskiego.

Polityka

W 1990 roku Janusz Rewiński postanowił spróbować swoich sił w polityce. Powołał do życia najpierw stowarzyszenie „Skauci Piwni”, które następnie przerodziło się w Polską Partię Przyjaciół Piwa. W 1991 r. został posłem na Sejm z ramienia tego ugrupowania.

W 2010 r. był członkiem komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a pięć lat później wspierał kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.

W 2010 r. Janusz Rewiński otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2016 r. odznaczono Rewińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Życie prywatne

Warto też dodać, że w okolicach Mińska Mazowieckiego Janusz Rewiński prowadził gospodarstwo rolne. – Teraz żartuję sobie z krowami i baranami, bo one przynajmniej nie obrażają się, a tylko merdają wesoło ogonami i pobekują – opowiadał w wywiadach.  Janusz Rewiński był żonaty z aktorką Iwoną Biernacka. Miał dwóch synów – dziennikarza i prezentera Jonasza Rewińskiego i śpiewaka operowego Aleksandra Rewińskiego.