7 czerwca 2024

Historie potomków ocalałych jako wzruszający komentarz do losów bohaterów „Jednego życia”. „Gdyby nie Winton nie byłoby nas dziś na świecie”

„Jedno życie”, które jest już w polskich kinach, opowiada wzruszającą historię sir Nicholasa Wintona (w tej roli znakomity Anthony Hopkins), który tuż przed wybuchem II wojny światowej dokonał czegoś absolutnie niezwykłego – ocalił 669 dzieci z rąk nazistów. Winton organizował transporty kolejowe z Czechosłowacji do Wielkiej Brytanii, a jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 50 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie.

Dziś oddajemy głos potomkom ocalałych przez Nicholasa Wintona. Dzieci i wnuki opowiadają o tym, co przekazali im rodzice, którzy tuż przed wojną uciekali transportem kolejowym z ówczesnej Czechosłowacji, by spędzić młode lata w Wielkiej Brytanii.  Dziś dzieci i wnuki ocalałych mówią jednym głosem: „Gdyby nie Winton nie byłoby nas dziś na świecie”.

Richard Taussig: Mój tata nazywał się Curt Taussig. W czerwcu 1939 roku wysiadł z jednego z pociągów Nicholasa Wintona. Miał piętnaście lat i dziesięć miesięcy. Brali wtedy do pociągu dzieci do szesnastego roku życia. Powiedział mi, że dzięki sir Nicholasowi miał długie i szczęśliwe życie.

Ian Breirley: Moja matka była jednym z dzieci z Kindertransportu Nicholasa Wintona – Lily Bellak. Jest na liście. Przyjechała ostatnim transportem, który z sukcesem dotarł do Wielkiej Brytanii 1 sierpnia 1939 roku. Niewiele mi opowiadała o korzeniach, bo rodzice uznali, że „wyróżnienie się” było powodem deportacji i wszystkich strasznych przeżyć. 

Pamiętam jednak, że mówiła np. o młodszych od siebie dzieciach, którymi opiekowała się w pociągu.

Nicola, Clive i Christian Gissing: Nasza mama i babcia przyjechała Kindertransportem w wieku niespełna jedenastu lat. Wraz z siostrą dotarła do stacji Liverpool Street. Odebrała ją babcia Rainford, która trochę spóźniła się na peron.

Później dzięki „That’s Life”, programowi Esther Rantzen, poznaliśmy Nicholasa Wintona. Tak się złożyło, że wtedy żona Nicky’ego znalazła na strychu różne dokumenty i pamiątki. Wtedy zaproszono Nicholasa do studia nagraniowego i wiele z ocalonych przez niego dzieci do programu. Niesamowite, że historia Wintona dziś ujrzała światło dzienne i że uwzględniono w tym filmie naszą mamę.

Bardzo nas cieszy wybór aktorki Henrietty Garden do roli Very Gissing, naszej mamy. Henrietta bardzo ją przypomina, ma jej ciepło i temperament.

Galia, Daniel Kohn: Nasz tata nazywał się Paul Cohen. Był jednym z dzieci Nicky’ego, Austriakiem, który urodził się w Baden. Tatę i inne dziecko adoptował w Wielkiej Brytanii pastor z żoną. Nie mieli własnych dzieci. Zajęli się nimi jak rodzice. Zadbali o nich w czasie wojny. Nawet organizowali im koszerne jedzenie. Gdy się dało, ściągali je z Londynu.

Zorganizowali nawet im Bar Micwę na tyłach kościoła. W 1945 roku tata przeszedł do szkoły średniej w Londynie. Po 10 latach w 1949 roku wrócił do rodziców. Rozłąka trwała 10 lat. Bez Nicholasa Wintona nie byłoby nas tu dzisiaj.

Erika Barnes: Mama wyjechała z Pragi ostatnim Kindertransportem. Miała osiem lat. Był z nią dziesięcioletni brat. Opowiadała, że podczas dalszych etapów podróży, ludzie wrzucali do pociągu słodycze. Do końca wojny mieszkała z wujkiem, ciotką i babcią.

To byli wspaniali ludzie, ale nigdy już więcej nie zobaczyła rodziców.

John i Helen Goldsmith: Mama Alexandra Pfeffer przyjechała Kindertransportem. Trafiła do Anglii w wieku siedmiu lat. Rodzina, która ją do siebie przyjęła, była cudowna. Mówiliśmy do nich: babciu i dziadku, ciociu i wujku. Ciągle jeszcze czujemy się z nimi związani. Natomiast nasza mama nigdy nam o niczym nie powiedziała. Milczała jak Winton. Nikomu się nie zwierzała. Dopiero gdy pojawiła się w telewizji w tym słynnym programie z 1988 roku, nasz telefon dzwonił i dzwonił. A wcześniej nikt niczego nie wiedział.

Wypowiedzi potomków ocalałych zostały zredagowane na potrzeby tekstu. Pełne wersje wywiadów zobaczysz na filmiku (link powyżej).

O FILMIE:

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. 

Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

W filmie „Jedno życie” zobaczymy, m. in.: Anthony Hopkins („Ojciec” – OSCAR, „Milczenie owiec” – OSCAR, „Okruchy dnia”, „Nixon”, „Thor: Ragnarok”, „Hitchcock”, „Joe Black”, „Picasso – twórca i niszczyciel”), Helena Bonham Carter („Jak zostać królem”, „Podziemny krąg”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, „The Crown” – serial), Jonathan Pryce („Dwóch papieży”, „Carrington”, „The Crown” – serial”, „Ronin”, „Kulawe konie” – serial, „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka”), Johnny Flynn („Wykopaliska”, „Emma”, „Nędznicy”, „Geniusz”), Lena Olin („Czekolada”, „Nieznośna lekkość bytu”, „Lektor”, „Dziewiąte wrota”).

„Jedno życie” wyreżyserował James Hawes („Czarne lustro” – serial, „Kulawe konie” – serial).

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Jedno życie

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun