21 czerwca 2024

Donald Sutherland nie żyje. Miał 88 lat. Takimi słowami pożegnał go syn, Kiefer Sutherland! Zobacz, dzięki którym hitom aktor zyskał popularność

Dwudziestego czerwca 2024 roku w Miami w wieku 88 lat odszedł po ciężkiej chorobie Donald Sutherland. Tę tragiczną wiadomość na swoim profilu w mediach społecznościowych podał jako pierwszy jego syn, Kiefer Sutherland.

Z głębokim żalem informuję, że zmarł mój ojciec, Donald Sutherland. Uważam, że był jednym z najważniejszych aktorów w historii filmu. Nigdy nie zniechęcał się rolą, dobrą, złą czy brzydką” – ujawnił we wzruszającym wpisie.

Co wiemy o Donaldzie Sutherlandzie?

Przypomnijmy, że aktor przyszedł na świat 17 lipca 1935 r. w kanadyjskim Saint John w Nowym Brunszwiku. Był synem Dorothy Isobel i Fredericka McLea Sutherlanda, który pracował w sprzedaży i prowadził lokalną spółkę gazową, elektryczną i autobusową.

Już jako czternastolatek Donald Sutherland pracował w radiu CKBW-FM, jednak od dziecka marzył o karierze aktorskiej. W końcu w połowie lat 60. Jego marzenia zaczęły powoli przybierać realne kształty.

Kariera

W 1967 roku Donald Sutherland zagrał w filmie „Parszywa dwunastka”, który okazał się przełomowym momentem w jego karierze. Potem zagrał, m. in.: pułkownika Michaiła Fetisowa w „Citizen X” (1995 rok), za którą to rolę otrzymał nagrodę Primetime Emmy dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu lub filmie.

Zagrał też Adama Czerniakowa w „Powstaniu” (2001 rok) i Clarka Clifforda w „Na ścieżce wojennej” (2002), zdobywając nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym.

Z kolei w 2012 roku Sutherland wcielił się w postać prezydenta Snowa, głównego antagonisty serii filmowej „Igrzyska śmierci”. Jego rola została dobrze przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków.

Jak podał Reuters, Donald Sutherland znany był „ze swojego niekonwencjonalnego wyglądu i wszechstronnych zdolności aktorskich. Dzięki temu zagrał wiele zapadających w pamięć postaci”.

Życie prywatne,

Również jego życie osobiste obfitowało w wydarzenia, dramaty i rozstania. Donald Sutherland był trzykrotnie żonaty i miał pięcioro dzieci, w tym aktorów – Kiefera Sutherlanda, Rossifa Sutherlanda i Angusa Sutherlanda.

W 2011 roku otrzymał swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Sławy. W 2016 roku zasiadał w jury konkursu głównego na 69. MFF w Cannes.

Natomiast w październiku 2023 roku Canada Post wydała znaczek na jego cześć, upamiętniając jego karierę jako jednego z najbardziej szanowanych i wszechstronnych aktorów w Kanadzie.

Na zakończenie dodajmy jeszcze, że jego fenomenalne role w filmach można oglądać za pośrednictwem Platformy Cineman.

Oto one:

„Mechanik: Prawo zemsty”:

https://cineman.pl/film/vod.820-mechanik-prawo-zemsty

„Obraz pożądania”:

https://cineman.pl/film/vod.2634-obraz-pozadania

„JFK: Droga do prawdy”:

https://cineman.pl/film/vod.2729-jfk-droga-do-prawdy

„Alone”:

https://cineman.pl/film/vod.2629-alone

„Moonfall”:

https://cineman.pl/film/vod.2750-moonfall

„Koneser”:

https://cineman.pl/film/vod.1183-koneser

„Basmati Blues”:

https://cineman.pl/film/vod.3305-basmati-blues