Robert De Niro świętuje 81. urodziny. Przypominamy ciekawostki z życia gwiazdy „Mój syn Ezra” i „Wszystko o moim starym”
Aż trudno w to uwierzyć, ale Robert De Niro właśnie skończył 81 lat. Ten wybitny aktor przyszedł na świat 17 sierpnia 1943 roku w Nowym Jorku. Nieco ponad miesiąc temu o gwieździe „Wszystko o moim starym” i „Mój syn Ezra” (obie produkcje trafiły do kin w 2023 roku) zrobiło się głośno, gdy w sieci pojawiły się plotki o ostrym konflikcie między nim, a innym gwiazdorem – Sylvestrem Stallone.
Obu aktorów miały rzekomo poróżnić poglądy polityczne, a ściślej osoba Donalda Trumpa, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tak na nagraniu na swoim profilu na Instagramie skomentował całą sytuację Stallone:
„Właśnie wróciłem z planu „Tulsa King” i chciałem odnieść się do absurdalnej plotki o tym, że ja i Robert De Niro nigdy więcej nie będziemy chcieli ze sobą pracować. I o wszelkiego rodzaju gniewnych komentarzach o naszym podejściu do życia, naszych filozofiach, cokolwiek. Nigdy nie rozmawialiśmy na ten temat i prawdopodobnie nigdy nie będziemy, a ja chcę tylko dodać, że nie możecie wierzyć we wszystko, co czytacie”.
Można odnieść wrażenie, że te doniesienia w żaden sposób nie mogą zaszkodzić wizerunkowi aktora, który rok temu Eric Adams, burmistrz Nowego Jorku, przekazał klucz do rodzinnego miasta.
Wyjątkowe wyróżnienie
– Robert to nie tylko aktor, którego uhonorowano dwiema statuetkami Oscara i artysta, który ma na swoim koncie ok. 140 filmów jako aktor, reżyser i producent. To przede wszystkim nowojorczyk z krwi i kości, a jego twórczość pozostaje istotną częścią Nowego Jorku, jak i on sam (…) Mimo iż osiągnął wielki sukces, nigdy nie zapomniał o tym, skąd pochodzi. Ma on ogromny wkład nie tylko w kulturalny rozwój miasta, ale – czego nigdy mu nie zapomnimy – bardzo zaangażował się w odbudowę morale mieszkańców miasta i jego ożywienie po ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku. Warto też wspomnieć o jego działaniach filantropijnych – stwierdził rok temu w oficjalnym przemówieniu Adams.
Aktor nie krył wzruszenia. W podziękowaniu dodał, że „odbiera klucz do miasta też w imieniu swoich ośmiu i pół miliona sąsiadów”.
Co jeszcze warto przypomnieć o dostojnym jubilacie w dniu jego 81. urodzin?
Rodzina jest najważniejsza
Robert De Niro niechętnie opowiada dziennikarzom o swoim życiu prywatnym. Choć ma siedmioro dzieci z trzema kobietami, w tym sześcioro już dorosłych. Dla aktora życie rodzinne jest najważniejsze. Wielokrotnie próbował ułożyć sobie życie u boku wielu kobiet, ale do swoich dzieci nigdy nie odwrócił się plecami. Uchodzi za amanta, ale i dobrego ojca.
Pierwsze małżeństwo De Niro z aktorką Diahnne Abbott trwało osiem lat. Aktor adoptował córkę Diahnne z poprzedniego związku – Drenę (51 lat), która przyjęła nazwisko ojczyma i próbowała swoich sił w aktorstwie.
W 1876 roku Diahnne i Robert De Niro doczekali się syna, Raphaela (46 l.). Mężczyzna pracuje na Manhattanie jako pośrednik w obrocie nieruchomościami.
Potem De Niro związał się z modelką Toukie Smith, z którą doczekał się dwóch synów bliźniaków: Juliana i Aarona. Chłopcy urodzili się w 1995 roku. Mają po 29 lat. Julian jest aktorem, choć studiował informatykę i matematykę na Uniwersytecie Nowojorskim. Nie wiemy natomiast, czym zajmuje się Aaron.
Dwa lata później Robert De Niro poślubił inną kobietę, aktorkę i filantropkę Grace Hightower, z którą ma syna Elliota (26 l.). W 2016 roku zktor wyznał publicznie, że Elliot jest w spektrum autyzmu.
W 2012 roku na świat przyszła Helen (12 l.), szóste dziecko De Niro. Małżeństwo z Grace przetrwało 20 lat. Para rozwiodła się w 2018 r.
Robert De Niro ze związku z instruktorką sztuk walki Tiffany Chen ma córkę Gię, która skończyła rok.
A jak zaczęła się przygoda Roberta De Niro z aktorstwem?
Debiutował jako dziecko
Robert De Niro zadebiutował na scenie teatralnej, gdy miał zaledwie dziesięć lat. Zagrał Lwa w przedstawieniu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Już wtedy odkrył swoją miłość do aktorstwa.
W wieku zaledwie 16 lat zrezygnował z liceum. Po opuszczeniu szkoły, nagradzany aktor zapisał się do Konserwatorium Stelli Adler, gdzie studiował aktorstwo.
Ma dwie statuetki Oscara
Warto na koniec dodać, że De Niro zdobył pierwszego Oscara w 1975 roku za rolę w filmie „Ojciec chrzestny II”, wcielając się w młodszą wersję Vito Corleone. W 1980 roku otrzymał statuetkę za główną rolę we „Wściekłym Byku”. W tym samym roku za tę sama kreację uhonorowano go Złotym Globem.
Poza tym aktor ma na swoim koncie aż 68 nominacji do nagród za udział w innych produkcjach. Ogólnie filmografia Roberta De Niro – jako aktora i reżysera – liczy ponad 100 produkcji.
To musi robić wrażenie!
Poniżej przypominamy treść filmów, którymi zachwycali się widzowie w 2023 roku.
„Wszystko o moim starym”:
Głównym bohaterem „Wszystkiego o moim starym” jest ojciec Sebastiana (w tej roli Robert De Niro), Włoch z krwi i kości. Nie owija w bawełnę, nie przestrzega konwenansów, ma niewyparzony język i mocno niepoprawne poczucie humoru. Gdy dowiaduje się, że jego jedyny syn (Sebastian Maniscalco) zamierza oświadczyć się swej ukochanej Ellie (Leslie Bibb), postanawia pomóc mu w tej ryzykownej misji, a przede wszystkim sprawdzić, czy rodzina dziewczyny spełnia jego surowe standardy.
Sebastian wie, że spotkanie jego prostolinijnego ojca z zamożną i konserwatywną rodziną Ellie grozi katastrofą. Liczy jednak, że uda się go jakoś okiełznać i zaprezentować jako spokojnego, miłego starszego pana. Wkrótce zrozumie, jak bardzo się mylił. Rodzinny weekend w luksusowej posiadłości przyszłych teściów Sebastiana okaże się pasmem nieporozumień, wpadek i szokujących odkryć, bo jego tatko nie zamierza udawać kogoś, kim nie jest. Czy miłość Ellie i Sebastiana jest w stanie przetrwać tę próbę?
„Wszystko o moim starym” wyreżyserowała Laura Terruso („Cześć, mam na imię Doris”, Wytańcz to”, „Dickinson”).
W filmie wystąpili m.in.: Robert de Niro („Taksówkarz”, „Łowca jeleni”, „Wściekły Byk”, „Kasyno”, „Dawno temu w Ameryce”, „Chłopcy z ferajny”, „Nietykalni”, „Poznaj mojego tatę”), Sebastian Maniscalco („Green Book”, „Irlandczyk”, „Berek”, „Cruise”), Leslie Bibb („Asy z klasy”, „Iron Man”, „Iron Man 2″, „Prawo zemsty”, „Wyznania zakupoholiczki”), Anders Holm („Kim jest Anna?”, „Mistrzowie”, „Wielkie wydarzenie”), Kim Cattrall („Seks w wielkim mieście” – serial, „Autor widmo”, „Akademia policyjna”, „Crossroads – Dogonić marzenia”, „Seks w wielkim mieście 2”), Brett Dier („Zabawa w miłość”, „Geneza”, „Dziewczyna z koszmaru”, „Jane the Virgin” – serial).
Film można oglądać na Platformie Cineman.
„Mój syn Ezra”:
Głównym bohaterem produkcji z Robertem De Niro był aspirujący komik Max Bernal (Bobby Cannavale), Jego życie to chaos i improwizacja. Po rozwodzie znów mieszka z ojcem i bez większych sukcesów próbuje przebić się w świecie komedii. Z byłą żoną Jenną (Rose Byrne) drze koty w sprawie opieki nad autystycznym synem o imieniu Ezra (William Fitzgerald), którego kocha nad życie.
Na pewno Max nie jest encyklopedycznym wzorcem statecznego ojca, ale serca nie można mu odmówić. Gdy dowiaduje się, że jego była żona za namową lekarza chce umieścić Ezrę w szkole specjalnej, Max bez jej wiedzy zabiera syna w podróż przez Stany. Nie chce pozwolić, by szkolne mury oddzieliły chłopca od zwykłego życia i na zawsze zamknęły go w jego własnym świecie. Wierzy, że inność Ezry nie jest wyrokiem skazującym go na funkcjonowanie na marginesie tzw. normalnego świata.
Eskapada pełna szalonych perypetii i niezwykłych spotkań będzie dla ojca i syna okazją do odkrycia na nowo łączącej ich więzi i przeżycia przygód, które udowodnią, że „normalność” jest przereklamowana.
Obsada: Bobby Cannavale („Ant-Man”, „Blue Jasmine”, „Parker”, „Irlandczyk”, „Homecoming” – serial, „Mr. Robot” – serial, „Vinyl” – serial, „Agentka”), William Fitzgerald, Robert De Niro („Ojciec Chrzestny 2 – OSCAR”, „Wściekły byk” – OSCAR, „Taksówkarz”, „Łowca jeleni”, „Przylądek strachu”, „Przebudzenia”, „Poznaj mojego tatę”, „Poradnik pozytywnego myślenia”), Rose Byrne („Agentka”, „Naznaczony”, „Druhny”, „Sąsiedzi”, „Platoniczna przyjaźń” – serial), Whoopi Goldberg („Kolor purpury”, „Uwierz w ducha” – OSCAR, „Zakonnica w przebraniu”, „Wyścig szczurów”, „Głębia oceanu”, „Bagdad Cafe”), Vera Farmiga („W chmurach”, „Infiltracja”, „Zakonnica”, „Obecność”, „Safe House”, „Kod nieśmiertelności”, „Kandydat”), Rainn Wilson („The Office” – serial, „Juno”, „Transformers: Zemsta upadłych”, „Sahara”).
„Mój syn Ezra” wyreżyserował Tony Goldwyn („Dexter” – serial, „Skandal” – serial).
Dystrybucja obu produkcji w Polsce: Monolith Films.